Manuale alternative.

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Manuale alternative.

Mesajde nicki55 » 21 Noi 2015, 01:34

Sunt invatatorul Terzi Nicolae,gr. I 40 de ani vechime.Sunt impotriva manualelor alternative in invatamantul primar ! Atata timp cat invatamantul primar are obiective operationale,specifice,sau alte denumiri descoperite de o anumita reforma,cand noi ,invatatorii, avem misiunea de a-i invata pe copii, pe tot cuprinsul statului nostru national si unitar,citirea,scrierea,adunarea,scaderea,inmultirea,impartirea,mi se pare normal ca aceasta munca sa fie unitara pe intregul teritoriu acestui stat unitar si national.Cred ca, toti copiii acestui spatiu carpatic ,beneficiari ai invatamantului de stat GRATUIT ,trebuie sa parcurga aceeasi programa (scuze curricula} cu aceleasi manuale.De ce afirm acest lucru ? In acest an scolar am primit cativa elevi, dupa 6-7 saptamani,transferati de la alte scoli.A fost o nebunie generala si pentru ei ,dar mai ales pentru mine,cand eu cu clasa mea aveam alte manuale,ei aveau alte manuale,invatasera alta ordine la litere,noi invataseram alta ordine.Fiecare manual,editura, cu propria curicula.Cine sufera ? Ca sa nu mai spun ca manualele diferitelor edituri nu au nicio valoare daca nu le cumperi si caietele speciale.Oameni buni,uitati-va la ABECEDARUL albastru dinainte de 1990... nu are nevoie de nici un caiet special si este atat perfect !!!
nicki55
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Feb 2011, 16:03

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori