CONGRESUL INVATATORILOR -felicitari

CONGRESUL INVATATORILOR -felicitari

Mesajde lelia_stinga » 29 Oct 2006, 22:30

Am participat cu deosebita placere la CONGRESUL INVATATORILOR/ INSTITUTORILOR DIN ROMANIA de la Arad si doresc sa felicit organizatorii- in mod special pe domnul Viorel Dolha. M-a impresionat prezenta romanilor din afara tarii, dorinta lor de a pastra limba romana in scolile de pe teritoriile locuite de romani.
lelia_stinga
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Aug 2006, 13:36

Mesajde palmi » 30 Oct 2006, 00:33

Felicitari tuturor organizatorilor ! (in special domnilor Viorel Dolha si Codrin Iovin)
Multumim pentru organizarea impecabila!
A fost un eveniment extraordinar, din toate punctele de vedere. Sunt foarte fericita ca am participat la acest congres, a fost o experienta de neuiat. :lol:
palmi
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Ian 2005, 00:40

Mesajde valsib » 30 Oct 2006, 17:40

La ARAD s-a realizat un miracol!
Rezultat al iniţiativei şi muncii colegilor arădeni, a efortului depus de cei care au ajuns la Arad, a energiilor si gândurilor pozitive ....a entuziasmului ... acest miracol a facut ca sute de inimi să bată ca una - inima dascălului român!
FELICITĂRI ORGANIZATORILOR!
Felicitări şi mulţumiri tuturor celor care au făcut posibil acest eveniment: organizatori, sponsori, invitaţi, participanţi.
valsib
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Sep 2006, 20:30

felicitari!

Mesajde lili_tipau » 30 Oct 2006, 21:00

Am fost la Arad! Admosfera a fost extraordinara! Ne-am simtit grozav! Era o incarcatura emotionala in sala... care a incarcat la maxim bateriile tuturor! Sunt grozavi colegii nostri din Ardeal, pentru ca au avut aceasta idee si puterea necesara de a o realiza. Si inca cat de bine! Multumim! Au fost niste clipe unice incarcate de emotii si mindrie si istorie si.... cei din afara tarii ne-au umezit ochii de fiecare data cand i-am auzit vorbind... Am vazut multe lucruri bune, am simtit si mai multe, a fost grozav !
lili_tipau
 
Mesaje: 15
Membru din: 15 Mar 2006, 22:48

Mesajde aniova30 » 30 Oct 2006, 21:03

Stimati dascali , am citit informatiile de pana acum si pe cele ale oficialitatilor care au salutat acest congres. ( Este inutil sa spun ca ma simt mandra , datorita Dvs. ca sunt invatator). Ati demonstrat ceva. Ce ? Înca n-am inteles din mesajele anterioare , cu exceptia faptului ca suntem uniti , oriunde am fi - parafrazand un topic tot de pe didactic.
Va rugam frumos , mai multe detalii.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde aniova30 » 30 Oct 2006, 21:07

P. S. Îmi vine sa strig " Traiasca DASCALIMEA dodoloata" ... şi ?
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde ela52 » 31 Oct 2006, 00:42

Felicitari initiatorilor si participantilor la Congresul Invatatorilor ! Care a fost castigul , in afara de cel de ordin emotional ? La gazeta de perete tot ne aflam, dar atat !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde adinatulbure » 31 Oct 2006, 05:00

Felicitari Aradului , si tuturor celorlalte asociatii care gasesc timp, resurse , energie , entuziasm, pentru a construi acea retea de ganduri, idei inalt benefice si tuturor folositoare de care , iata , ne bucuram cu totii , si care, iata , ne incalzesc inimile tuturor.

Incepand cu data de 28 octombrie, ora 10 , la Arad, invatatorii din Romania, au primit sarutul lui Cuza, de la fratii lor, aceia care desi .. salariul e mic, greutatile mari, au reusit sa gandeasca in viitor cu responsabilitate la copiii lor.

Rezultatul nu e un loc in gazeta de perete, ci o samanta bine plantata intr-un pamant adesea ostil, dar care ingrijita cu dragoste se va transforma probabil intr-un stejar urias, si mai departe intr-o padure .

Inima participantilor va ramane plina de acel sentiment... ca nu sunt singuri intr-un drum pe care parca toti se straduiesc sa il faca si mai greu.

Suntem impreuna pe acest drum al apostolatului, sa ne fie mereu model inaintasii nostri si cei care se bucura de PACE pe pamant romanesc, cei pentru care limba romana merita o jertfa a vietii.

Imaginea parca rupta din istorie a invatatoarei romance din Tiraspol care purta tricolorul prin fata soldatilor asezati in pozitie de tragere, ma va inspira mereu , caci apartine prezentului, sa-i fie odihna usoara in eternitate.

Va multumim, dragii nostri colegi pentru iubirea manifestata , materializata , daruita neconditionat tuturor celor care au venit la Congresul Invatatorilor Romani, la Congresul Luminii Spirituale , pe care ochii umbriti de intunericul mortii au regasit-o pe Pamant Romanesc.

Cu drag,
inv. Adina Tulbure
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde pysa » 31 Oct 2006, 19:54

Cel mai emotionant moment pe care credeam sa-l traiesc in viata mea a fost momentul in care am cantat odata cu intreaga sala:
Dumnezeu prima oara
Cand a plans printre stre
El a plans peste tara
Cu lacrima limbii noastre"
Nu va pot spune cate fotografii am facut pe care le impartasesc prietenilor invatatori pe care mi i-am facut in sala si la internat..
Multumim pentru ospitalitate..
Veti ramane mereu in sufletul nostru al celor din Prahova
Aveti un oras impresionant de curat si de frumos si nota 10 pentru organizare
Avatar utilizator
pysa
 
Mesaje: 36
Membru din: 21 Aug 2005, 19:08


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 3 vizitatori