Sarbatori crestine sau nu?!

Sarbatori crestine sau nu?!

Mesajde gg » 12 Dec 2006, 23:19

Va supun atentiei un caz intalnit in aceasta noua promotie pe care o am:
Clasa a II a, un elev suficient de dotat ca nivel de inteligenta; orfan de ambii parinti inca de la varsta de 5 ani--saracutul!!!
De el au grija cumnatii fostilor parinti; acum acestia ii sunt tutori, desi mai au in ingrijire propiul lor copil in varsta de 5 luni , precum si o sora al orfanului meu care are 15 ani.
Toate bune si frumoase; numai ca acestia fac parte dintr-un cult religios pe care care nu stiu prea bine unde sa-l incadrez. Ora de religie nu vrea sa o faca; drept pentru care a fost facuta o cerere din partea tutorilor ca elevul sa nu fie prezent, din motive de influentare .....
Azi am primit un bilet prin care tutorele imi solicita, pe un ton deosebit de respectuos, dealtfel, sa nu-i mai dau copilului teme cu caracter religios, adica teme din Unitatea de invatare "Traditii si obiceiuri", ca ei nu serbeaza aceasta sarbatoare, din cauza "bunelor convingeri religioase" si a "bunei constiinte" pe care o au si care nu le permite o asemenea sarbatorire.
Nedumerirea mea se leaga de acest fapt: ce fac daca maine vine si-mi cere sa nu-i mai predau copilului lectii din programa scolara din motive religioase?!
Sa las de la mine sau sa iau atitudine? Oricum , la mijloc este bietul copil, care n-are nici o vina...dar sa-l privez pana si de o banala Serbare de Craciun?!!

:(
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde emese_d » 13 Dec 2006, 00:20

Trebuie sa afli carei credinte religioase apartin tutorii copilului.
Este posibil sa fie Martorii lui Iehova... Daca este asa, nu trebuie sa-ti faci griji, se poate colabora foarte bine cu ei. Ani la rand am avut copiii unor familii de aceasta credinta si am facut urmatoarea intelegere: ne respectam reciproc, nu vom incerca sa ne influentam in niciun fel. In 12-13 ani cat am avut copiii lor in clasa mea, niciodata nu au incercat sa ma invite undeva sau sa-mi dea ceva reviste sau carti de citit.
Eu am respectat urmatoarele dorinte ale lor:
- nu participa la serbari cu caracter religios sau dedicat unui eveniment anume (nici ziua mamei), doar la carnaval "de pur si simplu", sfarsit de an etc.
- nu participa la sarbatorirea zilelor de nastere, primesc bomboane doar daca nu au legatura cu vreun eveniment
- nu participa la spectacole de magie sau cu vrajitorii de tot felul, insa la teatru de papusi, excursii, vizite da (desigur cu conditia ca acestea sa nu aiba legatura cu religia, sarbatori sau evenimente)
- nu executa teme, lucrari, desene sau sarcini legate de sarbatorile noastre religioase, in special Craciun si Paste

INSA: au fost cei mai activi parinti, cu un bun-simt extraordinar, saritori, respectuosi, cooperanti, isi ofereau ajutorul in toate problemele mele sau ale clasei, mereu se tineau de promisiuni si de cuvantul dat! Despre copiii lor, la fel, nu am decat cuvinte de lauda: cei mai cuminti, ordonati, ascultatori, harnici, si, culmea (!) cei mai frumosi si destepti copii din cati am avut! Familii exemplare din toate punctele de vedere! Te asigur ca niciodata nu vor comenta despre absolut nimic (programa, lectii, teme, note etc.) in afara de dreptul lor de a refuza educatia religioasa in scoala.
Concluzia mea este ca trebuie sa punem cartile pe masa, este bine sa vorbim deschis si sincer cu acesti parinti, sa ne spuna concret ce doresc si ce nu doresc pentru copiii lor. Trebuie sa-i tratam cu respect, sa le acceptam dorintele pana la limita libertatii fiecarui individ: pana unde libertatea lor nu o deranjeaza pe a noastra.
De multe ori mi-a fost mila de acesti copii ca nu se puteau bucura alaturi de colegii lor nici de Craciun, nici cu alte ocazii, dar era decizia familiei pe care am respectat-o fara sa comentez.

Eu am copii de 11 confesiuni diferite si sunt mandra ca ne intelegem perfect si ne respectam in mod deosebit intre noi. Am ajuns chiar sa ma recomande parintii si predicatorii pe la casele de rugaciuni ( :D ) pentru toleranta de care dau dovada si pe care o impun tuturor din jurul meu.

Mult succes!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde emil » 13 Dec 2006, 00:21

Interesant!
Tutorele are dreptul legal de a refuza ora de religie
Nu poate insa, tot prin lege sa refuze vreuna din materii sau continuturi.
Depinde insa cum ati tratat dvs. tema anuntata!
La "traditii si obiceiuri" trebuia poate sa va referiti, absolut LAIC, asa este normal.
Mie mi se pare cam ciudat ca topicul este " Sarbatori crestine sau nu?!"
Cine il poate obliga pe copil sa adopte conceptia religioasa a educatorului?
E drept, copilul poate fi influientat intr-un anume fel de parinti ceea ce este iar anormal.
Prin urmare, rostul dvs. este sa pastrati neutralitate in predare si nu veti mai avea reclamatii

Este o parere personala

numai bine!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde nadelus » 13 Dec 2006, 15:06

Traditiile si obiceiurile sunt ale romanilor si trebuie cunoscute. La ora de limba romana invata despre traditii si obiceiuri romanesti asa cum invata despre Stefan cel Mare sau memoreaza orice poezie populara. Daca au alte obiceiuri sau traditii, fiind tot romani, este bine sa le prezinte, pentru ca elevii sa afle ca exista. Poti completa si cu traditii ale altor popoare ca sa vada ca nu toti oamenii au aceleasi obiceiuri de sarbatori si ... nimic nu este interzis. Si eu am un caz asemanator. Mi-am invatat elevii sa nu rada de obiceiurile altora, fara a le intelege. Sa le ia ca atare. Le-am explicat ca nu este nici de laudat, nici de condamnat faptul ca unii tin sau nu o sarbatoare. Fiecare alege ceea ce i se potriveste, iar cei din jur nu au motive sa fie deranjati de asta. Pune-i la punct pe parintii_tutori, ca nu-ti fac ei programa, iar credinta lor nu are nicio legatura cu munca ta la catedra.
nadelus
 
Mesaje: 35
Membru din: 02 Apr 2005, 17:42

Mesajde gg » 13 Dec 2006, 15:43

Imi cer scuze pentru lipsa de inspiratie in alegerea titlului de topic.
Sunt si voi ramane in relatii de respect reciproc si de intelegere cu acesti tutori ai copilului din clasa mea, indiferent de optiunile religioase pe care le-au ales; in urma discutiei cu d-na directoare am concluzionat ca trebuie sa-l las in pace, sa -i dau teme fara caracter religios. Oricum nu sunt profesoara de religie iar temele pe care i le dau sunt din manual, deci LAICE.
Multumesc pentru opinii si sfaturi; n-as fi vrut in ruptul capului ca aceasta situatie sa genereze un conflict de genul "Icoanele in Scoli".
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori