Inspecție pentru nou veniții in scoala

Inspecție pentru nou veniții in scoala

Mesajde RozinaGherghe » 10 Mar 2016, 22:35

Buna seara!
Sunt in invatamant de cativa ani, iar anul acesta m-am mutat intr-o scoala noua(sunt titulara).Până in acest moment am avut 2 inspecții, una facuta de șefa de comisie, iar cea de-a 2a de o metodista din școală. Inteleg sa vina șefa de comisie, dar de ce sa vina si metodista?
RozinaGherghe
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Oct 2012, 15:13

Re: Inspecție pentru nou veniții in scoala

Mesajde inacleo77 » 12 Mar 2016, 00:03

Inspectiile mai mult ne fac rau decat bine. Ne confruntam cu emotii, stressul e la maxim, ne da peste cap. Apoi, toata lumea stie ca la inspectie faci totul ca la carte, iar in rest te straduiesti sa respecti programa scolara si faci ce se poate. Nu sunt de acord cu atatea inspectii. Dupa ce ca esti intr-o scoala noua, unde de obicei nimeni nu te accepta pentru ca le strici " grupuletul", te mai streseaza si cu inspectia. Inspectorii ar trebui sa se transforme in adevarati mentori, care sa nu te sperie, ci sa te ajute. Nimeni nu-i perfect, cu totii mai facem mici greseli in predare, evaluare, etc, inspectorii trebuie sa ne explice calm cum trebuie sa facem si unde am facut bine.
inacleo77
 
Mesaje: 8
Membru din: 13 Iul 2009, 02:46


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori