Modul de psihopedagogie

Modul de psihopedagogie

Mesajde sgeorgiana » 24 Sep 2007, 13:37

Buna ziua,


Anul acesta am absolvit facultatea. Ma intereseaza sa urmez un modul psihopedagogic ( sper ca asa se numeste) in Constanta. Urmeaza sa profesez in invatamant si am inteles ca imi trebuie acest modul.
Urmeaza sa profesez in invatamant si am inteles ca imi trebuie acest modul.


Aveti idee la ce Universitati exista acest modul, cat costa si cat dureaza? Sau poate fi urmat si pe internet?



Ma intereseaza orice informatie in legatura cu acest subiect.

Va multumesc!
sgeorgiana
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Sep 2007, 13:32

Mesajde o_ileana » 27 Sep 2007, 21:41

pt a profesa "in invatamant" :
http://www.unibuc.ro/ro/catd_psdppd_ro
si:
http://www.edu.ro/index.php/articles/7547

dar "pt a profesa in inv special" e nevoie de un "atestat de pregatire teoretica si practica..."

Primiti relatii de la ISJ Constanta: inspectorul responsabil cu perfectionarea cadrelor didactice si inspectorul pt invatamantul special.

Succes
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

Re: Modul de psihopedagogie

Mesajde misulika_seven » 14 Apr 2016, 22:15

Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti daca, dupa noile prevederi pentru a profesa ca invatator itinerant/ de sprijin, specializarea de invatator-educatoare (Liceul Pedagogic), urmata de studii superioare de lunga durata in asistenta sociala, cu modul psihopedagogic si cursul postuniversitar de pregatire practica si teoretica in educatie speciala, imi sunt suficiente. Noua metodologie consemneaza necesitatea frecventarii unui master de minim 1 an si jumatate, in psihopedagogie, pentru a putea ramane cu titulatura in invatamant special. Insa, modul psihopedagogic nu echivaleaza aceasta cerinta? Mentionez ca modulul a fost frecventat pe parcursul celor 4 ani de facultate.
Multumesc din suflet!
misulika_seven
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mai 2012, 23:29


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori