Concediu fără plată

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Concediu fără plată

Mesajde marianavica » 26 Iul 2017, 11:54

Bună ziua,

Sunt titulară la două școli, la una având 8 ore, iar la cealaltă 10 ore. Prima școală e la 40 km distanță și vreau să renunț la naveta pe care o fac de 3 ani, iar cea de a doua, unde am 10 ore, e în localitatea de domiciliu. Care variantă considerați că ar fi posibilă din punct de vedere metodologic: să îmi iau concediu fără plată doar la școala la care am 8 ore și să-mi continui activitatea la cealaltă școală din localitatea de domiciliu, pe 10 ore, timp de un an (în speranța că voi putea completa catedra peste un an) sau să fac o cerere de funcționare pe o fracțiune de catedra (10 ore) la școala din localitatea de domiciliu, adresată către CA al ISJ, motivând cu apropierea de domiciliu (să renunț astfel o perioadă la cele 8 ore)?

Mulțumesc mult.
marianavica
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2012, 23:13

Re: Concediu fără plată

Mesajde sportiv » 26 Iul 2017, 18:15

marianavica scrie:Bună ziua,

Sunt titulară la două școli, la una având 8 ore, iar la cealaltă 10 ore. Prima școală e la 40 km distanță și vreau să renunț la naveta pe care o fac de 3 ani, iar cea de a doua, unde am 10 ore, e în localitatea de domiciliu. Care variantă considerați că ar fi posibilă din punct de vedere metodologic: să îmi iau concediu fără plată doar la școala la care am 8 ore și să-mi continui activitatea la cealaltă școală din localitatea de domiciliu, pe 10 ore, timp de un an (în speranța că voi putea completa catedra peste un an) sau să fac o cerere de funcționare pe o fracțiune de catedra (10 ore) la școala din localitatea de domiciliu, adresată către CA al ISJ, motivând cu apropierea de domiciliu (să renunț astfel o perioadă la cele 8 ore)?

Mulțumesc mult.

Nu puteți să vă luați CFP doar de la o unitate școlară. Nu cred că v-ar aproba așa ceva CA al vreunei școli! Poate există posibilitatea celor 8 ore la aceeași unitate (pentru că lucrul acesta se poate în mediul rural) - completarea catedrei cu ore în afara specialității fără diminuarea salariului!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori