comisie metodica

Mesajde ana_raluca » 19 Sep 2006, 19:29

Doamnă Mirela Barcan, am primit documentul de dvs., dar nu se deschide, îmi spune eroare. Îmi pare rău că nu vă pot împărtăşi impresii.
ana_raluca
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Mar 2006, 18:11

Mesajde mirela-barcan » 20 Sep 2006, 14:42

Daca as primi toate mesajele semnate cu numele real....ar fi minunat. Dar cu acest ID - ana_raluca - nu am primit niciun mail, ca sa stiu care dintre persoanele cu care corespondez nu poate deschide fisierul.
Si - cu riscul de a devia de la topic - ar trebui sa stim cu totii niste reguli elementare de buna purtare, reguli ce se aplica si in viata reala si pe net:
1. Mesajele (ca orice forma de corespondenta) se semneaza cu numele real si intreg - atunci cand nu cunosti persoana cu care corespondezi dar apelezi la bunavointa ei;
2. In momentul in care soliciti si primesti ceva din partea celui caruia i-ai scris, sa si MULTUMESTI pentru acel lucru - am constatat ca din cei 35-40 de colegi care au stiut foarte repede sa-mi solicite materialele, doar 5-6 au trimis si un mesaj de multumire, de confirmare, de.... ce mai vreti voi;
3. In momentul in care nu cunosti persoana sau nu ti s-a propus s-o tutuiesti, nu inteleg de unde atata intimitate, prietenie, dragalasenie... in apelativele folosite. Chiar si intr-o cancelarie reala, eu nu-mi permit sa discut cu colegii mei, mai ales pentru prima data, apelandu-i oricum (Mire, Mireluta, Mirelus...). Daca prin atitudinea mea, am dat de inteles ca pot fi apelata in modul acesta, imi pare rau...
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde ioanaahb » 22 Sep 2006, 23:32

As fi vrut sa va rog sa-mi trimiteti si mie documentele pt comisia metodica dar m-am razgandit cand am vazut cum i-ati certat pe colegii din cancelaria virtuala, STIMATA DOAMNA MIRELA BARCAN, si ma lipsesc de ele cu bucurie...Ma gandeam ca daca vreti sa ajutati pe cineva e din tot sufletul si nu ca sa asteptati nu stiu ce multumiri si cuvinte mari...
ioanaahb
 
Mesaje: 11
Membru din: 06 Apr 2006, 19:19

Ce chestie!

Mesajde mirela-barcan » 23 Sep 2006, 19:34

Si iata cum se confirma - inca o data - ca nu stim sa comunicam pe net, stimata ioanaahb, nu va pot numi altfel, ca oricum nu v-ati semnat. Cat priveste faptul ca trebuie sa multumesti celui care isi pierde timpul pentru a-ti face tie o favoare, nu mai spun de timpul alocat activitatii de elaborare a tot ceea ce am trimis - raman la parerea ca e elementar sa stii sa ceri ceva, sa primesti dar sa si multumesti. Cum nu am apelat niciodata la bunavointa dumneavoastra cu ceva, nu vad pentru ce v-as explica mai multe... Aaaa...si inca ceva: nu sunt o societate de binefacere, stimata colega. Ofer din munca mea cui vreau. Si, slava Domnului, pana acum nu cred ca ma pot plange ca am şomat din acest punct de vedere.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

comisie metodica

Mesajde riscutadorina » 23 Sep 2006, 21:13

Documentele prezentate de Mirela sunt de apreciat .
riscutadorina
 
Mesaje: 24
Membru din: 29 Aug 2004, 17:25

Mesajde mireille_mm » 24 Sep 2006, 09:33

Stimate colege/colegi,

Revenind la subiectul topicului, materialele puse la dispozitia noastra de d-na invatator Mirela Barcan, sunt extrem de utile si realizate cu profesionalism. Este de apreciat bunavointa de a ne impartasi cate ceva din munca ei.
Mi se pare corect sa facem discutii 'constructive' pe marginea materialelor si nu sa aruncam cu pietre. De asemenea, sunt de acord cu Mirela ca exprimarea multora dintre noi lasa de dorit. Nu intentionez sa jignesc pe nimeni, insa, ar trebui sa nu uitam ca suntem cadre didactice, invatatori in mare parte. Noi ii invatam pe pitici 'sa faca primii pasi in educatie' si ar trebui sa fim modele.
Ar trebui sa ne punem intrebarea 'cati dintre noi oferim modele de buna practica?' si sa fim obiectivi atunci cand raspundem!

Cu scuzele de rigoare ca m-am abatut un pic de la subiect, as vrea sa va spun ca, la nivelul invatamantului primar din judetul Ilfov, a fost infiintat un grup de discutii. Acest grup isi propune a fi un spatiu de studiu/cercetare in domeniul educatiei, dezbatere, schimb de experienta, promovare de bune practici.
A fost propusa o tematica pentru fiecare luna care va fi dezbatuta la nivelul comisiei metodice, se va intocmi un material care va fi atasat pe grup. Temele propuse sunt interesante si de actualitate.

Asteptam si alte modele de buna practica!

Toate cele bune,
Inst. Mirela MINEA
Avatar utilizator
mireille_mm
 
Mesaje: 59
Membru din: 06 Noi 2004, 09:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde georgy » 25 Sep 2006, 00:40

Tin in mod deosebit sa ii multumesc doamnei Mirela pentru materialele puse la dispozitie pentru comisia metodica....sunt intr-adevar foarte bune si complexe....tinand cont ca sunt responsabil al comisiei pentru prima oara...cred ca voi face o impresie foarte buna impreuna cu colegele mele ajutandu-ne de aceste materiale. Multumesc mult si succes in activitatea didactica in continuare!
O zi in care nu razi....e o zi pierduta!
Avatar utilizator
georgy
 
Mesaje: 28
Membru din: 06 Sep 2006, 17:18
Localitate: Medgidia

Mesajde ana_raluca » 25 Sep 2006, 19:32

Multe mulţumiri, doamnă Barcan! Am primit şi am reuşit să vizualizez documentele de la dumneavoastră şi sunt de un real ajutor. Unele dintre ele îmi erau necunoscute, dar din acest moment le pot aplica la nivelul comisiei din şcoala noastră. Felicitări pentru munca, pe care o depuneţi, şi pentru alte materiale postate.
Adriana Dobre
ana_raluca
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Mar 2006, 18:11

Mesajde gg » 25 Sep 2006, 19:55

Subscriu si eu tuturor celor care aduc multumiri...Am sa incerc sa-mi aduc si eu contributia cu ceva modele. ASTA nu trebuie sa uitam!
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori