Programa seral

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

Programa seral

Mesajde simonaconstantin » 27 Ian 2005, 20:27

Va rog, indicati-mi unde pot gasi curriculm-ul pentru Informatica - Tehnologii Asistate de Calculator pentru filiera Tehnologica, profil Tehnic, invatamant SERAL, clasele XI, XII, XIII. Si, eventual, planificari anuale. Va multumesc.
simonaconstantin
 
Mesaje: 14
Membru din: 27 Apr 2004, 15:05

Re: Programa seral

Mesajde Vizitator » 04 Sep 2005, 14:41

simonaconstantin scrie:Va rog, indicati-mi unde pot gasi curriculm-ul pentru Informatica - Tehnologii Asistate de Calculator pentru filiera Tehnologica, profil Tehnic, invatamant SERAL, clasele XI, XII, XIII.

Marturisesc anume ca si eu m-am lovit de programa la SERAL. Dupa nenumarate cautari pe site-ul MEC am tras concluzia ca multe din curriculele pentru diverse filiere sau forme de scolarizare nu exista. Aceasta se datoreaza faptului ca MEC si-a gasit refugiul posibilei apostrofari a profesorilor gen "m-ati obligat prin programa sa fac baze de date la clasa --- si eu n-am nici macar un calculator de buzunar in scoala" nefacand si neimpunand nici o curricula. Am exagerat sa intelegeti ca lucrurile au stat si in acest mod candva. Acum cam toate liceele au retele si posibil legatura la Net, asa ca ar fi trebuit sa fie incropita si o curricula. Nu stiu sa existe.
La vremea aceea, am adaptat la seral, programa de la zi corespunzator filierei si profilului, scotand o parte din capitole functie de numarul de ore (evident diminuat la seral) si in functie de interesul si nevoile imediate ale elevilor. Aceasta este solutia gasita de mine si nimeni nu mi-a reprosat ca n-ar fi bun. Atasez fisierul ITACtehnicXIXII.zip din care va puteti inspira.
Vizitator
 


Înapoi la Programa scolara Informatica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori