Comisia metodica

Mesajde lenav7 » 05 Mar 2006, 16:16

La noi, e un paradox: un an intreg nu fac niciun fel de activitate metodica si, atunci cand se depun dosarele de merit, cer cu nerusinare; in plus, o acuza pe responsabila ca nu si-a facut datoria, ca nu le-a stimulat sa faca activitate metodica!? Ea se zbate si le tot propune tot felul de activitati, dar, nu ai cu cine, dezinteres pe toata linia! Ce e mai trist, e ca sunt agreate, tolerate, au toate calificativul F.B.- la autoevaluare, una si-a pus 111 puncte din 100 posibile! Rasu-plansu! :cry: :oops: :twisted: :wink:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 08 Mar 2006, 16:54

La noi se face planificarea Comisiei metodice la inceputul fiecarui semestru, se inmaneaza fiecarei educatoare materialul si se respecta tematica propusa si data cand este planificata{ o data pe luna, cu exceptia lunilor in care avem Cerc pedagogic]. Nu-mi dau seama cum se poate sa nu se desfasoare din moment ce este planificata si obligatorie in acelasi timp?????
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 23 Sep 2006, 20:18

Am postat la Invatamant prescolar, sectiunea Curriculum, Tema de cercetare si Planul managerial pe anul scolar 2005/2006. In aproximativ 10 zile voi posta materialele pentru anul scolar 2006/2007. Intentionez sa fac cateva modificari.
Acum postez la Teste, o fisa de evaluare "Evaluarea activitatii in cadrul Comisiei metodice", necesara responsabililor metodici .Se utilizeaza atunci cand un cadru didactic solicita o adeverinta cu activitatea in cadrul comisiei, pentru diferite motive: portofoliu, gradatie,etc. Sper sa va fie utila.
De asemenea, in scurt timp, o sa postez o fisa care se complecteza la fiecare activitate de comisie, individual, fiecarui cadru didactic.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde dddddd » 25 Sep 2006, 23:48

Imi pare rau, dar fisa pe care v-am promis-o"Evaluarea in cadrul Comisiei metodice", a fost respinsa. Imi pare rau pentru ca este utila.
Cine o doreste, dintre responsabilii metodici, sa-mi scrie si o voi trimite prin mail.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Comisia metodica

Mesajde dddddd » 09 Oct 2006, 09:12

Am promis ca postez Planificarea la Comisia metodica, dar incerc de doua zile si nu reusesc. Imi spune sa scriu si fisierul, desi din fisier trec materialul. O sa mai incerc .
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Re: Comisia metodica

Mesajde dddddd » 10 Oct 2006, 15:15

dddddd scrie:Am promis ca postez Planificarea la Comisia metodica, dar incerc de doua zile si nu reusesc. Imi spune sa scriu si fisierul, desi din fisier trec materialul. O sa mai incerc .

Azi, 10 octombrie am reusit sa postez materialele.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Re: Comisia metodica

Mesajde mia1960 » 12 Oct 2006, 21:24

dddddd scrie:
dddddd scrie:Am promis ca postez Planificarea la Comisia metodica, dar incerc de doua zile si nu reusesc. Imi spune sa scriu si fisierul, desi din fisier trec materialul. O sa mai incerc .

Azi, 10 octombrie am reusit sa postez materialele.


Buna seara ...dddddd. imi pare bine de cunostinta. Sincer iti multumesc de toate materialele pe care le-ai trimis pe didactic.ro. Pe buna dreptate asa, cum ai afirmat-indiferent de varsta pe care o ai, zilnic inveti cate ceva nou. Materialele tale sunt FOARTE utile in desfasurarea muncii cu prescolarii.
SUNT CONVINSA CA LA GRADINITA UNDE LUCREZI AI IN GRUPA CALCULATOR-( poate ma insel) si eu sunt pasionata de calculator, anul trecut avand grupa pregatitoare mi-am dus in grupa calculatorul personal, pentru ca aveam cativa copii timizi, si cu posibilitati materiale mai reduse,care isi doreau sa stie mai multe despre calculator.
o seara buna si pe curand.
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17

Mesajde dddddd » 12 Oct 2006, 21:52

Buna Mia,
Ma bucur ca materialele mele iti folosesc, sa stii ca multe materiale bune facute de colegele noastre se gasesc postate pe didactic. Din toate putem lua informatii, strategii, etc, le putem disemina sau combina cu ceea ce facem noi si asa .......descoperim frumusetea "noului".
Referitor la calculator, da, am in grupa 5 calculatoare, din care doua am reusit sa le fac performante. Suntem si in reteaua de Internet, de aceea pot familiariza si implica copiii in proiectele internationale.
Folosesc calculatorul in predarea si evaluarea cunostintelor, am aproape toate softurile educationale existente pe piata, sunt foarte utile, copiii invata si lucreaza cu placere.
Am avut tematica, in urma cu doi ani, in cadrul Comisiei metodice "Invatarea asistata de calculator". A fost instructiva.
Parerea mea este ca de cat in fata televizorului, mai bine in fata calculatorului!
Mi-a facut placere sa schimbam opinii.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde mia1960 » 13 Oct 2006, 19:11

Pentru inceput vreau sa va felicit pentru bogata si valoroasa activitate pe care ati desfasurat-o pana in prezent si totodata va urez cu o mica intarziere Multi ani fericiti, alaturi de cei dragi d-voastra Am citit cu mare placere, saitul d-voastra personal, ma inchin cu respect si cu recunostinta. Ma bucur sa pot invata chiar ~electronic~ de la o educatoare asa de valoroasa, care are un suflet mare pentru toti cei care stiu sa aprecieze nobila si frumoasa meserie de educatoare.
Mi-a placut motto-ul care v-a insotit activitatea, si cu acordul d-voastra o sa-l afisez la fisierul grupei din unitatea noastra .
Sanatate si spor la munca !
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17

Mesajde dddddd » 15 Oct 2006, 17:53

Multumesc Mia pentru felicitari, cred ca ai exagerat putin. Meseria noastra cere multa munca si daruire, pe care eu am observat-o la foarte multe educatoare.Toate meritam felicitari!
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

comisia metodica la noi

Mesajde cleopatra_203 » 18 Oct 2006, 10:46

dddddd scrie:Multumesc Mia pentru felicitari, cred ca ai exagerat putin. Meseria noastra cere multa munca si daruire, pe care eu am observat-o la foarte multe educatoare.Toate meritam felicitari!



Este adevarat ca ne trebuie multa daruire altfel nu am putea fi educatoare, mai ales ca nu prea suntem luate in seama asa cum am merita.
In legatura cu modul in care desfasuram noi Activitatea metodica:
Eu fac o planificare cu teme , le cer si colegelor sugestii despre temele care le-ar interesa in mod deosebit, desfasuram activitatea metodica, conform planificarii( in fiecare marti), si se incheie un proces verbal. Am sa pun si eu pe site planificarea pe care am facut/o pentru semestrul I
cleopatra_203
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2006, 17:57

Mesajde dddddd » 18 Oct 2006, 15:57

Si eu ma consult cu colegele asupra temelor, de exemplu , la inceput de an scolar, toate colegele au fost de acord sa abordam tematica pe care eu am parcurs-o la Scoala de vara.
Ma mir de ce spui ,ca voi aveti comisie in fiecare zi de marti , deoarece comisia se desfasoara o data pe luna, cu exceptia lunilor in care se desfasoara cercul pedagogic{consfatuirile din septembrie sunt considerate cerc}Pe site-ul www.edu.ro gasesti modul de desfasurare a comisiei metodice.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Precizare

Mesajde cleopatra_203 » 18 Oct 2006, 21:26

Cred c a vorbim despre lucruri diferite. Eu m-am referit la Comisia metodica la nivelul gradinitei. Tu cred ca te-ai referit la Activitatea intergradinite ( asa se numeste la noi cea care se desfasoare o dat pe luna si la care iau parte reprezentanti de la 7, 8 sau chiar 10 gradinite)
cleopatra_203
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2006, 17:57

Re: Precizare

Mesajde dddddd » 19 Oct 2006, 14:56

cleopatra_203 scrie:Cred c a vorbim despre lucruri diferite. Eu m-am referit la Comisia metodica la nivelul gradinitei. Tu cred ca te-ai referit la Activitatea intergradinite ( asa se numeste la noi cea care se desfasoare o dat pe luna si la care iau parte reprezentanti de la 7, 8 sau chiar 10 gradinite)

Nu, ma refer la Comisia metodica pe unitate, care se constitue in unitatile cu minim 4 membri{pana anul acesta am fost unite 4 gradinite, acum ptr. ca ne-am unit gradinitele, suntem Gradinita cu P.N.Nr.15, suntem 14 educatoare deci formam o Comisie metodics.}
In Sectiunea a 5-a "Catedrele/comisiile metodice", la Art.37. punctul 3, citez "...comisiile metodice se tin lunar, dupa o tematica aprobata de directorul unitatii de invatamant, sau ori de cate ori directorul ori membrii comisiei considera ca este necesar"
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde elenadumitrachi » 19 Oct 2006, 17:56

Si noi desfasuram activitati in cadrul comisiei metodice lunar. Ne stabilim la inceput obiectivele, propunem activitati(lectii demonstrative, mese rotunde, dezbateri,informari,etc). Fiecare colega desfasoara activitati,prezentand proiecte didactice,referate, pe care le dezbatem, venind cu alte completari(ex. cum am desfasura aceeasi activitate la grupele noastre).De fiecare data plecam cu ceva nou.In felul acesta ne perfectionam lunar. Invitam si colegele noastre invatatoare, fiind in aceeasi cladire.
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori