Hai sa incercam ceva!

Hai sa incercam ceva!

Mesajde danis2176 » 19 Aug 2004, 13:36

sunt nou venit pe site si implicit pe forum. am profesat 4 ani, un an am stat pe tusa, mai bine zis am incercat sa fac altceva si nu am reusit decat sa ma distantez suficient cat sa vad ce am gresit si ce trebuie indreptat in ceea ce am facut ca profesor.
ce propunere am eu? haideti sa ne punem putin la treaba si sa gasim o formula de teza comuna pe care sa o aplicam in scolile in care suntem fiecare si sa vedem ce rezultate avem. e un pas inainte pentru a-i obisnui pe copii cu ideea de test national. nu va fi la nivel national, clar, dar faptul ca elevii nostri vor sti ca undeva alti elevi dau acelasi test ca si ei, ba mai mult, vor afla rezultatele si notele lor, ii va stimula, cred eu.
suntem toti de ceeasi parte a baricadei si zic eu ca fiecare se straduie sa isi motiveze si sa imbunatateasca performantele propriilor elevi. si cine stie, poate iese ceva fain si o punem de o colaborare mai aprofundata. e un lucru stiut ca in majoritatea scolilor cei mai populari profesori sunt cei de sport si de istorie, asta insemnand ca sunt cei mai deschisi la minte spre nou si cei mai sociabili. haideti macar sa incercam.
Avatar utilizator
danis2176
 
Mesaje: 88
Membru din: 19 Aug 2004, 12:54
Localitate: timisoara

Re: Hai sa incercam ceva!

Mesajde mariro » 19 Aug 2004, 21:39

danis2176 scrie:e un lucru stiut ca in majoritatea scolilor cei mai populari profesori sunt cei de sport si de istorie, asta insemnand ca sunt cei mai deschisi la minte spre nou si cei mai sociabili. haideti macar sa incercam.


Bine-ai venit pe forum! Ne bucuram! :lol: Ai venit si cu o sugestie interesanta! Vom vedea ce parere au profesorii de istorie. In privinta celor spuse mai sus... :evil: te-as contrazice :!: :P
Ultima oară modificat de mariro pe 19 Aug 2004, 21:43, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Bine ai venit pe forum!!!

Mesajde romeomoanta » 19 Aug 2004, 21:39

Sunt deschis la orice propunere. Dar mai intai stai sa vad la ce clase am sa predau.

Toate cele bune, Romeo
romeomoanta
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Feb 2004, 18:49
Localitate: timisoara

Mesajde danis2176 » 25 Aug 2004, 11:15

Din fericire pentru mine, eu stiu deja la ce clase o sa predau, nu de alta dar, datorita faptului ca predau la tara, nu sunt prea multe alternative.
Am afirmat ca in majoritatea scolilor cei mai populari profesori sunt cei de sport si istorie. Acuma, majoritatea nu inseamna toate, asta pe de o parte. Pe de alta parte, afirmatia mea se bazeaza pe ceea ce eu cunosc in momentul de fata.
Profesorul de sport, acolo unde nu e un batut in cap, e de departe preferatul elevilor, din motive ce nu cred ca trebuie explicate. Profesorul de istorie, datorita materiei predate, reuseste sa se apropie de elevi mult mai bine decat ceilalti profesori, pentru ca totul este in fond si la urma urmei o poveste, chiar daca adevarata. Harta, diapozitivele, studiile de caz, jocul de rol, excursiile, materialele arheologice palpabile sunt doar cateva din atuurile unui profesor de istorie cu care si-i poate atrage pe copii.
Avatar utilizator
danis2176
 
Mesaje: 88
Membru din: 19 Aug 2004, 12:54
Localitate: timisoara

Mesajde mariro » 29 Aug 2004, 14:16

danis2176 scrie:Din fericire pentru mine, eu stiu deja la ce clase o sa predau, nu de alta dar, datorita faptului ca predau la tara, nu sunt prea multe alternative.
Am afirmat ca in majoritatea scolilor cei mai populari profesori sunt cei de sport si istorie. Acuma, majoritatea nu inseamna toate, asta pe de o parte. Pe de alta parte, afirmatia mea se bazeaza pe ceea ce eu cunosc in momentul de fata.
Profesorul de sport, acolo unde nu e un batut in cap, e de departe preferatul elevilor, din motive ce nu cred ca trebuie explicate. Profesorul de istorie, datorita materiei predate, reuseste sa se apropie de elevi mult mai bine decat ceilalti profesori, pentru ca totul este in fond si la urma urmei o poveste, chiar daca adevarata. Harta, diapozitivele, studiile de caz, jocul de rol, excursiile, materialele arheologice palpabile sunt doar cateva din atuurile unui profesor de istorie cu care si-i poate atrage pe copii.


Dar de o invatatoare sau de un invatator cu har ce zici? :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde danis2176 » 29 Aug 2004, 20:30

Nu pot sa ma bazez decat pe ceea ce stiu din cazurile intalnite de mine. Ei bine, in scoala mea exista o invatatoare - Felicia se numeste - care este cea mai cea invatatoare din cate cunosc. Mi-as fi dorit sa am si eu o asemenea invatoare. Fiecare generatie a ei este una de exceptie, cu copii care stiu sa cante, sa deseneze, sa recite, sunt silitori, ascultatori, cu mult bun simt. Nu stiu ce anume le face si cum reuseste, dar tot ce stiu e ca toata lumea se bate sa fie dirigintele clasei a carei invatatoare a fost. Asa ca, personal, cred nu numai intr-un profesor cu har, ci si intr-un invatator cu har. Ca o paranteza, am afirmat ca profesorii de sport si istorie sunt cei mai populari, nu cei mai cu har.
Avatar utilizator
danis2176
 
Mesaje: 88
Membru din: 19 Aug 2004, 12:54
Localitate: timisoara

Pt. danis2176

Mesajde romeomoanta » 30 Aug 2004, 21:08

In ce sat predai? Esti din Timis, la fel ca mine, nu?
romeomoanta
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Feb 2004, 18:49
Localitate: timisoara

Mesajde danis2176 » 30 Aug 2004, 22:25

Stau in Timisoara si predau in Ortisoara. Am terminat facultatea in 1999. Banuiesc ca diferenta de varsta dintre noi nu e prea mare, asa ca s-ar putea chiar sa ne stim de pe la consfatuirile de inceput de an.
Avatar utilizator
danis2176
 
Mesaje: 88
Membru din: 19 Aug 2004, 12:54
Localitate: timisoara

Mesajde efodorean » 30 Aug 2004, 23:26

:lol: Uite ca ai aparut,Romeo!Tocmai te strigam prin Cafenea!
[b]Bine-ai revenit!
:P
Ce-ai mai facut?Te-ai odihnit?Ai fost plecat pe undeva in intervalul acesta de cand n-ai mai trecut pe aici?La ce ai mai lucrat?
Astept vesti!

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde vivi » 31 Aug 2004, 00:06

efodorean scrie::lol: Uite ca ai aparut,Romeo!Tocmai te strigam prin Cafenea!
[b]Bine-ai revenit!
:P
Ce-ai mai facut?Te-ai odihnit?Ai fost plecat pe undeva in intervalul acesta de cand n-ai mai trecut pe aici?La ce ai mai lucrat?
Astept vesti!

Catia

Ca de la moderator: va rog sa pastrati mesajele personale prin email sau prin mijloace de comunicare... private. Nu vreau sa ingradesc libertatea de exprimare, dar ganditi-va ca acest forum este citit de mai multa lume si e posibil ca ceilalti sa fie deranjati de mesaje care nu ii intereseaza.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde efodorean » 31 Aug 2004, 06:43

SCUZE! Nu se va mai repeta!

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde miha_ind » 31 Ian 2006, 23:23

foarte interesanta ideea colegului din Timis... aceea cu teza comuna pentru elevii din mai multe scoli...

As vrea sa colaboram pe tema asta, poate ai pregatit si un "plan de bataie"...

Eu predau tot in mediul rural; pregatesc teza tot dupa structura testului national, daca sunteti interesati, voi trimite teza pe site-ul didactic.ro. :?:
miha_ind
 
Mesaje: 8
Membru din: 07 Sep 2005, 15:18

Mesajde cristina_2005 » 14 Iun 2006, 21:31

DDDDDDDDDDDDD
cristina_2005
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Iun 2006, 21:20


Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori