Profesori "severi"

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Mesajde lauragl » 06 Noi 2005, 20:02

Potectia drepturilor copilului este reglementata din punct de vedere legal de legea 272/ 2004
Va citez:
Art. 1. - (1) Prezenta lege reglementeaza cadrul legal privind respectarea, promovarea si garantarea drepturilor copilului.
(2) Autoritatile publice, organismele private autorizate, precum si persoanele fizice si persoanele juridice responsabile de protectia copilului sunt obligate sa respecte, sa promoveze si sa garanteze drepturile copilului stabilite prin Constitutie si lege, în concordanta cu prevederile Conventiei Organizatiei Natiunilor Unite cu privire la drepturile copilului, ratificata prin Legea nr. 18/1990, republicata, si ale celorlalte acte internationale în materie la care România este parte.
Art. 2. - (1) Prezenta lege, orice alte reglementari adoptate în domeniul respectarii si promovarii drepturilor copilului, precum si orice act juridic emis sau, dupa caz, încheiat în acest domeniu se subordoneaza cu prioritate principiului [b]interesului superior al copilului.
(2) Principiul interesului superior al copilului este impus inclusiv în legatura cu drepturile si obligatiile ce revin parintilor copilului, altor reprezentanti legali ai sai, precum si oricaror persoane carora acesta le-a fost plasat în mod legal.
(3) Principiul interesului superior al copilului va prevala în toate demersurile si deciziile care privesc copiii, întreprinse de autoritatile publice si de organismele private autorizate, precum si în cauzele solutionate de instantele judecatoresti.
Art. 47. - (1) Copilul are dreptul de a primi o educatie care sa îi permita dezvoltarea, în conditii nediscriminatorii, a aptitudinilor si personalitatii sale.
Art. 48. - (1) Ministerul Educatiei si Cercetarii, ca organ de specialitate al administratiei publice centrale, precum si inspectoratele scolare si unitatile de învatamânt, ca institutii ale administratiei publice locale cu atributii în domeniul educatiei, sunt obligate sa întreprinda masuri necesare pentru:
a) facilitarea accesului la educatia prescolara si asigurarea învatamântului general obligatoriu si gratuit pentru toti copiii;
b) dezvoltarea de programe de educatie pentru parintii tineri, inclusiv în vederea prevenirii violentei în familie;
c) organizarea de cursuri speciale de pregatire pentru copiii care nu pot raspunde la cerintele programei scolare nationale, pentru a nu intra prematur pe piata muncii;
d) organizarea de cursuri speciale de pregatire pentru copiii care au abandonat scoala, în vederea reintegrarii lor în sistemul national de învatamânt;
e) respectarea dreptului copilului la timp de odihna si timp liber, precum si a dreptului acestuia de a participa liber la viata culturala si artistica;
f) prevenirea abandonului scolar din motive economice, luând masuri active de acordare a unor servicii sociale în mediul scolar, cum sunt: hrana, rechizite, transport si altele asemenea.
(2) În cadrul procesului instructiv-educativ copilul are dreptul de a fi tratat cu respect de catre cadrele didactice, de a fi informat asupra drepturilor sale, precum si asupra modalitatilor de exercitare a acestora. Pedepsele corporale în cadrul procesului instructiv-educativ sunt interzise.
(3) Copilul, personal si, dupa caz, reprezentat sau asistat de reprezentantul sau legal, are dreptul de a contesta modalitatile si rezultatele evaluarii si de a se adresa în acest sens conducerii unitatii de învatamânt, în conditiile legii.
(4) Cadrele didactice au obligatia de a semnala serviciului public de asistenta sociala sau, dupa caz, directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului cazurile de rele tratamente, abuzuri sau de neglijare a copiilor.


Ceea ce spuneti d-voastra este o forma de abuz emotional din partea unui adult (indiferent ca este cadru didactic, portar, somer, etc)
Aceasta forma de abuz este diferita de cel fizic prin faptul ca cel abuzat nu este in mod necesar constient ca a fost abuzat, dar nici cel care abuzeaza nu este in mod necesar constient de abuzul sau.
Se intampal ca deseori ca un adult sa fie preocupat de nevoile sale, iritat de nu stiu ce probleme si sa uite ca trebuie sa acorde prioritate nevoilor COPILULUI.
Copilul devine nesigur, anxios reactioneaza cu dezamagire, furie, confuzie.
Trebuie sa specific in mod clar ca, stigmatizarea copilului prin tot felul de apelative - rau, nebun, tampit, reprezinta o forma de abuz emotional.
In tratatele de specialitate abuzul emotional este definit ca o atitudine sau actiune cronica a adultilor, care dauneaza sau impiedica dezvotarea unei imagini de sine pozitive a copilului.

Ce facem in practica.
Atunci cand cadrul didactiv este principalul actor al abuzului.
Il puteti actiona in instanta, il puteti reclama la serviciul public specializat in protectia copilului, la ISJ etc.
Nu uitati: va duceti copilul la un psiholog (nu cel din scoala ), pentru o evaluare, pentru consiliere etc.
Succes!
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

Mesajde adibuzatu » 13 Noi 2005, 07:01

sa fiu in locul dv., zau mi-as invata fata sa foloseasca un reportofon si as inregistra pe ascuns cateva din replicile racnite ale doamnei.
si nu la director m-as duce cu caseta, ci la un ziar. chiar daca ar trebui dupa aceea sa-mi transfer fata la alta scoala.

Sunt de acord cu dumneavoastra. Sunt destule persoane incompetente in sistemul de invatamant romanesc. Nu trebuie sa asteptam sa iese acesti oameni la pensie, sa vina unii noi, tineri si poate mai pregatiti. Trebuie reactionat imediat.

Intai se discuta cu dna profesoara, i se explica doleantele parintilor. Daca nu se ajunge la un rezultat, atunci se merge la director si la ziar. ProTv si stirile oribile de la ora 5 si tot ar primi cu bratele deschise acest gen de scandaluri. Profesoara s-ar face de ras si apoi si-ar analiza atitudinea. Terapia de soc cateodata merge foarte bine.
Avatar utilizator
adibuzatu
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2005, 01:55
Localitate: Montreal

Mesajde adibuzatu » 13 Noi 2005, 07:02

sa fiu in locul dv., zau mi-as invata fata sa foloseasca un reportofon si as inregistra pe ascuns cateva din replicile racnite ale doamnei.
si nu la director m-as duce cu caseta, ci la un ziar. chiar daca ar trebui dupa aceea sa-mi transfer fata la alta scoala.

Sunt de acord cu dumneavoastra. Sunt destule persoane incompetente in sistemul de invatamant romanesc. Nu trebuie sa asteptam sa iese acesti oameni la pensie, sa vina unii noi, tineri si poate mai pregatiti. Trebuie reactionat imediat.

Intai se discuta cu dna profesoara, i se explica doleantele parintilor. Daca nu se ajunge la un rezultat, atunci se merge la director si la ziar. ProTv si stirile oribile de la ora 5 si tot ar primi cu bratele deschise acest gen de scandaluri. Profesoara s-ar face de ras si apoi si-ar analiza atitudinea. Terapia de soc cateodata merge foarte bine.
Avatar utilizator
adibuzatu
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2005, 01:55
Localitate: Montreal

Mesajde cetatean » 21 Noi 2005, 22:26

competentu' lu'tata,

de unde esti asa bine informat despre competenta sau incompetenta cadrelor din invatamantul romanesc ?
vad ca esti plecat de multicel din tara si totusi iti dai tu cu parerea...

si legat de stirile pro tv de la ora 5 :simt in tine un scandalagiu. Iti plac spectacolele de doi bani ?
Avatar utilizator
cetatean
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Noi 2005, 21:18
Localitate: Blaj

Mesajde anne_marie » 26 Noi 2005, 23:58

adibuzatu scrie:
sa fiu in locul dv., zau mi-as invata fata sa foloseasca un reportofon si as inregistra pe ascuns cateva din replicile racnite ale doamnei.
si nu la director m-as duce cu caseta, ci la un ziar. chiar daca ar trebui dupa aceea sa-mi transfer fata la alta scoala.

Sunt de acord cu dumneavoastra. Sunt destule persoane incompetente in sistemul de invatamant romanesc. Nu trebuie sa asteptam sa iese acesti oameni la pensie, sa vina unii noi, tineri si poate mai pregatiti. Trebuie reactionat imediat.

Intai se discuta cu dna profesoara, i se explica doleantele parintilor. Daca nu se ajunge la un rezultat, atunci se merge la director si la ziar. ProTv si stirile oribile de la ora 5 si tot ar primi cu bratele deschise acest gen de scandaluri. Profesoara s-ar face de ras si apoi si-ar analiza atitudinea. Terapia de soc cateodata merge foarte bine.
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde anne_marie » 27 Noi 2005, 00:02

Eu cred ca nu este bine sa-i invrajbim pe copiii si sa-i indemnam sa comita ilegalitati....UN CADRU DIDACTIC RESPONSABIL ar trebui sa stie ca inregistrarea unei ore de curs fara acordul prealabil al profesorului este impotriva regulamentului. Parca trebuia sa fim modele ,nu?
S-a gandit oare mamica la o discutie ca de la om a om cu diriginta? ar fi , cred eu , cea mai buna solutie , intr-o prima faza.
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde oana1964 » 27 Noi 2005, 17:43

anne_marie scrie: UN CADRU DIDACTIC RESPONSABIL ar trebui sa stie ca inregistrarea unei ore de curs fara acordul prealabil al profesorului este impotriva regulamentului.


primii care nu respecta lucruri de acest gen sunt elevii. de la ei mi-a venit ideea. unii dintre elevi ne inregistreaza cu telefoanele mobile, fara sa ne intrebe si fara ca noi sa observam. stiu pentru ca mi-au aratat cateva inregistrari, inclusiv cu mine. ei spun ca le pastreaza ca amintire. oare?
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde anne_marie » 27 Noi 2005, 17:51

oana1964 scrie:
anne_marie scrie: UN CADRU DIDACTIC RESPONSABIL ar trebui sa stie ca inregistrarea unei ore de curs fara acordul prealabil al profesorului este impotriva regulamentului.


primii care nu respecta lucruri de acest gen sunt elevii. de la ei mi-a venit ideea. unii dintre elevi ne inregistreaza cu telefoanele mobile, fara sa ne intrebe si fara ca noi sa observam. stiu pentru ca mi-au aratat cateva inregistrari, inclusiv cu mine. ei spun ca le pastreaza ca amintire. oare?



ha ha ha

elevii nostri stiu care e legea , stiu ca au drepturi , pt ca asta e primul lucru pe care il cer , dar mai stiu si care le sunt obligatiile
si apropos de mobile si de profesori severi....regulamentul nostru de ordine interioara intrezice celularele in scoala........nu pot sa spun ca il respecta totzi , dar nu prea cred sa indrazneasca sa le foloseasca in timpul orei , cel putin
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde oana1964 » 27 Noi 2005, 23:42

regulamentul interzice folosirea celularelor in timpul orei. dar daca telefonul e in banca si e dat pe mute... ce poti face?

la noi nu s-a interzis folosirea celularelor in liceu, pt. ca e singura modalitate pt. parinti sa stie ce fac copiii lor si pentru ca nu poti interzice cuiva sa aduca la scoala un obiect precum celularul, care nu e drog, bautura alcoolica sau arma.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde anne_marie » 27 Noi 2005, 23:51

La noi in scoala e interzis acest lucru de mult timp , dar , cum am spus , nu respecta totzi regulamentul..........motivul pt care s-au intrezis celularele este unul putin haios , acela ca "scoala nu raspunde pt obiecte de valoare" adica pt bijuterii , celulare , etc....
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde gina » 13 Ian 2006, 20:52

Cred ca poti sa respecti si fara sa fii supus. De fapt nu prea inteleg intrebarea: sigur ca poti respecta un animal! Nu inteleg legatura cu celelalte categorii pe care le enumeri!
Eu imi respect eleviii care la obiectul meu sunt...." vai de ei"! :lol: :lol: Au alte calitati: sunt educati , sunt buni la alte obiecte de studiu, sunt sportivi si nu au timp sa invete si la obiectul meu, iti fac un site in doua zile ( :lol: :lol: ) , au simtul umorului. Sigur ca-i respect !
De fapt eu am cel mai mare respect pentru cei cu simtul umorului si mila( ca sa nu zic altfel) pentru ceilalti! :(
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde aniova30 » 13 Ian 2006, 22:35

1."Meseria "de diriginte se invata la scoala ( pentru asta beneficiezi de un spor salarial )."Meseria" de parinte nu se invata nicaieri. Nu inteleg de ce se insista atat de mult pe faptul ca parintii sa-i spuna d-nei diriginte ce are de facut.
Probabil că d-na diriginta (nu se precizeaza varsta) este constienta de renumele de dascal sever pe care il are si crede ca de aceea a fost numita la acea clasa.
Conducerea scolii , care a distribuit-o , trebuie informată de inadvertente , si are obligatia de a proceda in consecinta.

2. Am fost uluita de cate ori in raspunsurile Dvs. cand ati dat un sfat parintelui in cauza , ati folosit cuvantul "calm" .," nu cu jalba-n protap" , " aveti grija" , " nu rezolvati , dar...", situatii care comunica o structura de monolit a colectivului didactic şi una de atacatori a parintilor.
Este doar un caz particular de incompatibilitate intre stilul autoritar al d-nei profesoare si nevoia de " closca " a tinerilor elevi de gimnaziu.
Totul se poate rezolva foarte simplu.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Profesori ,,severi"

Mesajde daiana » 02 Feb 2006, 23:08

Problema ta nu e singulara.Trecerea de la ciclul primar la gimnaziu este intotdeauna dificila.Din pacate exista profesori extrem de duri si rigizi, care nu pot, sau nu vor sa se apropie de elevii lor.Acest lucru ii sperie si mai mult pe copii, care inregistreaza de multe ori esecuri scolare.In aceste momente, vin la invatatori pentru a cere sfaturi si sprijin.Mi s-a intamplat de multe ori.Eu as lua atitudine si impreuna cu ceilalti parinti as discuta direct cu profesoara intr-o sedinta cu parintii.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde cristi_b » 12 Oct 2006, 22:26

Sincer... eu cred ca la noi in scoala profesorii sunt mult mai duri decat in liceu de ex. noi avem corgenti la muzica si la liceu sunt profesori care ii lasa pe elevi sa isi invete la alte obiecte. Eu cred ca ar trebuii sa ne lase mai moale la muzica... doar nu dam proba de capacitate sau mai nou teze la materia asta!!!La unele licee nu se pun absente in halu' in care se pun la noi la scoala nici macar la a 8 a nu ii lasa mai liberi la alte materii in afara de rom mate ist si geogra nu cred ca ar mai trebuii sa stea prea mult pe la ore in sem 2 la sport ar trebuii sa nu chiuleasca sa se mai relaxeze putin!
cristi_b
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Oct 2006, 23:36

Mesajde betiana » 13 Oct 2006, 15:37

As spune ca in aceasta situatie este nevoie de intelepciune, mult tact si putere empatica.Sa intelegem si sufletul copilului, dar si sufletul pedagogului.Copilului nu trebuie sa-i fie frica de scoala si de diriginte.Un diriginte este un educator.El trebuie sa creeze copilului o stare de confort psihic si nu sa traumatizeze copilul. Parerea mea este ca mai intai ar trebui purtata o discutie fata-in-fata parinte-diriginte.Al doilea pas, in cazul in care comportamentul dirigintelui nu se schimba,ar trebui ca toti parintii nemultumiti sa faca o petitie catre directie si consiliul de administratie al scolii.In cazul in care nici asa nu sunt sorti de izbanda,parintii vor anunta directiei ca isi vor muta copiii de la acea scoala.Deci, perseverenta..... Trebuie sa indreptati starea de fapt.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori