Tehnici proiective

Tehnici proiective

Mesajde mirela-barcan » 02 Dec 2006, 11:15

Ideea de a deschide acest subiect mi-a venit citind materialul doamnei Florica Plosca: "Traume psihice exprimate în desen". Cunoaşterea elevilor prin intermediul desenelor (şi nu numai!) pe care le realizează este o foarte veche pasiune a mea. Am aplicat tehnici proiective şi am interpretat simbolistica încă înainte de a studia psihologia în facultate - învăţătorii ştiu cel mai bine câtă psihologie am studiat noi în liceele pedagogice... Aşa că, haideţi să discutăm pe această temă - a tehnicilor proiective - şi să ne împărtăşim ceea ce obţinem prin aplicarea şi interpretarea unor:
• teste de completare
• teste de interpretare
• teste de producere
• teste de observare

În acest moment nu sunt psihologi în toate şcolile - din păcate - dar acest fapt nu trebuie să fie un obstacol în cunoaşterea elevilor noştri.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde live » 02 Dec 2006, 14:47

Vino cu materiale, Mireluş!!!! Sau...măcar cu linkuri. Ni se cere să avem dosar de cunoaştere psihologică a copilului, dar materiale...ioc.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde floricaplosca » 03 Dec 2006, 12:58

Test de relaţionare - Familia mea

Se cere copiilor să-şi deseneze familia şi să noteze numele fiecărui personaj.

Pentru interpretare:
a) migala cu care copiii desenează un membru al familiei exprimă ataşamentul faţă de acesta - lipsa de atenţie,omiterea,mâzgălirea,lipsa unor părţi din corp reprezintă reversul medaliei-distanţa afectivă.
b) apropierea,depărtarea,mărimea,plasarea în foaie şi faţă de propria persoană sunt proiective:ne spun ceva despre relaţia copilului cu rudele apropiate.Distanţa dintre copil şi ceilalţi,direcţia privirii(copilului) exprimă distanţele psihologice sau afecţiunea.
c) dacă există persoane în plus în desen,acestea sunt expresia disponibilităţilor afective,aspiraţii,dorinţe,dedublări ale copilului sau a celor din jur.
d) când există probleme,de ex. culpabilizarea copilului,el apare în desen devalorizat,mic,izolat -acest lucru semnalează stimă de sine scăzută,neîncredere în sine;de asemenea pot semnala probleme existente şi lipsa unor părţi de corp,conturarea,începerea desenului de mai multe ori,corectări,sau lipsa copilului de pe desen.

Sigur că interpretarea desenului poate fi uneori subiectivă.De aceea trebuie comparată familia din desen cu situaţia familială reală.Dacă semnalăm unele probleme,e bine s-o discutăm deschis cu părinţii convingându-i că noi trebuie să fim confidenţi şi prieteni sinceri ce luptă alături de ei pentru binele copilului şi dezvoltarea lui armonioasă.

Aştept şi alte idei.Voi mai prezenta şi eu pe parcurs şi alte lucruri din experienţa mea.

Cu respect,
Florica Plosca
floricaplosca
 
Mesaje: 64
Membru din: 16 Mai 2006, 19:13

Mesajde live » 03 Dec 2006, 13:18

Mulţumesc din suflet, Florica!
Eu am mai observat copii care se desenează de mână cu părinţii, fiind încadraţi de către părinţi(eu am interpretat că se simt ocrotiţi) sau copii care desenează în culori vii pe unii dintre membrii familiei(şi am gândit că asta înseamnă că îi îndrăgesc în mod special pe aceia).
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde floricaplosca » 03 Dec 2006, 15:42

Ai perfectă dreptate.Aşa este.
floricaplosca
 
Mesaje: 64
Membru din: 16 Mai 2006, 19:13

Mesajde live » 03 Dec 2006, 16:06

floricaplosca scrie:Ai perfectă dreptate.Aşa este.

Ce bine mă simt!!! :D
Mama cunoaşte o psiholoagă, absolventă de Pedagogic(la bază). Am rugat-o pe psiholoagă, prin mama, să mă ajute cu astfel de materiale(teste, interpretări etc). În cazul în care răspunde solicitării mele, voi posta materialele respective, pentru a veni şi altora în ajutor. PROMIT! :)
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde mirela-barcan » 03 Dec 2006, 21:47

live scrie:Vino cu materiale, Mireluş!!!! Sau...măcar cu linkuri. Ni se cere să avem dosar de cunoaştere psihologică a copilului, dar materiale...ioc.


Îţi trimit materiale cu cea mai mare plăcere. Pe ce adresă de e-mail? Sunt materiale ce nu pot fi trimise pe didactic - au dimensiuni prea mari.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde live » 03 Dec 2006, 22:23

mirela-barcan scrie:
live scrie:Vino cu materiale, Mireluş!!!! Sau...măcar cu linkuri. Ni se cere să avem dosar de cunoaştere psihologică a copilului, dar materiale...ioc.


Îţi trimit materiale cu cea mai mare plăcere. Pe ce adresă de e-mail? Sunt materiale ce nu pot fi trimise pe didactic - au dimensiuni prea mari.

SĂRU' MÂNAAAAAA!!! :D
Adresa mea este live_me_be@yahoo.com.
Te voi iubi o viaţă-ntreagă! Dacă vei avea nevoie de ceva şi pot să te ajut...I'm your man(woman...)!
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

tehnici proiective

Mesajde nada » 10 Dec 2006, 16:31

Indraznesc sa te rog sa-mi trimiti si mie materialele pe adresa iordnita@yahoo.com. Multumesc!
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde nadelus » 10 Dec 2006, 17:28

:oops: Si pe mine ma intereseaza aceste materiale. Te rog sa mi le trimiti si mie, daca poti, pe adresa nadiabarsan@yahoo.com. Multumesc!
nadelus
 
Mesaje: 35
Membru din: 02 Apr 2005, 17:42

Mesajde live » 10 Dec 2006, 17:28

Pe un forum al părinţilor, o mămică îmi pune următoarea problemă:
"Fetita mea in varsta de 3 ani jumate deseneaza tot timpul numai puricei(asa le zicem noi) pe care-i denumeste in fel si chip.Mai nou vad ca deseneaza soarele,flori si alte chestii de pe la gradinita.Vreau sa-ti spun ca este un copil foarte energic;am crezut ca nu stim noi s-o educam,sa ne jucam cu ea,dar si educatoarele ne-au spus acelasi lucru.La inceput au zambit si ne-au "informat" asupra faptului ca e un copil zglobiu,"bine ca e asa,mai sunt si altii ca ea",apoi au inceput sa ne spuna ca Sofia(asa o cheama) face cat "20 de baieti" si nu-i nici o pierdere ca nu avem un baiat(mai avem o fetita de 2 luni).In ceea ce priveste desenul...as vrea sa va povestesc ceva si poate imi explicati ce inseamna acest lucru:tema in clasa--toti copiii sa deseneze cat mai colorat;sa nu foloseasca negrul.Sofia--primul lucru,i-a creionul si face o mare bulina neagra in centrul foii.Nici un alt copil nu a facut asta.Ce sa inteleg?Si un alt exemplu:desenati buline,fluturasi,etc.Sofia deseneaza iar la sfarsit gaureste toata plansa.Intreb din nou:ce sa inteleg? "

Răspunsul meu a fost:
"ar putea fi, pur şi simplu, dorinţa de a fi "Gică Contra". Cred că ar trebui ştiut care este "relaţia" pe care o are micuţa ta cu surioara "nouă". Din câte ştiu, la copii apar unele probleme după apariţia unui frăţior. Reacţiile pe care le numim noi "ciudate" sunt, de fapt, un fel de semnale de alarmă pe care copii le trag, pentru a atrage atenţia asupra lor(atunci când se simt, într-un fel sau altul, neglijaţi). "

Poate cineva ajuta această mămică? Vă transmit eu mulţumirile ei anticipate. :D
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde alinaro » 10 Dec 2006, 21:20

Doamna Mirela Barcan,

M-ati ajutat si cu documentele necesare la comisia metodica si indraznesc sa va mai cer si aceste materiale.
Cu multumiri, Alina Roinita
Adresa mea : geo34george@yahoo.com
alinaro
 
Mesaje: 22
Membru din: 22 Aug 2006, 14:55
Localitate: Craiova

Mesajde caresoim » 11 Dec 2006, 15:36

As dori sa-mi trimiteti si mie materialele,doamna Mirela.adresa mea de e-mail este carmenmoise64@yahoo.com
caresoim
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Mai 2006, 10:12

Doresc si eu materialele respective,va rog!

Mesajde ivangabriela » 11 Dec 2006, 18:29

Stimata colega,am mai apelat la bunavointa d-stra ,indraynesc sa mai apelez
o data.As dori si eu materialele cu pricina pentru ca am o clasa cu nenumarate probleme.Va multumesc anticipat,pentru ca am calculatorul stricat si nu stiu cand mai apuc sa trimit mesaje.
Sarbatori fericite d-stra si tuturor dascalilor!
Adresa mea de mail este ivangabriela2003@yahoo.com
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Mesajde mariro » 12 Dec 2006, 15:12

mirela-barcan scrie:ÃŽţi trimit materiale cu cea mai mare plăcere. Pe ce adresă de e-mail? Sunt materiale ce nu pot fi trimise pe didactic - au dimensiuni prea mari.


Mirela, tu stii ca nu ma pot abtine cand e vorba de ceva ce nu stiu si vreau sa stiu: asa ca... te rog daca vrei sa ma pui si pe mine pe lista de asteptare! Multa sanatate sa-ti dea Dumnezeu! Multumesc anticipat!
Mary
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori