jocuri de energizare

Mesajde gica_ionescu » 20 Mar 2008, 19:27

Si uite asa, se scrie pe didactic o carte cu exercitii de energizare! :))
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde mirela-barcan » 20 Mar 2008, 21:41

Gica, e de bine sau e de rău??? :lol:
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde frends » 21 Mar 2008, 17:55

Eu va felicit pentru ceea ce faceti si mai mult decat atat, va multumesc mult pentru aceste lucruri minunate pe care le impartasiti cu noi!
Eu am aplicat astazi jocul "Mosul cu palarie" si a placut mult copiilor. :lol: Le voi aplica pe toate in functie de oportunitate.
Va doresc un sfarsit de saptamana placut si linistit!
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde gica_ionescu » 21 Mar 2008, 23:22

Eu cred ca e de bine, Mirela! E minunat sa invatam din experienta fiecarui coleg !
Vorba domnului Romel- ,,Haideti sa facem cartea impreuna!"
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Plasa iubirii

Mesajde livioara » 21 Mar 2008, 23:47

Plasa iubirii

Avem nevoie de un ghem de sfoara.

Elevii stau in cerc.
Cadrul didactic prinde capatul sforii de degetul aratator si arunca ghemul spre un elev. Fiecare elev isi spune numele si o calitate sau un defect pe care le are. Pe rand se prezinta, infasoara sfoara de deget si arunca ghemul mai departe. Se tese astfel o plasa a relatiilor dintre ei.
Pentru a descurca itele tot mai tesute se face cale intoarsa cu ghemul iar de data aceasta, fiecare spune ce calitate admira cel mai mult la colegul care prinde ghemul.
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Re:

Mesajde cnalicuza » 23 Iun 2015, 18:24

mirela-barcan scrie:ŞI MIE!

Participanţii stau în cerc aşezaţi pe scaune (dacă spaţiul nu permite, elevii stau în băncuţele lor). Conducătorul jocului le spune că urmează să-şi exprime pe rând, cu glas tare, o anumită preferinţă. De exemplu: mie îmi plac prăjiturile cu frişcă. Toţi cei care împărtăşesc această preferinţă strigă ŞI MIE şi fug să se aşeze în poala acestuia, unul peste celălalt. Revin apoi la locurile lor, aşteptând următoarea preferinţă.

Scopul activităţii este de a observa că avem cu toţii gusturi comune, dar şi gusturi diferite.

Menţiune: jocul se poate desfăşura şi în aer liber, stând pe iarbă.
cnalicuza
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Sep 2013, 12:33

Re:

Mesajde SteveWorks » 04 Iul 2015, 17:25

gica_ionescu scrie:Oglinda

Copiii sunt asezati doi cate doi fata in fata. Unul mimeaza si oglinda reproduce miscarile. Este amuzant, dezvolta atentia si coordonarea miscarilor, dar si viteza de reactie.


Am organizat jocul asta, copiii s-au amuzat foarte tare. Mersi!
_____________________________________________________
Steve Works
Pizza Cluj Napoca
SteveWorks
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iul 2015, 17:22

Re: jocuri de energizare

Mesajde sportiv » 04 Iul 2015, 18:54

Aici:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: jocuri de energizare

Mesajde Caraorman » 04 Iul 2017, 21:38

Numaratoarea-joc de energizare
Participanții stau in picioare asezați in cerc.
Conducatorul stabileste o limita de numărătoare in funcție de numarul participanților(10-20). Urmeză să se facă numărătorea , dar nu în ordinea așezării, ci la întâmplare, fără o comunicare verbală ,cu condiția ca un număr să nu fie stigat de doi sau mai mulți participanți în acelaș timp, dacă se întâmplă ca mai mulți participanți să strige acelaș număr , număratul se reia de la capăt. Jocul se va finaliza atunci cănd numărătoarea se finalizează in limitele stabilite.
Scopul jocului este acela ca participanții să găsescă o modalitate de comunicare non-verblă(mimica) pentru finalizarea jocului.
Jocul se poate desfășura în clasă sau afară.
Caraorman
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Noi 2012, 15:36

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 7 vizitatori

cron