sal

sal

Mesajde alinaelena » 04 Sep 2006, 21:11

salut!!!
Are cineva vreo idee pentru amenajarea unei sali de clasa (cls. a IV-a)???
Multumesc!
alinaelena
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Sep 2006, 21:05

Mesajde marian_dorin » 05 Sep 2006, 01:17

pentru inceput , daca accesezi siteul didactic , gasesti o groaza de materiale utile si pe gustul tau acolo!
apoi , poti sa le realizezi pe un format A3 la un xerox , si eu am foarte multe chestii tot asa facute!
Iar in rest , ce sa zic : orienteaza-te dupa programa si alege anumita subiecte fundamentale si care se studiaza cu precadere: fise cu domnitori(mai ales) , la gramatica - anumite structuri mai dificile , la matematica , si tot asa... cu siguranta ca din fiecare vei gasi ceva care sa iti atraga atentia si interesul tie , cat si din punctul de vedere al elevilor... trebuie sa intuiesti ce anume , insa!
Poti sa iti "impodobesti"clasa cu multe harti geografice si istprice reprezentative tarii noastre si nu numai... sau chiar ceva legat de uniunea europeana si poti realiza astfel un material cu efectele si urmarile integrarii noastre , pozitive si negative!
Deci , timp sa fie , ca idei .......cu nemiluita!...

Sper ca te-am putut "indruma"cat de putin , atat mi-a fost in puteri...
Al tau coleg de breasla ,
si care iti ureaza un mult succes,
Marian
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde corpodean_sonia » 07 Sep 2006, 19:10

Anul trecut am experimentat o idee, care, zic eu , a funcţionat excelent. Am montat 10 panouri de polistiren colorat (eu am găsit albastru) pe pereţii clasei. La începutul anului şcolar am împărţit colectivul clasei în grupe de 2, 3 elevi care au răspuns de câte unul din panouri. Unul era pentru limba română, altul istorie, geografie, ed. plastică etc. ÃŽn cadrul fiecărei teme dezbătute , elevii aduceau diferite materiale pe care responsabilii le afişau (sau nu). I-am implicat mai mult decât speram şi cu toţii am câştigat imens în planul achiziţiei de cunoştinţe.
corpodean_sonia
 
Mesaje: 45
Membru din: 09 Ian 2006, 20:52
Localitate: BAIA MARE

Mesajde alinaelena » 22 Oct 2006, 13:59

buna!
multumesc foarte mult pentru idee . Mult succes!!!!!!

p.s. imi cer scuze pt. intarziere.
alinaelena
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Sep 2006, 21:05


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori