cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

cum se face media calificativelor la ciclul primar?

Mesajde dania_992001 » 02 Feb 2007, 12:05

Stimati dascali,
va rog mult sa ma "luminati" intr-o problema : cum se face media calificativelor in ciclul primar?
Concret : daca un elev are urmatoarele note la o materie: S, S, FB,FB,FB,FB,B obtinute in aceasta ordine, care este media semestriala a lui?
Va rog sa ma scuzati daca reiau un subiect deja abordat pe forum, dar eu nu am gasit lamuriri.
Va multumesc mult.!
dania_992001
 
Mesaje: 11
Membru din: 13 Oct 2006, 08:35

Mesajde mitzone » 02 Feb 2007, 14:09

FB. Media este data de calificativul care predomnina.
Eu am grija ca numarul de calificative sa fie numar impar pentru a fi mai usor. In cazul Fb. B. S. mai fac o evaluare.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde elenat » 02 Feb 2007, 16:39

La scoala noastra, invatatorii procedeaza astfel:luam de la 2 de FB si dam la cele 2 calificative de S si astfel am obtinut 4 calificative de B.Avem in final 5 de B si 2 de FB.Deci media e B.
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Mesajde mariro » 02 Feb 2007, 16:48

Nu se face media calificativelor! Se trece calificativul care predomina! Cel putin asa se face la noi si cred ca procedam corect... Nu? :wink:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde mihaela_j65 » 02 Feb 2007, 17:46

Si eu stiu exact la fel, mariro! Nu se face media! Calificativul final va fi dat de cel care predomina, adica FB.
Asa ni s-a spus si la Consfatuirile de la inceput de an scolar. Prin urmare asa fac toti colegii mei.
mihaela_j65
 
Mesaje: 1159
Membru din: 03 Noi 2006, 15:46
Localitate: Halaucesti-Iasi

Mesajde emese_d » 02 Feb 2007, 23:57

Eu stiam ca media se "calculeaza" in felul urmator:
* calificativele situate la extreme vor avea media calificativul intermediar
S+FB=B
I+B=S
* calificativele vecine in numar egal vor avea media ultimul calificativ obtinut din considerentul ca acesta arata tendinta finala
B+FB=FB
FB+B=B
* calificativele vecine in numar diferit vor avea ca medie acela care are frecventa mai mare
B+B+FB=B

In cazul prezentat consider ca media este B asa cum spune Elena.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde live » 03 Feb 2007, 00:07

În mod normal, dacă am avea cum să ţinem cont de instrucţiunile date şi de...logica introducerii calificatuvelor, nu ar trebui să ne confruntăm cu situaţii în care să se alăture FB-S sau FB-I.
Acum...praFtica ne omoară! Am să mă depărtez puţin de ideea de medii şi am să mă refer la o testare. Dacă elevul a obţinut, să zicem, 4 FB şi un I, eu nu prea simt că ar merita FB.
Mă rog...ca să nu mai vorbesc despre descriptorii de performanţă apăruţi în "cartea de căpătâi" a acordării calificativelor. Dacă te iei numai după ce scrie acolo, o iei razna la corectarea lucrărilor. :mrgreen:
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde elenat » 03 Feb 2007, 00:40

LIVE, in acest caz prezentat de tine:FB,FB,FB,FB,I,eu transform asa:
FB,FB,FB,B,S, apoi:FB,FB,B,B,B.
Asa am procedat de cand s-au introdus calificativele si gandesc ca am procedat bine.
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Mesajde live » 03 Feb 2007, 01:16

Şi eu fac la fel, dar...nu-s foarte sigură că aşa doresc cei "de sus".
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

media calificativelor

Mesajde alinavasiliu1980 » 03 Feb 2007, 12:54

calificativul reprezinta stapanirea unor cunostinte, deprinderi in anumite stadii. observ ca mai sunt colegi care aplica regula de a face o medie aritmetica a acestora, ceea ce nu este corect. media se stabileste in functie de predominanta calificativului si mai ales in functie de progresul sau regresul elevului.
alinavasiliu1980
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Feb 2007, 12:42

Mesajde emese_d » 03 Feb 2007, 16:04

M-am documentat mai bine si am retinut urmatoarele:
Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar (2005) prevede la Art.59, aliniatele (8 ), (9) si (10):

(8 ) La clasele I-a IV-a se stabilesc calificative semestriale şi anuale la fiecare disciplină de studiu.
(9) Pentru clasele menţionate la alin. (8 ), calificativul semestrial la fiecare disciplină se stabileşte astfel: se aleg două calificative cu frecvenţa cea mai mare, acordate în timpul semestrului, după care, în perioadele de recapitulare şi de consolidare a materiei, în urma aplicării unor probe de evaluare sumativă, cadrul didactic optează pentru unul dintre cele două calificative.
(10) Pentru clasele menţionate la alin. (8 ), calificativul anual la fiecare disciplină este dat de unul dintre calificativele semestriale stabilite de către cadrul didactic în baza următoarelor criterii:
a) progresul sau regresul performanţei elevului;
b) raportul efort-performanţă realizată;
c) creşterea sau descreşterea motivaţiei elevului;
d) realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregătire sau de recuperare, stabilite de către cadrul didactic şi care au fost aduse la cunoştinţa părintelui.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

CALIFICATIVE

Mesajde elenuta » 03 Feb 2007, 16:05

daca un B vine dupa patru calificative de FB , se poate considera ca elevul respectiv a inregistrat un regres ? atunci calificativul final e B?
parca nu e corect...
elenuta
 
Mesaje: 15
Membru din: 02 Feb 2007, 22:18

Mesajde live » 03 Feb 2007, 18:39

Păi...nu aşa. În acest caz, media este FB.
Pe de altă parte, nu mai există acele 3 săptămâni de recapitulare semestrială. Ele au fost introduse atunci când s-a renunţat la trimestre, în favoarea semestrelor. Nici nu mai ştiu cât timp a funcţionat treaba cu recapitularea semestrială de 3 săptămâni.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde mitzone » 03 Feb 2007, 21:00

E vorba de media anuala.
Sem I = Fb
Sem II = B.
Media anuala = B
Semestrul II stabileste media anuala.

Media semestriala e stabilita de calificativul care predomina.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde live » 03 Feb 2007, 22:44

Mitzone, ia uită-te aici: "Concret : daca un elev are urmatoarele note la o materie: S, S, FB,FB,FB,FB,B obtinute in aceasta ordine, care este media semestriala a lui? " E vorba despre media semestrială. Mă rog...discuţia s-a extins la media anuală, la calificativele date la testări etc. :mrgreen:
Într-adevăr, la stabilirea mediei anuale, se are în vedere progresul/regresul, astfel încât media Semestrului II "are greutate".
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Următorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori