Mapa consilierului educativ

Mapa consilierului educativ

Mesajde gica_ionescu » 13 Apr 2006, 18:46

Va rog sa imi spuneti ce mai aveti in mapa consilierului educativ ?
Asteptam ,,brigada de inspectori '' si sunt intrata in panica ! Am sute de hartii si tot nu le am pe toate .... Recunosc mapa asta ma apasa si mi se pare ca deja imi depaseste limita de suportabilitate!

Multumesc !
Gica Ionescu
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde gica_ionescu » 15 Apr 2006, 00:46

Ajutoooor!
Unui suflet caritabil... Fara vreo indemnizatie pentru munca depusa...
Gica.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde doina_barsan » 15 Apr 2006, 09:06

Gica, eu sunt consilier educativ si automat (asa e la noi) sunt si responsabil de comisie metodica a dirigintilor si nu pot spune ca am ceva special in "mapa". De fapt, eu nu am o mapa, eu am dosarul comisiei dirigintilor la care am atasat si activitatile educative:
-tot ce trebuie sa contina un dosar al comisiei, cu planificarea activitatilor pt orele de dirigentie, activitati derulate (lectii demonstrative, referate,...etc), procese verbale, materialele care dovedesc ca s-a tinut activitatea respectiva
- programul activitatilor educative extraclasa
-materiale care reflecta activitatile extraclasa (inclusiv poze, proces verbal incheiat in urma desfasurarii activitatii, ceva materiale prezentate elevilor-de ex evocarea unor evenimente, desene ale elevilor-daca a fost concurs de desene....)
-lectoratele cu parintii pe scoala, cu tema care a fost dezbatuta +material atasat si proces verbal
-in general, cum faci vreo activitate educativa incerci sa o "prinzi" intr-un fel care dovedeste ca s-a tinut
-sa stii ca de baza este ceea ce faci efectiv cu elevii, pt ca acestia vor fi intrebati si ei spun adevarul (de obicei :P )
Daca-mi mai aduc aminte ceva, revin.
P.S. Eu sunt la scoala din rural si s-ar putea sa fie altfel intr-o scoala mare, de la oras...
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde gica_ionescu » 15 Apr 2006, 20:46

Doina, iti multumesc din suflet ! In vacanta intru in revizie cu tot ce e hartie . Si eu lucrez in mediul rural ...
Paste fericit si luminos !

Cu recunostinta,
Gica.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde doina_barsan » 15 Apr 2006, 21:26

Ma bucur ca ti-am fost de folos.
Vacanta placuta (chiar daca ai de lucru :P ) si SARBATORI FERICITE!
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

mapa consilierului educativ

Mesajde maia » 15 Apr 2006, 21:27

sa nu uiti :tabel cu liderii claselor,tematica intalnirilor si procesele verbale de la intalnirile cu Consiliul elevilor din scoala ,proiecte ale cadrelor didactice privind activitatile extrascolare,proiecte demarate de tine impreuna cu dirigintii in parteneriat cu comunitatea locala(Luna curateniei,Un mediu curat....(daca esti si resp.com metodice a dirigintilor)tematica pe semestre,tabel cu dirigintii claselor,cursuri de formare privind munca dirigintilor.
sper ca ti-am reamintit lucruri pe care sunt sigura ca le faci si stiai despre ele
mult succes
UN PASTE FERICIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58

Mesajde gica_ionescu » 17 Apr 2006, 22:59

Multumesc, Maia !
Va doresc Paste fericit, ganduri senine si lumina in suflete si in ganduri!

Gica.

PS.Unde gasesc date despre inspectia fosta si actuala RODIS & Marodis?

Multumesc pentru rabdare si ajutor! Din pacate, sunt omul faptelor si nu al hartiilor...
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

mapa consilierului educativ

Mesajde maia » 20 Apr 2006, 15:55

Draga Gica
daca ai cumva manualul,,Management educational pentru institutiile de invatamant"-Bucuresti 2001(Institutul de stiinte ale educatiei -laboratorul
,,Management educational").
De la pagina 153 -162 vei gasi despre -Asigurarea calitatii-inspectia scolara-RODIS si MARODIS.
cele trei aspecte urmarite in noul model de inspectie sunt:
1.aprecierea calitatii educatiei furnizate de scoala
2.evaluarea scolii in ansamblu
3.consilierea pe care o vor furniza inspectorii
in cazul in care nu gasesti manualul astept un semnal si iti spicuiesc din manual ceea ce te intereseaza.
Sarbatori pline de lumina si iubire!
HRISTOS A INVIAT!!!!!
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58

Mesajde gica_ionescu » 20 Apr 2006, 18:03

Ai dreptate, Maia! Am cartea ...Multumesc pentru rabdare ! Am mai gasit ceva pe forumul MEN.
Paste fericit !
Adevarat, a inviat!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde nicolete » 23 Apr 2007, 01:03

Trebuie neaparat sa existe la mapa si activitatile privind consumul de droguri. E vorba de o activitate lunar la care tb. sa fie si invitati ( politie, cei de la antidrog).De asemenea nu trebiue sa lipseasca situatiile trimise la judet
nicolete
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Ian 2007, 22:23

Mesajde getachitu » 23 Apr 2007, 08:33

La noi mapa consilierului contine:
-plan managerial propriu
-calendarul muncii educative
-proiecte educative
-parteneriate
-corespondenta
-situatii (absenteism, abandon scolar, disciplina, participarea la concursuri si rezultatele, distribuirea dirigintilor pe clase, orele de educatie pentru sanatate, educatia ecologica, nr de cadre implicate in ed pt cetatenie democratica, optionale, CES, cercuri cu elevii) - toate cerute de ISJ
-proiecte pentru Saptamana Educatiei Globale
-informatii despre concursuri si olimpiade scolare
-scrisori deschise catre cadrele didactice
-programe de meditatii
Atat mi-am adus aminte acum. Dosarul de la comisia dirigintilor e separat, cel cu activitati extracurriculare separat.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11


Înapoi la Proiecte didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator