Sarbatorile de Paste

Sarbatorile de Paste

Mesajde balan » 26 Mar 2006, 21:55

Daca aveti sugestii ce as mai putea realiza cu ocazia acestor sarbatori, va rog sa ma anuntati.
balan
 
Mesaje: 16
Membru din: 11 Feb 2006, 19:32

Mesajde ivastagu » 09 Apr 2006, 14:38

De Pasti, cu elevii, ma voi duce la "Azil" ca sa oferim batranilor oua rosii, iepurasi de ciocolata, si sa le cintam "Cristos a inviat". Batranele vor fi stropite cu parfum, in mod traditional, de catre baieti. Poate va inspira...
ivastagu
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Apr 2006, 14:17

Mesajde mariro » 09 Apr 2006, 16:01

Am prins acest obicei in Oradea intr-un an; la noi oamenii nu se stropesc cu parfum! :lol: Noi in Moldova "impartim" adica dam de pomana oua rosii cozonac si vin! Abia astept Pastele! :P
Numai bine!
Mari
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde dana_t » 09 Apr 2006, 16:51

Copiii mei au "infiat" asta-vara un bunic de la Centrul de Asistenta si Ingrijire. ( In cadrul proiectului "Copil bun, infiez bunic singur!") Acum, evident, se vor duce la "bunicii" lor cu cate ceva de Paste: oua rosii, cozonac, etc. Isi vor lua si parintii cu ei. Asa va proceda si copilul meu (personal)...
E o metoda activa de educatie civica, fara bariere formale de comunicare.

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde mariro » 09 Apr 2006, 17:08

Frumoasa educatie civica! Eu daca merg cu elevii mei acolo, cred ca voi pati invers: vor fi copiii infiati de "bunici"! Atat de saraci sunt... :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde efodorean » 09 Apr 2006, 22:13

dana_t scrie:Copiii mei au "infiat" asta-vara un bunic de la Centrul de Asistenta si Ingrijire. ( In cadrul proiectului "Copil bun, infiez bunic singur!") Acum, evident, se vor duce la "bunicii" lor cu cate ceva de Paste: oua rosii, cozonac, etc. Isi vor lua si parintii cu ei. Asa va proceda si copilul meu (personal)...
E o metoda activa de educatie civica, fara bariere formale de comunicare.

Dana


Felicitari,Dana!Frumoasa initiativa!
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

omenie

Mesajde toni » 10 Apr 2006, 20:44

mariro, nu trebuie sda gandesti asa! odata, o batrana mi-a spus ca de la masa saracului pleci mai satul decat de la masa bogatului!
initiativa plina de omenie este extraordinara!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde mariro » 10 Apr 2006, 20:58

Stiu Toni, ca initiativa Danei este extraordinara! Asta am spus si eu! Am scris ceea ce am scris, cu nostalgia celui ce ar vrea sa faca acelasi lucru dar nu poate din cauza saraciei!!! :( Dintr-o clasa intreaga ar putea sa participe poate 2-3 copii... :cry:
Si eu simt ca vorbele batranei sunt adevarate...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

sarbatorile de Paste

Mesajde bendix_cristi » 08 Mai 2006, 21:07

poate e tarzie interventia...dar boboceii mei de clasa I au pregatit pe parcursul vacantei de PASTE ornamente ptr masa, cosulete pascale, suporturi ptr oua, au desenat oua, au confectionat felicitari ptr cei dragi, postere dedicate acestei sarbatori etc. Apoi am invitat parintii si le-am prezentat un program denumit TRADITII PASCALE (impreuna cu cls a III-a) in care i-am incantat cu numeroase poezii, cantecele, legende si traditii specifice PASTELUI.Imi pare rau ca nu stiu sa postez fotografii, caci sunt la inceput...
bendix_cristi
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mar 2006, 20:22


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori