cum ne educam copii

Discutii off-topic, despre orice

cum ne educam copii

Mesajde livialina » 02 Oct 2014, 10:24

Buna ziua, sunt mamica unei fetite de 4 ani, ne petrecem foarte mult timp impreuna si incercam sa invatam cat mai multe. Am incarcat sa- i ofer informatiile apeland la joc. Stie sa numere pana la 100, din 2 in 2, din 10 in 10, in engleza, franveza si spaniola ( pana la 10). Ii place si ma tot intreaba ce inseamna un cuvant nou, acum vrea sa cunoasca ceasul, este foarte incantata de orice este nou. A descoperit o carte de biologie prin casa ( am absolvit biologia) ncu multe poze si ma intreaba despre digestie, sistemul nervos etc. Ca sa inteleaga mai bine cautam pe youtube filmulete si jocuri. La aceasta varsta stie sa citeasca precum un copil de clada a 2- a. Evident ca sunt. incantata dar ma intreb daca nu ii ofer prea multa informatie pentru 4 ani. Nu sunt genul de mama care isi preseaza copilul din dorinta de a deveni un geniu sau sa faca ceea ce nu am reusit eu dar ma gandesc ca poate fara sa- mi dau seama ii creez un disconfort. Oare se va plictisi la scoala?
Ea merge prima oara la gradinita anul acesta, grupa mijlocie si nu da semne ca se plictiseste pt ca este incantata de tot ceea ce se intampla, cantece noi, dans, engleza. Spuneti- mi va rog daca gresesc cu ceva.

Multumesc
livialina
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Oct 2014, 09:31

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori