Olimpiada clasa a IV-a

Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde mariapetrican » 28 Ian 2016, 20:35

Va rog frumos sa ma ajutati, daca aveti, cu subiecte pentru olimpiada de romana clasa a Iv-a- faza zonala sau judeteana.
mariapetrican
 
Mesaje: 39
Membru din: 13 Mar 2007, 11:46

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde Ingeborg » 30 Ian 2016, 23:16

:)

Ai primit ajutor?
Ingeborg
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Mai 2012, 19:10

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde Ingeborg » 30 Ian 2016, 23:30

Ai primit ajutor?
Ingeborg
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Mai 2012, 19:10

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde mariapetrican » 31 Ian 2016, 18:20

Nu :(
mariapetrican
 
Mesaje: 39
Membru din: 13 Mar 2007, 11:46

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde sportiv » 01 Feb 2016, 22:22

Cine organizează această ,,olimpiadă”?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde emil » 02 Feb 2016, 10:57

Nu exista olimpiade la inv. primar. Nici nu cereti sa existe asa ceva. Ajutati copiii sa lucreze in echipe, sa fie practici, nu ii antrenati in competitii inutile!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde ionitaalinamihaela » 02 Feb 2016, 23:00

Exista olimpiada la clasa a IV-a si a III-a. Este la disciplina educatie civica. Anul acesta, in Ph, au avut ca subiect, realizarea unei compuneri in care sa sustina dreptul copilului la vacanta, la recreere, la timp liber, la activitati cultural- artistice. Tot in cadrul acestui subiect au avut de prezentat o situatie ce incalca un drept din cele enumerate si un afis.
ionitaalinamihaela
 
Mesaje: 31
Membru din: 02 Feb 2009, 20:35

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde sportiv » 02 Feb 2016, 23:11

ionitaalinamihaela scrie:Exista olimpiada la clasa a IV-a si a III-a. Este la disciplina educatie civica. Anul acesta, in Ph, au avut ca subiect, realizarea unei compuneri in care sa sustina dreptul copilului la vacanta, la recreere, la timp liber, la activitati cultural- artistice. Tot in cadrul acestui subiect au avut de prezentat o situatie ce incalca un drept din cele enumerate si un afis.


Au fost, din câte știu eu, fără finalitate națională! :oops: Acum nu știu exact ; mai sunt sau nu! Dacă aveți vreun document, postați-l!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde mariagrad77 » 09 Feb 2016, 00:52

În Maramureş, exista olimpiadă la clasa a IV-a, şi la limba română şi la matematică!!! Nu le văd rostul pentru copii!!!Pentru dascăli, se ştie: muncă în plus, puncte, comparaţii, ierarhizări (de parcă tu l.ai ,,construi" pe acel copil), stres, timpul tău liber s.a.
mariagrad77
 
Mesaje: 10
Membru din: 23 Noi 2008, 23:34

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde veronicafilip » 11 Feb 2016, 17:24

In afara de olimpiada de educatie civica la clasele a III-a si a IV-a exista olimpiada Micilor bancheri pentru elevii care au studiat optionalul de educatie financiara. Olimpiada cuprinde două etape: locală (faza pe şcoală, cu probă scrisă şi probă practică) şi regională (etapa
finală).Are la bază principalele teme cuprinse în programa şcolară pentru disciplina opţională-învăţământ primar
„Educaţie financiară”, programa aprobată de Ministerul Educaţiei Naţionale prin Ordinul nr. 4887/26.08.2013 al
ministrului educaţiei şi setul de auxiliare educaţionale distribuite de BNR în şcolile înscrise în proiect, astfel:
- pentru faza locală, tematica include primele două capitole din manual şi aplicaţiile practice din caietul
elevului;
- pentru faza regională, tematica include primele trei capitole din manual şi aplicaţiile practice din caietul
elevului.
Toţi participanţii, copii şi cadrele didactice îndrumătoare ai acestora, primesc diplome de participare.Tuturor li se ofera posibiltatea unei vizite la Muzeul Bancii Nationale.
Se acorda: premii oferite de către sponsori, parteneri şi organizatori la cele două secţiuni, pentru primii
trei clasaţi.
Eu am participat cu elevii mei si a fost o experienta minunata pentru ei vizita la BNR.
veronicafilip
 
Mesaje: 89
Membru din: 18 Iun 2006, 21:42

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde sportiv » 11 Feb 2016, 19:19

mariagrad77 scrie:În Maramureş, exista olimpiadă la clasa a IV-a, şi la limba română şi la matematică!!! Nu le văd rostul pentru copii!!!Pentru dascăli, se ştie: muncă în plus, puncte, comparaţii, ierarhizări (de parcă tu l.ai ,,construi" pe acel copil), stres, timpul tău liber s.a.

Cine o organizează și în temeiul cărei legi, hotărâri sau mai știu eu ce ordonanță, metodologie, că altfel nu estre corect! În ultimii ani se poartă evaluarea națională la clasa a IV-a! După părerea mea fără nicio ,,explicație pedagogică”! Dacă cele de la clasele a II-a și a VI-a verifică stadiul ,,trecerii” unui ciclu de învățământ (achiziții fundamentale CP-aII-a și de dezvoltare aIII-a - a VI-a), la a IV-a care este rostul? :oops: Poate ne explică cineva (altceva decât în așa-zisa metodologie)!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Olimpiada clasa a IV-a

Mesajde veronicafilip » 22 Feb 2016, 23:05

Amanunte legate de organizarea Olimpiadei de educatie financiara la clasele a III-a si a IV-a in anul 2016 le gasiti in atasamentele anexate mesajului.
Fişiere ataşate
olimp 3.jpg
olimp 2.jpg
olimp 1.jpg
veronicafilip
 
Mesaje: 89
Membru din: 18 Iun 2006, 21:42


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori