institutor promotia 2001

institutor promotia 2001

Mesajde georgianaipm » 19 Sep 2015, 09:58

Buna tuturor!
poate cineva sa ma lamureasca cum pot fi eu incadrata in invatamantul prescolar, daca am absolvit in 2001 Colegiul Universitar Pedagogic - Univ Spiru Haret.
Am inteles ca nu exista grila de salarizare pentru titulatura Institutor si ca in diploma ar fi trebuit sa scrie dubla calificare.
In iulie a.c, am sustinut examenul national de titularizare pt invatamantul prescolar si nu a fost problema ca nu as putea profesa la gradinita.
Din foaia matricola reiese ca am urmat modulul de Pedagogie prescolara, Metodica invatamantului Prescolar si Paractica in Invatamantul prescolar.

In diploma am specializarea Institutor -muzica, Titlul : Institutor, Profilul : Sociopsihopedagogie.

Va multumesc anticipat !
georgianaipm
 
Mesaje: 21
Membru din: 29 Ian 2013, 14:59

Re: institutor promotia 2001

Mesajde costi_52 » 19 Sep 2015, 12:04

Cum să nu existe grilă de salarizare pentru institutor? Ba, conform Legii nr. 63/2011, sunt două salarizări pentru institutori. Institutor S, pentru absolvenții învățământului superior de lungă durată, care, ulterior, s-au calificat pentru învățământul preșcolar/primar și Institutor SSD, pentru absolvenții învățământului universitar de scurtă durată. Adică, pentru absolvenții colegiilor universitare de institutori. Salarizarea dumneavoastră este Institutor SSD, debutant, până la 2 ani vechime în învățământ.

În ce privește funcția didactică, aceasta este Institutor.
Art. 9
(2)
...
f) absolvenţi cu diplomă ai colegiului universitar de institutori cu specializări în concordanţă cu Centralizatorul, care nu şi-au echivalat învăţământul universitar realizat prin colegiul universitar de institutori, cu ciclul I de studii universitare de licenţă, încadraţi în funcţia didactică de institutor;
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: institutor promotia 2001

Mesajde georgianaipm » 19 Sep 2015, 12:22

va multumesc mult pentru raspuns!
Si atunci eu ce document mai trebuie sa aduc pentru a ma putea incadra ?
Pentru ca aceasta este problema, ca nu ma poate incadra ca nimic, pentru ca din diploma mea reiese ca sunt INSTITUTOR, iar pentru titulatura aceasta nu le da grila de salarizare.
Trebuie sa-mi acorde Universitatea Spiru H. - Colegiul Univ Ped un atestat, o hartie, o adeverinta sau altceva din care sa reiasa ca am dubla specializare?

Cu stima!
georgianaipm
 
Mesaje: 21
Membru din: 29 Ian 2013, 14:59

Re: institutor promotia 2001

Mesajde costi_52 » 19 Sep 2015, 13:09

Pentru un absolvent al Colegiului Universitar de Institutori, specializarea Institutor - muzică, pentru a putea fi încadrat în învățământul preșcolar, este necesar un curs în domeniul psihopedagogic şi metodic specific pentru învăţământul preşcolar. Dovada absolvirii acestui curs o puteți face cu foaia matricolă. Dacă nu ați fi absolvit acest curs, dosarul de înscriere la concurs pentru un post în învățământul preșcolar nu putea fi validat. Din moment ce ați participat la concurs și la repartizarea în ședință publică, este evident că dosarul a fost validat, deci, ați făcut dovada absolvirii cursului.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: institutor promotia 2001

Mesajde georgianaipm » 19 Sep 2015, 13:52

va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsurile dvs !
georgianaipm
 
Mesaje: 21
Membru din: 29 Ian 2013, 14:59


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori