lectie festiva pentru clasa a VIII-a

lectie festiva pentru clasa a VIII-a

Mesajde mihaela_cezarina » 04 Iun 2006, 10:32

sunt in primul an cand am avut dirigentie si sunt la clasa a VIII-a.daca este cineva cu mai multa experienta as dori sugestii ca aceasta sa fie o zi deosebita in primul rand pentru elevii mei dar si pentru colegi. va multumesc
mihaela_cezarina
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iun 2006, 10:23
Localitate: Pucioasa

Mesajde mihaela_cezarina » 05 Iun 2006, 22:51

:mrgreen: Chiar nu este nimeni, pe Forum, diriginte la clasa terminala?
mihaela_cezarina
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iun 2006, 10:23
Localitate: Pucioasa

Mesajde mihaela_cezarina » 08 Iun 2006, 21:22

:oops:pentru ca nu am primit sprijin din partea nimanui, am incercat sa realizez eu ceva:
1. pe didactic.ro este o prezentare pps 13 sfaturi pentru viata; daca ii atasati un fond muzical Vanghelis este ok.unde nu exista videoproiector totul se poate realiza cu retroproiector dar cu folii(costa mult mai mult)
2. am pregatit o cutiuta speciala unde elevii mei au aruncat toate gandurile rele;ea va putea fi deschisa numai la revederea de 10 ani.
3. puteti pune diferite mesaje colegilor in plicuri haioase iar pentru final am ales o"ploaie "cu petale albe(lamaita sau trandafiri)si tot pe fond muzical.Clasa mea a fost cotata drept "cea mai nebuna".dar sa stiti ca au plans pe rupte...
mihaela_cezarina
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iun 2006, 10:23
Localitate: Pucioasa

Mesajde mariro » 08 Iun 2006, 22:57

FELICITARI PENTRU IDEILE PE CARE LE-AI AVUT SI MA BUCUR CA TOTUSI AI GASIT MATERIAL CARE TE-A AJUTAT IN PREGATIREA BUNULUI RAMAS! :lol:
Numai bine!
Mari
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde doina_barsan » 08 Iun 2006, 23:21

Eu am clasa a VIII-a , Cezarina dar nu facem ceva foarte special pt ultima zi de scoala. Idei am cu gramada dar timpul nu-mi permite, predau matematica si sunt stresata (si stresesz si copiii) la gandul ca ne asteapta examenele...Cunosc persoane care realizeaza cu fast aceasta ultima zi si curg lacrimi si "speech-uri" , as vrea si eu sa fac asa dar...nu mai am energie. Asa ceva trebuie pregatit cu multe zile inainte, necesita consum mare de energie , timp mult si..o saptamana "pierduta". Eu le fac elevilor un CD cu pozele facute de mine cu camera digitala , am realizat tablouri cu toata clasa (si cu mine :wink: ), va fi o ultima intalnire cu profesorii clasei si sa stii, orice as face, ei cel mai mult se bucura daca-i las sa danseze (mai ales pe manele :twisted: ) ceea ce este, uneori, obositor pentru mine
Poate ca maine imi mai vin si alte idei, mie sau copiilor (sunt foarte inventivi :P )
Este un moment cand imi pare rau ca predau disciplina matematica...nu-mi da llejeritatea pe care o au alti colegi, profesori si invatatori. :cry:
P.S. Mi se pare ca am mai citit undeva despre ultima zi de scoala, cu Gaudeamus si alte chestii...dar nu mai stiu unde...sorry
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde mihaela_cezarina » 09 Iun 2006, 14:58

: :oops: Si eu sunt de formatie tehnica dar nu spun ca fost o saptamana pierduta.Aproape tot ce am realizat a fost conceput de mine tocmai pentru ca ei au nevoie de timp si energie pentru altceva.Sa nu uitam ca acesta zi este pentru ei doar o singura data in viata, in schimb, pentru noi, desi generatiile sunt diferite, acest moment de festivitate se mai poate repeta.Gaudeamus nu trebuie sa lipseasca iar cuvintele le inata la latina.Daca mai este nevoie si de alte informatii astept intrebari sau sugestii pe adresa de mail.Cezarina
mihaela_cezarina
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iun 2006, 10:23
Localitate: Pucioasa


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori