planificari la limba engleză

planificari la limba engleză

Mesajde medi » 29 Aug 2006, 13:01

Salutare. Rog pe cine mă poate ajuta. Am nevoie de planificarea pe unităţi la limba engleză, anul 1 de studiu pentru clasa a V-a. Dacă nu aveţi aşa ceva, daţi-mi un indiciu unde aş putea găsi ceea ce caut. Mulţumesc anticipat. :oops:
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Mesajde nerida_trofin » 03 Sep 2006, 17:39

Planificarea pe unitati nu se poate face decat dupa ce ati ales un manual. Manualele fiind alternative...nu va poate ajuta nimeni decat dupa ce mentionati titlul manualului. Cautati in lista materialelor la sectiunea "curriculum" unde colegii nostri sunt extrem de draguti si le publica si poate gasiti planificarea pentru manualul ales. Un astfel de planificare necesita multa munca din partea profesorului si il ajuta sa inteleaga mai bine ce are de facut pe parcursul anului. Ea este totusi orientativa si difera de la o clasa la alta. Succes!!!
nerida_trofin
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Ian 2006, 18:38

Mesajde medi » 03 Sep 2006, 18:15

Mulţumesc pentru sfat. E drept că am fost prea evazivă, dar problema este că nu am mai predat engleza la clasa a V-a prima limbă şi nu ştiu nici ce manual să folosesc. Poţi să-mi dai un stat. Ca o informaţie suplimentară: eu predau într-o şcoală din mediul rural şi copiii nu sunt prea interesaţi de engleză, aşa că mi-ar trebui un manual cât mai simplu pentru a fi cât mai accesibil copiilor. Plus că şi la capitolul manuale stăm foarte prost. Eu trebuie să-mi aleg manualul şi apoi să caut pe la centrele vecine dacă găsesc manualul ales şi de cele mai multe ori trebuie ales un manual ce nu prea are căutare deoarece din acela se găseşte din plin. Sper să am noroc. Merci.
:wink:
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Mesajde nerida_trofin » 04 Sep 2006, 17:46

Hello again!
Si eu am lucrat anul trecut la tara. Am predat insa la clasele I- IV si aveam manuale la dispozitie. Stiu ca e greu, insa cel putin eu am avut noroc de elevi grozavi. Odata ce ai ales manualul (cel'available') poti sa cauti diverse alte manuale din care sa dai copii xerox. Eu impartisem saptamana in 3 Text cu manualul gramatica ..o carte trasa la xerox pe care o aveau toti si Vocabulary...conversatii pe diferite teme la optional. Cu siguranta te vei descurca ...si vei afla foarte multe lucruri la Consfatuirile de la inceputul anului. Pentru clasa aV a stiam de manualele Round up - se folosesc in oras foarte mult. Te vei descurca ... eu sunt in al treilea an de predare am fost si la liceu si am avut si eu nelamuriri. Site-ul acesta iti ofara multe materiale, dar si Macmillan.com- site-ul editurii.
Bye!
nerida_trofin
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Ian 2006, 18:38

Mesajde medi » 04 Sep 2006, 22:05

Merci pentru încurajări. Sunt chiar bine venite. Eu de fapt sunt profesoară de limba română aşa că la consfătuiri nu ajung. Xerox în şcoală nu avem iar părinţii nu doresc să stângă bani pentru a cumpăra manuale sau să xeroxăm pagini. Mă voi descurca şi poate voi găsi şi planificările pe care le caut. Încă o dată îţi mulţumesc pentru sfat şi încurajări. Pa
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

need help

Mesajde mihai_ropota » 13 Sep 2006, 12:08

are cineva planificari la English Agenda, manualul de engleza pt a Va? dar la cel de a VI-a (English Factfile)... ca in rest am la toata seria pt liceu... anul trecut am lucrat la a Va dupa programa dar acum am o intensiva de-a Va si nu prea-mi pot permite...

multzam mult!
mihai_ropota
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Sep 2006, 08:52

planificari

Mesajde ciorneisimona » 22 Sep 2006, 18:30

5 english agenda+6 factfile
ciorneisimona
 
Mesaje: 12
Membru din: 19 Ian 2006, 18:29


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator