Auxiliare

Auxiliare

Mesajde adeliamuntean » 13 Sep 2017, 17:47

Ce se mai stie despre auxiliare? Se pot comanda pentru lucrul suplimentar de la clasa?
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Re: Auxiliare

Mesajde sportiv » 14 Sep 2017, 20:35

Dl ministru a interzis achiziționarea oricărui tip de auxiliar! Din ce am văzut pe FB se pare că se lucrează la aprobarea unora! Poate nu durează mult! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Auxiliare

Mesajde popina » 15 Sep 2017, 20:57

Intrebari pt.domn ministru`daca inf. de pe FB e adevarata:

-repectivele auxiliare, "äprobate", vor fi gratuite?(ca sa nu se comenteze ca parintii sunt obligati sa le cumpere ca doar invatamantul este gratuit, nu??!!)

-respectivele auxiliare,"äprobate", vor cantari 0(zero) grame?(ca sa nu ingreuneze ghiozdanele copiilor? ... nu asta era problema?)

-respectivele auxiliare,"äprobate", vor fi in concordanta cu succesiunea capitolelor din toate manualele?


Iertata fie-mi rautatea, dar daca le-a interzis de ce se "fabrica" altele? In favoarea cui?
popina
 
Mesaje: 33
Membru din: 17 Aug 2009, 17:07

Re: Auxiliare

Mesajde emil » 16 Sep 2017, 08:50

popina scrie:Intrebari pt.domn ministru`daca inf. de pe FB e adevarata:

-repectivele auxiliare, "äprobate", vor fi gratuite?(ca sa nu se comenteze ca parintii sunt obligati sa le cumpere ca doar invatamantul este gratuit, nu??!!)

-respectivele auxiliare,"äprobate", vor cantari 0(zero) grame?(ca sa nu ingreuneze ghiozdanele copiilor? ... nu asta era problema?)

-respectivele auxiliare,"äprobate", vor fi in concordanta cu succesiunea capitolelor din toate manualele?


Iertata fie-mi rautatea, dar daca le-a interzis de ce se "fabrica" altele? In favoarea cui?


Va raspund eu, desi nu sunt ministru dar nici avocat de ministru

1. "Informatiile" pe care le consumati de pe FB sunt de cele mai multe ori "fake". Invatati sa le filtrați, faceți educație și copiilor pe care îi educați.
2. Auxiliarele sunt pe bani, sunt afaceri private iar "vina" achiziționării lor aparține doar educatorilor. Prin urmare, ministerul nu obligă părinții, aparent vrea să îi ajute să nu mai dea bani!
3. Auxiliarele, am spus, sunt alese de către educatorii care trebuie să aibă discernământ, să gândească la calitatea lucrărilor și nu să cumpere în funcție de interese personale. Prin urmare, un auxiliar aproape inutil, care nu va fi cumpărat, va cântări exact zero grame!
4. Auxilarele nu imită manualele, nu sunt alese după principiul "concordanței cu succesiunea capitolelor" ci, dimpotrivă să aducă noutăți ce ar putea ajuta predarea/învățarea
5. Piața auxiliarelor trebuie lăsată liberă, oricine poate publica materiale ajutătoare. Eu cred că trebuie mult mai mult discrenământ din partea profesorilor, învățătorilor, educatoarelor, mai multă cultură, educație, mai puțin interes personal, mai multă grijă față de copii și respect față de efortul(banii) părinților la alegerea unui material ajutător pentru clasă!
6. Mai adaug. Ministerul trebuie să găsescă soluții pentru ca elevii să aibă manuale bune, complete, la timp, de calitate, astfel încât să fie nevoie de cât mai puține auxiliare!

Mult succes în noul an școlar!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Auxiliare

Mesajde sportiv » 16 Sep 2017, 20:41

emil scrie:
popina scrie:Intrebari pt.domn ministru`daca inf. de pe FB e adevarata:

-repectivele auxiliare, "äprobate", vor fi gratuite?(ca sa nu se comenteze ca parintii sunt obligati sa le cumpere ca doar invatamantul este gratuit, nu??!!)

-respectivele auxiliare,"äprobate", vor cantari 0(zero) grame?(ca sa nu ingreuneze ghiozdanele copiilor? ... nu asta era problema?)

-respectivele auxiliare,"äprobate", vor fi in concordanta cu succesiunea capitolelor din toate manualele?


Iertata fie-mi rautatea, dar daca le-a interzis de ce se "fabrica" altele? In favoarea cui?


Va raspund eu, desi nu sunt ministru dar nici avocat de ministru

1. "Informatiile" pe care le consumati de pe FB sunt de cele mai multe ori "fake". Invatati sa le filtrați, faceți educație și copiilor pe care îi educați.
2. Auxiliarele sunt pe bani, sunt afaceri private iar "vina" achiziționării lor aparține doar educatorilor. Prin urmare, ministerul nu obligă părinții, aparent vrea să îi ajute să nu mai dea bani!
3. Auxiliarele, am spus, sunt alese de către educatorii care trebuie să aibă discernământ, să gândească la calitatea lucrărilor și nu să cumpere în funcție de interese personale. Prin urmare, un auxiliar aproape inutil, care nu va fi cumpărat, va cântări exact zero grame!
4. Auxilarele nu imită manualele, nu sunt alese după principiul "concordanței cu succesiunea capitolelor" ci, dimpotrivă să aducă noutăți ce ar putea ajuta predarea/învățarea
5. Piața auxiliarelor trebuie lăsată liberă, oricine poate publica materiale ajutătoare. Eu cred că trebuie mult mai mult discrenământ din partea profesorilor, învățătorilor, educatoarelor, mai multă cultură, educație, mai puțin interes personal, mai multă grijă față de copii și respect față de efortul(banii) părinților la alegerea unui material ajutător pentru clasă!
6. Mai adaug. Ministerul trebuie să găsescă soluții pentru ca elevii să aibă manuale bune, complete, la timp, de calitate, astfel încât să fie nevoie de cât mai puține auxiliare!

Mult succes în noul an școlar!

Mulțumim pentru urare! ( Sper că nu este doar o obligație politică). :D
Nu pot să nu mă ,,introduc” și eu în această problemă!
1 a) Sigur, dle profesor, doar noi, cei ce ,,consumăm” FB, nu avem discernământul necesar, ceilalți îl au!
1 b) Nu credeți, ca fost inspector general, că nu suntem doar noi, cadrele didactice, responsabili de educația generațiilor de copii? Parcă legea spune altfel!
2.Or fi afaceri private, dar dacă-s legale, care-i problema? Piața alege! Nu numai ministerul NU obligă părinții, nici ceilalți factori implicați nu obligă. Oare cum ar fi să se respecte legea, să se asigure 6% din PIB, astfel încât ȘI AUXILIARELE, legale, alese de unitățile școlare, să se achite de minister (că tot este gratuit învățământul)?
3. Nu aveți nicio dovadă când afirmați că sunt interese personale ale cadrelor didactice . Dacă aveți, vă rog, s-o aduceți la cunoștința celor în drept. (Înclin să cred că și dv ,,mai trageți cu ochiul” pe FB).
4. De acord cu dv.
5 Repetați acel ,,interes personal” si acest lucru mă face să cred că n-ați avut/ nu aveți încredere în colegii dumneavoastră.Peste 80% din școlile din rural, și cele de prin cartierele mărginașe ale orașelor, sunt ,,de plâns”, din toate punctele de vedere. Aici nu ,,intervine” nimeni! (Probabil nu sunt interese personale.) Cum rămâne atunci cu ,,asigurarea șanselor egale”? P.S. Părinții de la mine din unitate au acceptat achiziționarea auxiliarelor, după ce am prezentat mai multe variante, și au comandat pentru toți cei 20 de elevi, chiar dacă au ,,contribuit 15”. Din ,,mită” au avut cei 5 copii auxiliare care să le îngreuneze ghiozdanul.Acesta da, interes personal!
6. Sunt convins că ați adăugat de multe ori, pe la ședințele de la minister, ca acesta, ministerul, ,,să găsească soluții pentru ca elevii să aibă manuale bune, complete, la timp, de calitate, astfel încât să fie nevoie de cât mai puține auxiliare!” :oops: Cel puțin în ultimii 5 ani N-AU GĂSIT, doar au ,,cârpit” și cârpeala/improvizația încă este ,,în floare”. Așteptăm , totuși, cu nerăbdare să se realizeze ce și-a propus ministerul/ministrul și în privința auxiliarelor, pentru a încerca să ne facem treaba cât mai eficient pentru copii!
Cu stimă,
Înv. (în ultimul an de activitate) Gh. Roșeț (Școala 2 Răcăciuni-Bacău)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori