Ce ma sfatuiti sa fac?

Ce ma sfatuiti sa fac?

Mesajde FlorinMnk » 03 Mai 2015, 14:12

Buna ziua.
Sunt un tanar in varsta de 29 ani. Lucrez in acest moment in domeniul financiar. Am terminat o facultate in domeniul Economic, mai exact "Finante-Banci".
M-am gandit ca in vara sa ma inscriu la cursurile ID a specilaizarii "Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar". Ma gandesc sa ma reprofilez si sincer sa fiu inttodeauna mi-am dorit sa ajung dascal.

Intrebarile ce doresc sa vi le pun sunt urmatoarele:

1. Este prea tarziu din punctul dumneavoastra sa incep facultatea la aceasta varsta? As termna la 32 ani, iar la 33 as putea da examenul de titularizare. E prea tarziu oare?

2. Tinand cont ca doresc sa ma inscriu la ID as putea avea probleme la titularizare?

3. Ma simt putin prost tinand cont ca sunt barbat si din cate stim cu totii pe la noi majoritatea invatatorilor sunt de sex feminin. Trebuie sa-mi fac griji?

Va multumesc si imi cer scuze ca unele intrebari sunt poate cam "tampe.

O zi minunata si numai bine.
FlorinMnk
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Feb 2014, 14:42

Re: Ce ma sfatuiti sa fac?

Mesajde felixmunteanu » 03 Mai 2015, 19:16

Ca vârstă și ca sex e în regulă. Învățătorii pot fi foarte iubiți de copii.
După părerea mea, ar trebui să faceți PIPP la zi, deoarece contactul cu profesorii și cu colegii contează. De asemenea, la zi se face o minimă practică pedagogică (insuficientă, dar e mai bine decât deloc).
Dacă ați fi absolvit liceul pedagogic, mergea să faceți o facultate „pe butoane”, dar după Finanțe-Bănci.... Eu și alții ca mine am absolvit liceul pedagogic, după sute de ore de practică (observare, proiectare, predare, analiză). Am făcut și PIPP (la zi) după 25 de ani, dar nu se compară cu ucenicia din liceu. Cine crede că vine în învățământ și se descurcă din amintirile ca elev se înșeală. E drept că poți avea har, dar trebuie cultivat.
Dacă vă uitați pe subiectele de la titularizare, puteți vedea că se dau și lucruri cu caracter practic. Le puteți învăța, oare, la ID? Nu știu...
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori