Tabla scolara

Tabla scolara

Mesajde aniova30 » 29 Oct 2006, 19:06

Trebuie sa achizitionez o noua tabla scolara ( actuala este prea mica 90/150 cm)
Am cerut oferte de la diferite firme si e greu sa ma hotarasc.
Sunt derutata de culoare - verde , albastra , etc - ce parere aveti? ;
de tip - rabatabila - din trei parti , - clasica ,sau de alte caracteristici: metalo- ceramica , suprafata din rasini fenolice(!!!) - lucruri despre care nu stiu mai nimic. Astept ajutor din partea cunoscatorilor.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde dana_t » 29 Oct 2006, 20:16

Buna,
Eu iti recomand tabla alba, pe care se scrie cu marker. E foarte buna. Copiii nu se mai murdaresc, nu mai exista praf de creta.
Eu am pus-o pe sina, am pastrat-o si pe cea veche, sub ea, in caz de extrema urgenta.

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde aniova30 » 30 Oct 2006, 17:19

Multumesc , Dana , pentru sfat , voi lua in considerare propunerea ta.
Cu ce stergi o astfel de tabla?
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde dana_t » 30 Oct 2006, 18:58

Exista un burete special, cu un servetel si magnet. Servetelul se schimba cel mai des o data la 3-4 zile. O cutie de servetele ajunge...vreo doi - trei ani.....
Mai scumpe sunt instrumentele de scris. Si mai am si un spay pentru degresare.
ATENTIE! Nu se pot folosi markere obisnuite, ci doar speciale (whiteboard marker)
Si, ca sa raspund si altei intrebari venita ca mesaj personal, eu am cumparat-o de la o firma din Pitesti (www.biroticagroup.ro), dar gasiti peste tot. Mie acolo mi s-au parut preturile mai mici. Evident, cine e din Tulcea sau Baia Mare, nu merita sa faca un asa efort....!
Insa eu ma laud cu solutia cu sina...Aici chiar a fost o chestie "desteapta", oferita chiar de parinti!

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde aniova30 » 30 Oct 2006, 20:56

Te rog frumos , Dana , mai am nevoie de urmatoarele informatii: dimensiunile tablei , costurile markere-lor. - + pret de achizitie tabla , garantie. daca comanda se face prin scoala, se elimina TVA-ul?
Multumesc mult. Fii convinsa ca multe cadre didactice vor sa afle noutati despre tablele scolare. Sigur ca mi-as dori una " inteligenta" ... din tot sufletul , dar stiti cum e, nu depinde de mine, nu eu sunt finantatorul invatamantului romanesc! ( si nici Dvs... , colegii mei!)
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde dana_t » 30 Oct 2006, 21:10

Tabla are dimensiunile de 1,80m/1,20m. Exact cat o tabla "clasica". Sunt table de mai multe dimensiuni. A mea a costat in jur de 700 RON, cu un set de markere si burete. Acum doi ani. Era cea mai noua achizitie. Acum sunt si mai ieftine, dar nu stiu exact cat. Pretul cam pe acolo se invarte...
In legatura cu markerele, ele sunt intre 8 si 15 RON, in functie de calitate si daca vrei la set (rosu, verde, albastru, negru).
Garantie se da (nu stiu cat, parca un an), insa nu se elimina TVA-ul (in tara asta numai protezele si unele medicamente nu au TVA!).
Poti sa o iei si magnetica (se gasesc niste magneti cu care poti prinde fise pe tabla).
Doua colege au cumparat tabla care are suport si rotile (se poate pune mai in fata, se poate intoarce, iar cand ai terminat de scris o tabla si vrei sa pastrezi continutul, intorci cealalta fata a tablei si scrii...Asta costa in jur de 1200 RON.
INSA cel mai mare castig este al copiilor, intrucat ei nu mai inhaleaza praf de creta, nu se mai duc sa ude buretele si sa le curga apa pe maneca....
Sincer, merita o asemenea tabla!
Dupa ce "oboseste"tabla asta, imi voi cumpara una tot la fel, sunt foarte multumita!

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde live » 12 Noi 2006, 21:02

eu am o tablă metalică. aceasta a fost confecţionată cu ajutorul părinţilor. arată cam cum zice dana_t. am cumpărat markere speciale pentru tablă albă. am avut norocul de a găsi aşa ceva la un magazin cu preţuri foarte mici. chiar nu mai ştiu cât am dat pe un set. am senzaţia că în jur de 5 lei noi. dacă nu laşi foarte mult tabla neştearsă, aceasta poate fi ştearsă cu un burete obişnuit, uscat, sau cu o cârpă uscată.
succes!
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde istrate_ella » 28 Noi 2006, 22:38

Eu am o tabla din sticla verde....am inteles undeva ca tabla trebuie sa fie musai verde.Culoarea verde are un rol deosebit...nu atrage atentia asupra ei,se asorteaza cu ce aveti prin clase....e drept ca tendintele sunt de a nu se mai folosi creta pt ca este alergenica (chiar eu am o astfel de alergie la creta) dar....avem creta speciala....am si un puiutz de tabla cu liniatura speciala pt cls I (tip I si de mate)...am si niste bureti speciali care nu se uda...dar repet tendintele sunt de a folosi markere care ...atentie! si acelea au unele proprietati alergenice...deci....scriem cu batzul in nisip.... :P
Avatar utilizator
istrate_ella
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Sep 2005, 22:05
Localitate: Constanta

Mesajde cristyna » 28 Noi 2006, 23:24

Da. Si eu am citit cam acum un an un pliant unde era specificat faptul ca tabla este recomandata sa fie verde pe care se scrie cu markere.

Asa cere uniunea...Daca ne-ar si da...
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde emil » 28 Noi 2006, 23:45

De ce nu o tabla alba? Pe care sa scrieti cu marker? Sau mai bine un "smartboard", adica o tabla asistata de calculator si videoproiector. Pe tabla aceasta poteti scrie, sterge, puteti folosi programe, lectii, instrumente, etc.
Ar costa totul, cam 130 mil (laptop, videopr. smartboard). Vedeti ca se dau bani la primarii , ACUM, la rectificarea de buget!
succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde sfetnicul » 29 Noi 2006, 16:04

Sa va auda Dumnezeu, domnule insp. Emil Onea! Eu de vreo 2 ani ma tot lupt sa-mi dea un simplu calculator de 10 milioane, de unde 130?

Ideea cu tabla alba e buna. Mi-a dat si mie de gandit.

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde toader » 29 Noi 2006, 18:44

Va spun ce am citit eu , ca parinte al unei fetite cu probleme mari de vedere, pe niste site-uri/liste de discutii specializate din U.K. si U.S.

Acolo, copiii cu probleme de vedere merg in scolile obisnuite, chiar si cei nevazatori. O clasa in care invata un copil cu vedere slaba primeste automat o tabla alba, pe care in general se scrie (cu markere) cu culori inchise. Contrastul si claritatea obtinute astfel sunt foarte bune pentru ochi, nu mai exista acele "zoaie" lasate de apa etc.
Asta mi se pare un aspect mai important decat asortarea la perdele, si cred ca este benefic pentru toti copiii , nu numai pentru aceia cu probleme.
toader
 
Mesaje: 28
Membru din: 08 Mai 2006, 16:37


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 8 vizitatori