intampinare copii in clasa pregatitoare

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

intampinare copii in clasa pregatitoare

Mesajde Mutafa » 27 Aug 2015, 20:11

Buna seara! Rog d-nele invatatoare care au avut sau au clasa pregatitoare sa-mi dea sugestii cu privire la intampinarea copiilor in aceasta clasa.
Ma refer la ce gasesc copiii pe masute si in clasa. Va multumesc!
Mutafa
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Noi 2012, 21:15

Re: intampinare copii in clasa pregatitoare

Mesajde coossttina » 28 Aug 2015, 22:00

Buna seara !
Cum simti , ce simti cand un copil vine spre tine , temator si cu neancredere ? Pune-ti intrebarea , poti avea o vizualizare si vei gasi un raspuns .
Ce faci in cazul acesta ? Esti un maestru , esti un trandafir ce raspandeste frumos parfum ! Transpune-te !
Fii un trandafir , si apoi vei aranja si clasa . Ceva ce nu se uita niciodata ! Copii nu uita ! Pentru fete , o stea galbena, roz , un creion , un semn de carte , insigna floare .Ai sa stii ! Pentru baieti , insigne cu Ben-Ten , cu masini , minge de tenis pe care le vor utiliza la clasa , sau le vor pastra ca amintire cu semnatura ta pe ele. Poti face poze impreuna cu ei , la clasa si apoi vei face semne de carte pentru fiecare ! Le castigi increderea ! Si eu ma gandesc cu ce sa-i primesc la clasa pe elevii mei .
Cred ca ideile mele vor fi de folos .
Va doresc tuturor , un an scolar plin de bucurii , de impliniri , de satisfactii , multa sanatate si putere de munca!
Prof. Elena Ungureanu
coossttina
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Iun 2006, 15:58

Re: intampinare copii in clasa pregatitoare

Mesajde 03monica » 30 Aug 2015, 08:31

Buna! i-am intampinat pe copii cu un pliant, un coif, un clopotel si un balon.
Copiii au fost foarte incantati!
03monica
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Mai 2012, 18:10

Re: intampinare copii in clasa pregatitoare

Mesajde danala » 11 Aug 2016, 15:50

Buna ziua. Din toamna voi incepe a fi pentru prima data invatatoare; voi primi clasa pregatitoare. O meserie pe care doresc sa o fac cat mai bine posibil.
Sunt totusi si putin stresata, pentru faptul ca e totul nou pentru mine si necunoscut.
Dragi/e colegi/e invatatori/oare imi puteti da cateva sfaturi, sugestii, ponturi din experienta dvs ca si invatatoare?
Sincer, pentru mine si prima zi de scoala, prima intalnire cu parintii si copiii, este un moment pe care nu sunt sigura cum sa-l desfasor. Cum ati procedat dvs in prima zi de scoala a copiilor, momentul primei intalniri cu parintii si copiii? cum ati organizat intalnirea? Ce discutii ati avut cu parintii? dar cu copiii? cum ati gandit intreaga zi astfel incat ea sa devina o zi de neuitat in memoria copiilor?
Va multumesc anticipat pentru toate sfaturile primite din noianul de experiente minunate acumulate peste ani de dvs.
va imbratisez cu drag, o proaspata viitoare invatatoare.
danala
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Aug 2016, 15:44

Re: intampinare copii in clasa pregatitoare

Mesajde gmc4m » 12 Aug 2016, 09:05

1. SALA DE CLASA
-masutele asezate, daca se poate, in cerc sau semicerc astfel toti copii se vad unul pe altul
-pe pereti poti pune cateva planse: alfabetul, povesti, planete,..., s-au primit astfel de planse in primul an cand s-a infiintat cls preg in scoli
-sa existe un raft cu cateva carti de povesti, atlase,dictionare,...asezate(cateva) in asa fel incat sa se vada coperta (animale,plante, personaje din povesti)
-un dulapior in care sa vada cateva jucarii
-casetofon, calculator, ...(daca exista)
-un colt cu ghivece cu flori,(nu e obligatoriu sa fie adunate intr-un loc)
-poate exista un panou, spatiu gol- la momentul potrivit vei specifica ca il veti acoperi cu lucrari ale lor, ale copiilor din clasa
Nu recomand baloane. Din cauza caldurii, aglomeratiei din clasa,... se pot sparge...zgomot inutile sin neindicat.

2. PRIMIREA- ZAMBET PANA LA URECHI, VESELIE, OPTIMISM, RABDARE, SIGURANTA
-intra in clasa cu parintii
-se aseaza pe scaunele unde doresc
Dupa ce toata lumea a intrat si "si-a gasit locul" te adresezi tuturor, dar mai ales parintilor:
-saluti
-te prezinti, specificand ca esti inv. copiilor, urezi bun venit la scoala, succes in activitatea scolara

Ordinea urmatoarelor etape poti s-o modifici daca vrei.
-spui copiilor ca din acest an o sa invatati si O SA VA JUCATI impreuna
o sa invatati:
-multe povesti-arati spre plansele cu povesti
-literele-arăti spre plansa cu alfabetul, ca sa puteti CITI impreuna povesti si alte lucruri din cartile din biblioteca clase- arati spre biblioteca
-veti ingriji impreuna plantele din gradinita cu flori a clasei-arati spre plantele din clasa
-veti audia, veti invata multe cantece-arati spre calcuator, casetofon
-veti decupa si veti face tot felul de obiecte, veti desena, veti picta, veti pune aceste lucrari pe panoul/spatiul ramas gol ca sa fie mai impodobita si mai frumoasa sala de clasa
-si ce e mai important O SA VA SI JUCATI-arati spre dulapiorul/raftul cu jucarii
-ii intrebi ce cred ei, o sa le placa la scoala?- te asigur vor raspunde afirmativ. Daca totusi sunt si negatii, spui ca nu-i nimic, sa vina sa se convinga cu adevarat daca ii place sau nu.-totul cu zambetul pe buze.

Si pentru ca le place la scoala trebuie sa afle:
- ca ei, copii, si cu tine faceti parte din clasa pregatitoare A,B,... clasa (numele clasei va fi ales din timp:cateva exemple: Piticii curiosi, Spiridusii veseli, Albinutele, Furnicutele, Fluturasii,Floricelele zambarete,... ) si aveti drept mascota/simbol...(mascota e bine sa fie cat mai atractiva)
-prezinti mascota/simbolul ales in functie de numele clasei -desenul (frumos colorat)care reprezinta mascota poti sa-l pui si pe usa clase, in exterior, ca sa-si gaseasca mai usor clasa- le poti spune, daca nu iti spun ei ca l-au vazut pe usa
-le spui pe unde vor intra in scoala (daca scoala are mai multe intrari)
-spui, hai sa repetam cum se numeste clasa noastra, spui tu si apoi repetati in cor: IMPREUNA formam CLASA...
-spui:
-iar eu sunt spiridusul, flurasul...(depinde de numele clase) sef si ma numesc ....
-cum ma numesc?- elevii raspund
-si vreau sa va cunosc si eu pe voi- o sa va spun numele pe rand,
-fiecare cand isi aude numele sa vina in fata(atunci poti sa primesti florile pentru care multumesti si imbratisezi copilul),
-fiecare va primi un ecuson(frumos colorat) al clasei simbolul clasei, de dimensiuni mici- e bine sa-l prinzi in piept copiilor si-i rogi sa-l poarte intreaga saptamana la scoala sa stie TOATA LUMEA ca este scolar in clasa ....(furnicutelor, piticilor,...)
-inainte de a-i chema, sau dupa iti pui si tu ecusonul pe care il porti si tu cateva zile
-dupa ce toti au primit ecusonul, le urezi inca o data succes in activitatea scolara si le spui ca te bucuri ca sunt in clasa ta si ca ii astepti pe toti si maine.

Apoi le spui parintilor ca mai multe lucruri le vei spune lor la sedinta cu parintii care va avea loc in data..., ora...
E bine sa programezi sedinta in aceeasi zi(majoritatea parintilor isi iau liber de la serviciu in aceasta zi) si ii "prinzi" pe toti.
Copiii pleaca apoi cu parintii si la iesire poti sa ii servesti cu cate o bomboana, o ciocolata mica.


Avand in vedera ca anul acesta incepem "altfel" anul scolar, poti sa anunti sedinta cu parintii de la inceput.
Depinde foarte mult de politica/directorul scolii(daca permite sau nu intrarea parintilor in clasa, daca permite in prima zi un program mai relaxat, eventual putin scurtat:in loc de 3 ore... 1,5- 2 ore)
Daca nu este permis un program mai relaxat care sa permita parintilor sa intre cu copiii in clasa si sa plece impreuna, trebuie sa anunti parintii la ce ora sa vina dupa copii.
La cls preg ai o zi cu 3 ore deci prima zi poti sa tii copiii doar 3 ore.
Daca parintii nu au voie in clasa, in restul timpului te duci cu copiii la grupul sanitar, te joci in clasa un joc prin care copiii sa cunoasca numele colegilor,inveti un cantecel, le dai sa coloreze ceva simplu ca sa termine(sa aiba satisfactia muncii), iesi in curtea scolii si te joci cu ei "Ursul doarme"sau alte jocuri de acest gen(sa-i tina cat de cat grupati).

Acestea sunt doar cateva idei.

MULT SUCCES IN ACTIVITATEA DE DASCAL!!!
gmc4m
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Feb 2007, 01:19

Re: intampinare copii in clasa pregatitoare

Mesajde gmc4m » 12 Aug 2016, 09:10

Cand prezinti plansele, biblioteca, coltul cu jucarii lasi timp copiilor sa le studieze, poti purta discutii cu ei privin ceea ce vad.

Scuza, te rog, greselile- m-am grabit si nu am verificat ce am scris.
gmc4m
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Feb 2007, 01:19


Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron