concursurile SMART

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

concursurile SMART

Mesajde cristescu1968 » 29 Sep 2006, 21:26

Va rog mai multe detalii despre Concursurile SMART, am inteles ca aceste concursuri aloca premii fiecarei scoli participante indiferent de nr. de inscrieri, este adevarat ? Acesta ar fi un lucru benefic pentru stimularea elevilor. Va multumesc!
cristescu1968
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Sep 2006, 21:21

Mesajde jiim » 29 Sep 2006, 21:39

Informatiile dvs. sunt corecte, Concursurile SMART sunt singurele concursuri care aloca premii pentru toate scolile participante, acest lucru fiind extrem de benefic pentru stimularea reala a elevilor participanti. Mai multe detalii gasiti pe site-ul concursurilesmart.ro
Ultima oară modificat de jiim pe 09 Oct 2008, 18:17, modificat de 2 ori în total.
jiim
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Sep 2006, 21:33

Mesajde anca_neacsu » 11 Oct 2006, 18:18

Premiile nu sunt deloc interesante. Nu de caiete si creioane au copiii nevoie... Alte concursuri sunt mult mai serioase: Eurojunior, Cangurul, Exploratorii, Libria, Euclid si cam atat. Am participat la toate si sunt pe placul copiilor.
anca_neacsu
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Oct 2006, 17:24

Mesajde jiim » 11 Oct 2006, 22:22

Apreciem critica dvs. dar, ne-am bucura foarte tare sa argumentati cele exprimate in mesajul dvs. Ne-am bucura sa comparati premiile oferite de alte concursuri cu "pixurile si caietele" oferite de SMART PENTRU TOTI PARTICIPANTII CARE AU OBTINUT 100 PUNCTE" (multi copii chiar au nevioie de pixuri si caiete) acestea suplimentand premiile in telefoane, combine muzicale si tabere. Comparati taxa perceputa de alte concursuri cu cea perceputa de SMART. Comparati revistele oferite de alte concursuri cu revistele SMARTY din cadrul concursurilor SMART... Cu tot respectul va rugam faceti acest "sondaj" si bazandu-ne pe buna dvs. intentie si impartialitate asteptam parerea dvs. Cu prietenie, Marius
Ultima oară modificat de jiim pe 09 Oct 2008, 18:05, modificat de 2 ori în total.
jiim
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Sep 2006, 21:33

Mesajde emil » 12 Oct 2006, 01:03

Si eu am mari rezerve fata de astfel de concursuri, care, la urma urmei sunt niste afaceri private, care cam iau ochii ", chiar si kangouru!!
Invit colegii sa-si organizeze concursuri locale sau in grupuri de scoli, sa elaboreze propriile subiecte . O pot face cu mici taxe de la elevi si in acest caz beneficiile sunt DIRECTEsi nu e nevoie de intermediari. Se pot plati astfel si propunatorii de probleme/subiecte, se pot da si premii copiilor, evident si diplome.

mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde jiim » 12 Oct 2006, 11:08

Va multumim pentru parerea dvs. As mentiona ca aceste concursuri nu sunt "afaceri private" acestea sunt organizate de organizatii NON PROFIT sub atenta supraveghere a institutiilor de resort. Doresc sa va informez ca aceste concursuri dau diplome si premii. in ceea ce priveste elaborarea subiectelor chiar ne-am bucura sa avem o colaborare cu dvs. aceasta in spiritul promovarii si aprecierii profesorilor bine pregatiti. Cu stima, Marius
jiim
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Sep 2006, 21:33

Mesajde mirelar » 11 Noi 2006, 10:18

Domnule Emile, aveti dreptate, dar singura priblema e ca munca noastra ( de elaborae si organizare) n-ar fi rasplatita daca nu are avizul MEC. Deci......
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde emil » 11 Noi 2006, 18:08

mirelar scrie:Domnule Emile, aveti dreptate, dar singura priblema e ca munca noastra ( de elaborae si organizare) n-ar fi rasplatita daca nu are avizul MEC. Deci......


Pentru ce este nevoie de "avizul" MEdC?
La ce foloseste acest aviz?
Copiii nostri nu se pot intrece intr-un concurs stiintific, tehnic, practic, decat cu avizul MEdC?
Firmele , organizatiile au avizul MEdC, pentru ca NU SUNT DIN SISTEM si organizeaza activitati comerciale.....
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mirelar » 12 Noi 2006, 15:43

Pentru a putea fi punctate la salar sau gradatie de merit
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

cum sa aleg un concurs

Mesajde voican » 26 Aug 2008, 15:07

Buna ziua,

As dori sa il intreb pe distinsul domn "Marius coordonator Smart" : domnule draga, cum as putea eu sa ma inscriu la concursul organizat de dumneavoastra, cand observ greselile gramaticale (nu putine...), pe care le faceti in invitatiile trimise si chiar si aici pe forum? Eu sunt profesor de matematica si, recunosc, mai gresesc si eu in exprimari si mai scap cate o perla, insa la dumneavoastra am gasit prea multe; prea multe pentru a mai avea incredere sa particip la o astfel de competitie. Nu cred ca sunteti nici macar in primii 5 care organizeaza astfel de concursuri, asadar va rog respectuos , nu va mai laudati cu ceea ce oferiti dumneavoastra, ca nu oferiti nimic.

P.S. : data viitoare postati, va rog : "Marius, coordonator Smart". (se pune virgula dupa nume)
voican
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Aug 2008, 14:55

SMART

Mesajde jiim » 08 Oct 2008, 22:49

Stimate domn Voican,
Aveti dreptate in ceea ce priveste greseala semnalata in mesajul anterior, de aceea am si corectat-o, iar referitor la informarile noastre va asiguram ca vom incerca sa fim mai atenti in formularile viitoare. Personal consider ca nu este nevoie sa etichetati un concurs dupa analiza unui mesaj pe forum. Mai mult, cu tot respectul, va invitam sa aveti o colaborare cu SMART in ceea ce priveste consultanta asupra subiectelor. Si noi, si copiii avem nevoie de profesori cu experienta si atenti la detalii. Va multumim si va dorim succes in toate activitatile desfasurate. Marius
Ultima oară modificat de jiim pe 13 Oct 2008, 13:58, modificat 1 dată în total.
jiim
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Sep 2006, 21:33

Din păcate nu aveţi dreptate...

Mesajde viocro » 10 Oct 2008, 16:46

Nu fac elogiul la niciun concurs, dau un răspuns spre gândire doar...
Cunosc personal o respectabilă doamnă învăţătoare pe care nu o ştiu altfel decât muncind cu dăruire şi responsabilitate pentru elevii săi. Ani de-a rândul am văzut-o cărând câte două rânduri de caiete la corectat ÎN FIECARE ZI!
Ani de-a rândul - zeci de ani - nu a dat niciodată dovată de lipsă de pregătire sau dăruire profesională. Când a apărut ,,moda" punctajului, a refuzat să rupă din timpul dedicat educaţiei şi să-şi facă ,,hârtii" doveditoare, spunând că astea nu-i ajută cu nimic pe copii. Şi-iubit toate generaţiile şi le-a pregătit admirabil să facă faţă mai departe în viaţă. Şi elevii ei au iubit-o. Dar a apărut ,,restrâgerea de activitate". Nimeni nu i-a calculat 70-80 de caiete corectate zilnic, nimeni nu a considerat că era singura învăţătoare care plătea din salariul ei să-i facă profesor de sport educaţia fizică, ca să o facă aşa cum trebuie. Nu avea la dosar nimic decât amintirea unui dascâl care a muncit pentru fiecare oră de curs câte două acasă. A intrat în restrâgere. A făcut un şoc nervos devastator - inimă, diabet din şoc, ficat praf. A pierdut pentru că nu a vrut să participe la activităţi din cele criticate mai sus...Un Smart ar fi salvat-o...Acum e o epavă! M-a zguduit schimbare şi sfatul pe care mi la dat: ,,Fă-ţi hârtii!!!"De asta accept acum şi eu ,ţi Smart şi concursuri plătite de mine, articole prin reviste pe care nu ştiu dacă le citeşte cineva ...Deşi, trebuie totuşi să recunosc - copiilor care au posibilităţi materiale le face plăcere să participe la concursuri - de orice fel, îi stimulează, îi ambiţionează...
Cine nu ştie să nu arunce primul cu piatra...
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

concursurile scolare

Mesajde mihaim » 11 Oct 2008, 09:50

Se vorbeste mereu despre egalizarea sanselor, insa ma intreb ce sanse au elevii care provin din familii defavorizate daca toate concursurile se organizeaza cu bani ?
mihaim
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Aug 2007, 23:01

Mesajde jiim » 13 Oct 2008, 13:36

Buna ziua !
Cu tot respectul, apreciez foarte mult opinia dvs. Aveti dreptate, elevii cu situatie materiala deosebita trebuie sprijiniti, tocmai de aceea Smart ofera in permanenta locuri sociale (si nu putine) de la o editie la alta. De multe ori organizatorul solicita suplimentarea acestor locuri fara plata si tot de atatea ori incercam sa raspundem acestor solicitari. Este greu sa avem un concurs pe placul tuturor, si noi ne-am dori sa-l organizam gratuit, insa cine cunoaste ce materiale se trimit la Smart va realiza ca sunt foarte multe costuri de organizare, mai ales ca Smart nu are sponsori! Incercam si reusim totusi sa tinem taxele neschimbate de 3 editii! si avem cam cea mai mica taxa. Stim ca se poate si mai bine, suntem constienti ca nu suntem perfecti, insa va asiguram ca incercam sa "prindem" toate sfaturile si sugestiile celor implicati in Smart tocmai pentru a desavarsi un concurs cat mai "mansonat" pe cerintele invatamantului romanesc. Cu stima, Marius
jiim
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Sep 2006, 21:33

OPINIE

Mesajde adam » 14 Oct 2008, 17:57

CU MARE DRAG ACORD UN 10 DOMNULUI MARIUS JITARU! AM COLABORAT SI ANUL TRECUT LA ACEST CONCURS CU COPII DE LA TARA DIN COMUNA ISTRIA.NU AU AVUT NICIODATA UN CONCURS DE LB. ENGLEZA ORGANIZAT IN SCOALA.AU OBTINUT PREMIUL "PERSEVERENTA" DEOARECE AU OBTINUT INTRE 80-100 PUNCTE SI S-AU PUTUT LAUDA CA STIU SI EI PUTINA ENGLEZA.
DACA AM AVUT O NELAMURIRE AM INTREBAT SI IMEDIAT MI S-A RASPUNS PRINTR-UN E-MAIL SAU TELEFON.
ANUL ACESTA ORGANIZEZ DIN NOU ACEST CONCURS IN ALT SAT-OITUZ.
TRBUIE SA FIE SI EI INCURAJATI INTR-UN FEL!
CU STIMA,
DIANA ADAM
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Următorul

Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori