programa la religie cls.XI-slaba

programa la religie cls.XI-slaba

Mesajde nico2000 » 12 Oct 2006, 22:26

s-au scos lectii importante precum sf.taine,ierurgiile.cei care le-au facut nu cred ca predau! pe noi nu ne intreba nimeni daca suntem de acord !
nico2000
 
Mesaje: 7
Membru din: 22 Ian 2005, 22:32

Mesajde mirela44 » 17 Oct 2006, 11:32

nu s-au scos lectiile respective, doar s-au mutat in clasa a XII-a. De fapt, acest lucru s-a intamplat cu programele pentru toate clasele de liceu: conţinuturile au fost mutate dintr-un loc in altul _ zice-se că in contextul trecerii la invatamantul de 10 clase obligatoriu. nu am reusit sa prind logica. Au mutat, de pilda Ecumenismul in clasa a IX-a, după ce mai fusese facut si intr-a VIII-a, Religiile lumii intr-a XI-a şi a XII-a, dintr-a noua, iar acolo sau intr-a X-a trebuie predat Crestinismul in contextul religiilor lumii, desi elevii nu au habar despre acestea (le vor face mai tarziu)... si tot asa.
Parerea mea este ca era mai buna programa initială.[/i]
mirela44
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Ian 2006, 14:13

noua programa de cls.12-nu a aparut

Mesajde nico2000 » 18 Oct 2006, 20:39

nu exista programa noua de cls.12.cea noua cu modificarile respective de care zici,sf.taine ,ierurgii,etc.
nu e pe site-ul edu.daca o ai tu pune-o pe site.
cea veche e valabila anul acesta sc.2006-2007.
nico2000
 
Mesaje: 7
Membru din: 22 Ian 2005, 22:32

Mesajde mirela44 » 20 Oct 2006, 11:14

Ai dreptate! Anul acesta se poate aplica, la clasa a XII-a, pentru continuitate, programa veche. Altfel aţi ajunge să repetaţi religiile lumii ş.a. şi, probabil, ar scăpa alte teme (Familia, dacă nu s-a făcut anul trecut). Anul trecut, la clasa a XI-a, după ce programă aţi mers? Eu am programa aceasta "nouă" de vreo trei ani. A fost trimisă de la Patriarhie, aprobată de Sfântul Sinod, către minister, sub forma unui tabel care cuprindea toate clasele şi avea doar conţinuturile. La minister însă, probabil până s-au elaborat şi competenţele, exemplele de activităţi de învăţare, lista de termeni ş.a.m.d., au apărut pe rând, an de an. Până anul viitor va apărea, probabil, şi cea de clasa a XII-a. Pe cea nouă am mai postat-o o dată, pe forum la subiectul clasa a XII-a.
Oricum, ca idee, lucrurile nu merg foarte bine dar e mai uşor să stai pe margine şi să critici. eu am încercat să trimit câteva sugestii la CNC dar încă nu funcţionează "contact"-ul. mai aştept.
mirela44
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Ian 2006, 14:13

programa a XII-a

Mesajde ani8 » 21 Oct 2006, 20:46

Si eu stiu la fel ca aceasta "noua" programa exista dar inca nu are avizul ministerului, de aceea nu apare pe edu.ro. Am vazut ca cei de la Sf. Mina au trecut in Ghidul de proiectare didactica si programa veche si cea "noua".
Eu personal am facut planificarile si predau dupa aceasta "noua" programa.
Imi pare nespus de rau ca totusi pe site-ul Patriarhiei nu apare nici o lamurire avizata in aceasta problema.
ani8
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2006, 15:42

Mesajde mirela44 » 22 Oct 2006, 11:22

Într-adevăr, anul acesta ar trebui să se parcurgă, la clasa a XII-a, programa veche _ cea după care au început liceul, aşa cum se procedează şi cu planurile de învăţământ. Şi eu mi-am făcut planificările după cea nouă însă am încercat să nu las la o parte nici lecţiile care nu mai apar acolo. Oricum, ore sunt destule!
La clasa a XI-a, mi se pare însă că au încărcat mult prea mult programa la capitolul de Dogmatică. Am numărat lecţiile din manual: sunt 33 _ punând la socoteală şi evaluarea de la sfârşitul fiecărei unităţi de învăţare. Aici trebuie foarte bine dozat timpul ca să mai poţi face şi altceva decât lecţii. Eu am avut nevoie de cel puţin două trei ore, la fiecare clasă, pentru a participa la Sfânta Liturghie în zile de sărbătoare sau pentru a merge cu elevii să se spovedească şi să se împărtăşească. Deşi sunt mari şi unii dintre ei au duhovnic, ceilalţi nu ar mai ajunge.
mirela44
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Ian 2006, 14:13


Înapoi la Filosofie, Religie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori