Intrebare insotirea elevilor navetisti

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde dorelia » 20 Sep 2015, 20:48

Cei "mai sus pusi"(care,intre noi fiind vorba,nu totdeauna sunt cei mai bine pregatiti..!?)au obligatia sa prezinte temeiul legislativ in baza caruia dau anumite decizii. Chiar si o hotarare a C.A. trebuie sa respecte legile care guverneaza sistemul de invatamant actual. Dupa cum R.O.I.al scolii trebuie sa respecte prevederile R.O.F.U.I.P.,tot asa deciziile ,date la nivelul scolii,trebuie sa respecte prevederile L.E.N. Sa auzim numai de bine si sa fim sanatosi!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde tedy16 » 30 Sep 2015, 16:20

Cam tarziu....
Regulament – cadru privind
modul de utilizare a microbuzelor de
transport al elevilor

I. DISPOZIŢII GENERALE
Art. 1 Prezentul Regulament stabileşte condițiile generale în care pot fi utilizate microbuzele de
transport al elevilor la nivelul judeţului Dolj. În cazul în care vor apare acte normative care au
prevederi contradictorii cu cele ale prezentului Regulament, acesta va fi supus revizuirii.
Art. 2 Regulament – cadru privind modul de utilizare al microbuzelor de transport şcolar se
fundamentează pe următoarele acte normative:
a) Legea 1/10.01.2011- Legea Educaţiei Naţionale cu modificările și completările ulterioare;
b) O.M.E.N. nr. 5115/15.12.2014 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a
unităţilor de învăţământ preuniversitar;
c) O.M.E.C.T.S. nr. 3035/10.01.2012 privind aprobarea Metodologiei – cadru de organizare și
desfășurare a competițiilor școlare și a Regulamentului de organizare a activităților cuprinse în
calendarul activităților educative, școlare și extrașcolare;
d) O.M.E.N. nr. 3060/03.02.2014 privind aprobarea Condițiilor de organizare a taberelor,
excursiilor, expedițiilor și a altor activități de timp liber în sistemul de învățământ preuniversitar;
e) Legea 92/10.04.2007 – Legea serviciilor de transport public local;
f) Legea 102/09.05.2006 - pentru aprobarea O.U.G. nr. 109/2005 privind transporturile rutiere;
g) O.U.G. 109/14.07.2005 – privind transporturile rutiere.
Un fragment.....

(5) Conducerea unității de învățământ poate propune persoane însărcinate cu însoţirea elevilor în
mijlocul/mijloacele de transport, în scopul supravegherii acestora şi a asigurării condițiilor de
securitate. În cazul în care persoanele care însoțesc elevii sunt angajați ai unității de învățământ,
directorul emite o decizie în acest sens. În cazul în care persoanele propuse pentru însoțirea
elevilor nu sunt angajați ai unității de învățământ(de exemplu: șoferul, părinții etc.) se întocmește
un proces-verbal din care să rezulte obligațiile pe care și le asumă în calitate de însoțitori.
(6) Directorul unității de învățământ creează condiţii pentru instruirea periodică a elevilor și a
persoanelor propuse pentru însoțirea elevilor, în legătură cu securitatea transportului.
Ar mai fi o scapare daca soferul isi asuma raspunderea ....dar elevii trebuie sa inteleaga ca nu-l pot deranja in timpul mersului....si e greu...oricum textul legii spune....de regula, un cadru didactic ,conform interpretarii~ de regula~ nu inseamna obligatoriu.Bafta colegilor!
tedy16
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Sep 2012, 22:38

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde sportiv » 30 Sep 2015, 22:06

Conducătorul.......,,poate propune ” dar trebuie și aprobat de cineva! :oops: De ce ar fi acest POATE obligatoriu aici și celalalt(e) POATE privitoare la : 30 % din fonduri pentru stimularea cd, acordarea tichetelor de masă, voucherelor de vacanță nu sunt obligatorii?????????????? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde tedy16 » 01 Oct 2015, 14:12

Poooate pentru ca nu suntem uniti,ca nu ne sustinem unii pe altii ,ca unii nu se gandesc decat sa le fie bine lor si mai ales pentru ca in Romania totul este copy-paste de pe unde se poate fara ca cineva sa gandeasca mai departe de septembrie anul urmator.Invatamantul actual este asemeni unei corabii in mijlocul marii ,merge dupa cum bate vantul in capul mai marilor......Totul se reduce la mormane de hartii si la gasit fraieri care sa le intocmeasca,prin diverse constrangeri.....
tedy16
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Sep 2012, 22:38

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde moniq » 01 Oct 2015, 14:51

Nu exista in legile, hotararile, articolele enumerate ca fiind suport pentru acest regulament specificatia ca un cadru didactic sa insoteasca elevii in microbuzul scolar in transportul lor de la domiciliu pana la scoala si retur. Acolo scrie ca un cadru didactic trebuie sa insotesca elevii in cazul activitatilor extracurriculare, extrascolare. ROFUIP, Capitolul 2. Indatoririle parintilor, tutorilor sau sustinatorilor legali, ART.243:(7[url]Parintele, tutorele sau sustinatorul legal al elevului din invatamantul primar are obligatia sa-l insoteasca pana la intrarea in unitatea de invatamant, iar la terminarea orelor de curs sa-l preia. In cazul in care parintele, tutorele sau sustinatorul legal nu poate sa desfasoare o astfel de activitate, imputerniceste o alt persoana.[/url]
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde dorelia » 01 Oct 2015, 15:04

Desi nu sunt o fire excesiv de pesimista,cred ca ,in forma actuala, sistemul de invatamant se duce de rapa.Este un sistem greoi,greu de reformat si ceea ce e mai rau, e ca nu am vazut decat mici intentii de a se schimba ceva in bine. Schimbari in rau au fost,sunt si vor mai fi.
Domnul "sportiv",ca de obicei,logica, exemple si intrebari...care nu cred sa primeasca raspuns vreodata. Mai aveti putere de lupta? Eu am obosit!!!Peste 3 ani ies la pensie...m-a invins sistemul(de invatamant bineinteles!?)
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde aurelu » 16 Ian 2016, 22:48

Lipsa de atitudine compromite viitorul copiilor nostrii. Toti profesorii care insotesc elevii in microbuzul scolar au o vointa mai slaba, pentru ca directorii si ISJ -urile (din ce in ce mai multe) exploateaza slabiciunea acestora de a spune nu unui abuz. Ce nu este legal e abuz! Nu confundati faptul ca daca ISJ hataraste in Consiliul lor de Administratie ceva este si legal. Personal pregatesc un ,,asediu" pe toate planurile. Am un memeriu inmanat la Sindicat, care l-a pus pe masa ISJ, dupa 31 de zile nu am primit inca raspuns, au mai ramas 14. Dragi colegi care insotiti microbuzele scolare, sa stiti ca trebuie sa fiti remunerati pentru acest lucru, acestea sunt ore suplimentare necalificate (daca nu cumva ati devenit insotitori calificati). Am un memoriu si la ITM de la care astept raspuns. Daca ISJ si directorii considera ca este necesar un insotitor pe microbuz atunci trebuie sa se angajeze o persoana - special pentru acest lucru. Penibil este ca microbuzele au 16-17 locuri, iar elevii nu au voie sa fie trasportati in picioare conform legislatiei rutiere, deci insotitorul mai lipsea. (Cine va spune altceva este iresponsabil). Daca va asumati rolul de insotitor (voluntar) si unul din copiii transportati pateste ceva (de ex. isi rupe o mana pentru s-a pus o frana, nu era loc pe scaune, a cazut etc. raspundeti penal!!! - dumneavoastra, soferul, directorul si primarul. Daca tot insotiti microbuzele respectati legea (mai intai studiati-o), nici nu stiti ce riscati. Daca s-ar respecta omul si locul oricum nu ar fi incidente. Este o prostie sa ocupi un loc din 16 ca sa doarma directorul linistit. Pe alt plan este o forma clara de discriminare a cadrelor didactice din mediul rural fata de cele din mediul urban care nu sunt nevoiti sa faca acest lucru daca nu exista microbuze scolare. Va garantez eu ca cei de la oras sunt mai incisivi si nu s-ar sui in niciun microbuz daca le-ar spune directorul, din contra probabil ca ar darama cladirea ISJ-ului. Dar ne pot sustine si ei macar moral! Ma pregatesc sa fac o plangere penala impotriva celor care au hotarat aceste monstrozitati. Nu au bani pentru salarii dar sa mai angajeze insotitori de microbuze, asa ca profita de cei slabi, care s-au obisnuit sa taca si sa inghita ca asa e romanul. Haideti sa ne trezim pentru trebuie sa oferim un exemplu copiilor nostri! Nu trebuie sa fiti de acord cu mine, eu sunt un tip hatarat care nu depinde de ce cred altii, nu am pus piciorul in microbuz si nici nu-l voi pune. Ma amuza totusi graficul afisat de domnul director. Voi lupta pana voi epuiza toate caile sau macar voi incerca. Treziti-va! Slabiciunile va vor fi exploatate de toti, nu va respecta nimeni daca nu va veti respecta dumneavoastra, sunteti cadre didactice nu presuri! Va doresc succes si zile mai bune! Eu sunt in prima linie! - dumneavoastra unde va aflati???
aurelu
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2012, 12:34
Localitate: Scornicesti

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde gruiea » 21 Feb 2016, 00:00

asteapta raspunsul
gruiea
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Oct 2014, 20:47

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde moniq » 08 Mar 2016, 17:34

Ce propunere aveti?
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde aurelu » 30 Mar 2016, 06:47

Va recomand:
http://dascaluaurel.blogspot.ro/
Desi am reusit sa obtin revocarea Regulamentului - am devenit si persona non grata la ISJ.
Trebuie să luptăm pentru puținul respect pe care ar trebui să-l avem față de misiunea noastră de dascăli.
Va doresc succes!
aurelu
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2012, 12:34
Localitate: Scornicesti

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde moniq » 31 Mar 2016, 12:02

Felicitări, domnule Dascălu!
Sindicatul trebuie să facă acest lucru la nivelul întregii țări, nu-i așa?
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori