Un miracol numit Moş Nicolae

Un miracol numit Moş Nicolae

Mesajde mirela-barcan » 02 Dec 2006, 12:07

Pentru că se apropie cu paşi repezi sărbătorile de iarnă - de fapt, eu consider că au început de la sf. Andrei - haideţi să ne umplem sufletele cu lumină, căldură şi dragoste...
Vă propun un text minunat, scris de Katia Nanu - jurnalistă la "Viaţa liberă" din Galaţi, text care face parte din colecţia mea pentru suflet. Sper să vă placă şi vouă!

"În curând, Moş Nicolae va veni din lumile lui frumoase. Noaptea cu nimb magic va aduce din nou speranţă pentru copiii care ştiu că, acolo sus, cineva îi iubeşte.
Pentru părinţii adesea ocupaţi şi preocupaţi de ziua de mâine, noaptea de Sf. Nicolae e un răgaz al regăsirii de sine, de întoarcere către vârsta inocenţei.
Dacă există miracol în aceste zile de sărbătoare, acela e însuşi faptul că învăţăm să întinerim. Copiii lasă ghetuţele la uşă, pentru că Moş Nicolae e "bun şi darnic" şi ştie ce aşteaptă fiecare. Fiecare copil va scotoci transfigurat în zori, după darul de la Moş Nicolae. Nerăbdarea lor minunată ne transformă şi pe noi în tineri incurabili. Dacă putem să le aducem o bucurie cât de mică, înseamnă că nu trăim degeaba, că nu trăim în zadar.
Anii au trecut şi avem la rândul nostru copii. Amintirile noastre ne învaţă cum să ne facem fiii fericiţi. Ne-am însuşit lecţia sacrificiului, strângem leu cu leu, cu multe luni înainte numai ca să fim în stare să fim "Moş Nicolae". Nu e uşor, vremurile sunt apatice, sărace, grăbite. Dar ei, copiii noştri, nu trebuie să afle că ne e greu, că adormim seara cu inima strânsă de griji, că ne-am încercănat de-atâta muncă, pentru că vrem să le oferim un viitor. Ei au nevoie să ne ştie puternici, încrezători, aproape de ei.
Sunt copii care vor găsi în cizmuliţe chei de limuzine sau extrase de cont. Alţii, doar o pungă de caramele româneşti. Alţii ... nimic.
Pentru că există şi mulţi părinţi care, prea ocupaţi fiind să se certe, să bea şi să se insulte, uită de Moş Nicolae. Şi nu le pasă că a doua zi la şcoală, copilul lor e singurul care nu poate spune ce i-a adus moşul. Tace, cu ochii în pământ şi cu lăcrimuţele la colţul ochilor, iar colegii îl privesc cu milă. Nu înţelege de ce el nu are noroc, de ce la el Moşul n-a venit, de ce lumea e aşa de stranie şi de dureroasă. Dacă vom renunţa la banii de ţigări şi-i cheltuim pe bomboane, vom face un copil fericit. El va şti că miracolul există şi are voie să creadă în soartă şi în dragostea noastră."
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde live » 02 Dec 2006, 14:45

Frumos! Tare frumos! Foarte realist şi...trist. Copiii care tac, pentru că Moş Nicolae nu le-a adus nimic, vor rămâne cu răni adânci. Atunci când vor fi părinţi, fie vor cheltui 7 salarii pe cadouri pentru copiii lor, fie...vor urma modelul părinţilor, dând societăţii alţi copii care vor rămâne cu răni adânci...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde cos_mirela » 04 Dec 2006, 17:12

MII DE MULTUMIRI, DOAMNA MIRELA!
Mereu postezi pentru noi lucruri deosebite pe care le gasesti, le folosesti in activitatea la clasa si le impartasesti cu generozitate colegilor de pe acest site.SARBATORI FERICITE , iti spune o colega din Ardeal ! Odata cu MOS NICOLAE, incep SFINTELE SARBATORI CRESTINE!
cos_mirela
 
Mesaje: 18
Membru din: 05 Iun 2005, 14:24


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori