simpozioane

simpozioane

Mesajde miraramona » 20 Noi 2006, 23:36

Buna! Eu sunt noua pe forum. Am tot auzit colege care trimit pe net materiale pentru diferite simpozioane, cursuri si primesc diplome de participare. In caz de reducere aceste diplome aduc puncte. Cum se procedeaza?
miraramona
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Noi 2006, 23:21

Mesajde cornelia_pancescu » 21 Noi 2006, 14:41

Am participat (indirect)acum doi ani la un simpozion la Piatra Neamţ. Am trimis prin poştă materialul cu tema propusă precum şi taxa de participare. Am primit tot prin poştă mapa cu adeverinţă de participare, diplomă şi catalogul simpozionului.
Au fost şi pe didactic propuse recent mai multe astfel de activităţi. Am trimis prin e-mail materialele şi banii(taxa) prin poştă. Aştept măcar adeverinţa de participare, deşi până acum nu mi-a fost de folos cea de la Piatra Neamţ (nu a fost nevoie să-mi calculez punctele pt restrângere, transfer). Mi-a făcut plăcere să particip la simpozioane, îmi plac provocările.Cum deschid la didactic citesc ştirile/comunicatele/evenimentele să aflu ce se mai întâmplă prin şcolile din ţară.Ultima temă pe care am trimis-o la Iaşi a fost despre Spiru Haret şi contribuţia lui la îmbunătăţirea învăţământului primar din acea vreme. Am fost la bibliotecă , am căutat pe net , am făcut un referat şi l-am trimis prin e-mail.
Nu e greu. Fii cu ochii pe didactic.Succes!
Avatar utilizator
cornelia_pancescu
 
Mesaje: 81
Membru din: 29 Oct 2006, 19:40
Localitate: Tecuci

Mesajde livioara » 02 Dec 2006, 21:00

Scuzati de interventie, dar citeste cineva aceste referate la simpozioanele de care vorbiti? Cum se procedeaza? Organizatorii stau asa cateva ore si citesc referate? Daca apar intrebari sau imi place o idee prezentata ce fac? Sun pe mobil autorul si dezbatem subiectul? Si eu am vazut abundenta de simpozioane la FR ( frecventa redusa) insa cred ca cele cu participanti in sala sunt mai interesante. Sau nu?
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde grigore_geta » 08 Dec 2006, 00:49

Intradevar este o abundenta de simpozioane la FF. La multe dintre acestea se inscriu invatatorii doar pentru puncte, dar nu se realizeaza o formare adevarata. Am participat si eu la ambele tipuri de simpozioane: si direct, la Resita, la Craiova, Slatina, dar si prin posta, acolo unde distanta nu mi-a permis, iar tema sau faptul ca era si concurs m-a atras. Din pacate toate se fac cu taxa si nu ne putem permite si taxa si costul drumului, altfel, bineinteles ca ne-ar placea sa si participam, sunt experiente minunate, schimburi de experienta din care sigur ai ce invata.
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde dana_t » 08 Dec 2006, 02:10

Si eu sunt de parere ca aceste simpozioane ne sunt utile numai in masura in care participam la ele. Imi plac in special acelea in care prezentarile lucrarilor sunt in ppt.
Celelalte deja pentru mine sunt un lucru desuet.
M-am specializat pe atragere de finantari nerambursabile (www.finantare.ro) si vreau sa lucrez serios pe acest domeniu. O scoala nu iese in evidenta daca are parteneriate bi si trilaterale doar cu alte scoli, ci in special prin proiecte de mare anvergura.
E mai greu, dar atunci cand te duci cu drag la scoala faci orice!
Cine are nevoie de o asociatie serioasa ca partener intr-un proiect, ma ofer sa-l sprijin. Totul e ca si proiectul pe care si-l propune sa fie serios.

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde grigore_geta » 08 Dec 2006, 21:23

Draga dana_t, m-ai facut foarte curioasa in legatura cu proiectele de finantare de care ai amintit. Esti foarte generoasa, oferindu-te sa dai ajutor in proiecte. Scoala noastra a lansat un proiect cu tema"Turneul prieteniei imprejurul Romaniei", la care au aderat deja peste 10 scoli din toata tara. Noi nu am indraznit nici macar sa ne gandim ca ar fi posibila o finantare. Te-as ruga sa vezi cam despre ce este vorba in proiect, pe didactic la inv. primar. proiecte ( materialul a parut de 2 saptamani). daca crezi ca ne poti ajuta, suntem dispusi sa schimbam, sa facem tot ce se poate pentru a fi un proiect " de mare anvergura", asa cum ai spus, si sa obtinem si o finantare, ca elevii sa poata participa la schimburi de experienta, schimburi de elevi, sa putem scoate un ghid turistic pentru elevi.... Te rog din suflet, daca crezi ca merita, sa-mi raspunzi pe mailul grigore_geta@yahoo.fr (atentie, nu yahoo.com)
multumesc anticipat!
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde dana_t » 08 Dec 2006, 21:47

Draga Geta,
Eu lucrez asa: intai vad ce se finanteaza, apoi aleg din acea lista, daca este cazul, ceea ce se pliaza pe nevoile scolii mele. (Nu fac intai proiectul si apoi incerc sa gasesc finantatorii.)
Pasul urmator este elaborarea proiectului.
Urmeaza momentul de asteptare, in care se verifica dosarul, poate se pun intrebari suplimentare.
Unele proiecte sunt admise, altele sunt respinse. C-asa e-n tenis.... Insa cele respinse pot fi imbunatatite si poate se gaseste iarasi o finantare pe aceeasi tema, iar data urmatoare sa aiba succes.

Imi permit sa dau un sfat celor care vor sa lucreze pe proiecte cu finantare. Aici e nevoie de seriozitate maxima! O singura greseala inseamna pierderea pe vecie a bonitatii!

Ceea ce ai propus in acel proiect de turneu, putin mai cizelat, se poate plia pe un proiect Comenius. Are elemente de originalitate. Insa aici e nevoie si de parteneri externi.

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde grigore_geta » 08 Dec 2006, 22:43

Multumesc mult ca mi-ai raspuns asa de repede.
Te admir pentru ceea ce faci. As vrea sa pot si eu sa realizez ceea ce tu poti.
Cat despre proiecte comenius, am coordonat 3 ani un astfel de proiect, dar finantarile sunt mici, alocate pentru prea putine domenii, stricte, se poate bucura de fonduri un numar mic de elevi si cadre didactice. Anul trecut am facut o aplicatie cu ceva asemanator "Turneului", dar am avut esec... exista alte scoli prioritare, noi am avut 4 ani total finantare... stii cum e.
Multumesc inca o data si succes in tot ce faci. Poate voi mai incerca si eu!
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori