demisie invatamant

Discutii off-topic, despre orice

demisie invatamant

Mesajde andreea3006 » 23 Iul 2013, 21:58

Sunt profesor titular de limba si literatura romana, am dat definitivatul pe 18 iulie, l-am luat cu 8.80, dar as dori sa plec din tara, pe o perioada nedeterminata. Daca doresc sa demisionez, mi se anuleaza statutul de profesor definitiv? Daca doresc sa revin in invatamant, reiau tot procesul (titularizare, def, etc.)?
andreea3006
 
Mesaje: 12
Membru din: 24 Iul 2010, 10:32

Re: demisie invatamant

Mesajde sportiv » 23 Iul 2013, 22:32

Vă sfătuiesc să depuneți ,în părimă fază, cerere pentru concediu fără plată pe un an de zile , apoi o să mai vedeți cum decurg lucrurile!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: demisie invatamant

Mesajde nikostoica » 24 Iul 2013, 03:29

Am fost in aceasta situatie....Faceti o cerere la ISJ- resurse umane - pentru incetarea contractului cu acordul partilor. Atentie insa sa va luati decizia de incetare a contractului de munca si mai apoi sa obtineti fisa fiscala pe anul respectiv ca tot au disparut cartile de munca. Definitivatul nu vi-l poate lua nimeni. Insa renuntati de bunavoie la titularizare. Ca sa reveniti in sistem trebuie doar sa o luati de la capat cu examenele...atat.
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Re: demisie invatamant

Mesajde andreea3006 » 24 Iul 2013, 19:14

sportiv scrie:Vă sfătuiesc să depuneți ,în părimă fază, cerere pentru concediu fără plată pe un an de zile , apoi o să mai vedeți cum decurg lucrurile!

multumesc pentru sfat. :) am avut concediu fara plata in 2011- 2012, pentru o bursa in strainatate...
andreea3006
 
Mesaje: 12
Membru din: 24 Iul 2010, 10:32

Re: demisie invatamant

Mesajde andreea3006 » 24 Iul 2013, 19:16

nikostoica scrie:Am fost in aceasta situatie....Faceti o cerere la ISJ- resurse umane - pentru incetarea contractului cu acordul partilor. Atentie insa sa va luati decizia de incetare a contractului de munca si mai apoi sa obtineti fisa fiscala pe anul respectiv ca tot au disparut cartile de munca. Definitivatul nu vi-l poate lua nimeni. Insa renuntati de bunavoie la titularizare. Ca sa reveniti in sistem trebuie doar sa o luati de la capat cu examenele...atat.


multumesc mult pentru raspuns, nikostoica! :) asa am sa fac, e bine ca definitivatul e dat, luat si nu trebuie sa il dau din nou... titularizarea, da... asta e... multumesc inca o data! :)
andreea3006
 
Mesaje: 12
Membru din: 24 Iul 2010, 10:32

Re: demisie invatamant

Mesajde 1c3man » 06 Aug 2013, 18:48

buna ziua ma intereseaza si pe mine un raspuns la urmatoarea situatie, am sustinut examenul de titularizare anul acesta am luat nota peste 7 si am posibilitatea de a alege un post, problema este ca jobul care il am acum nu imi permite sa profesez decat din ianuarie, ce pot face in cazul acesta daca imi iau postul.pot opta pentru concediu fara plata pentru un an de zile sau pentru 4 luni, doresc sa specific ca nu am definitivatul, deci teoretic postul meu nu e pe perioada nedeterminata, desi eu consider ca reinnoirea automata la sfarsitul contractul inseamna o perioadata nedeterminata.astept un raspuns clar daca se poate din partea celor avizati, multumesc anticipat.
1c3man
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Mai 2013, 12:31

Re: demisie invatamant

Mesajde 1c3man » 06 Aug 2013, 18:49

p.s. ce se intampla in cazul in care aleg postul, dar cu toate astea nu ma pot prezenta la 1 septembrie la catedra, se considera ca mi-am dat demisia, mai pot participa la examenele viitoare de titularizare, nota care am obtinut-o anul acesta daca aleg postul si nu ma prezint o mai pot folosi la anul pentru suplinire.va multumesc
1c3man
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Mai 2013, 12:31

Re: demisie invatamant

Mesajde doina_morosan » 07 Aug 2013, 09:26

Va sfatuiesc ca, pentru chestiuni de legislatie, sa adresati intrebarile dvs pe blogul lui Liviu Marian Pop sau pe forumul edu.
doina_morosan
 
Mesaje: 7
Membru din: 29 Aug 2007, 22:12

Re: demisie invatamant

Mesajde Ariana26 » 30 Sep 2014, 17:31

Buna ziua! As dori si eu o informație! Lucrez in invatamant,am definitivatul si sunt titular.As dori sa stiu daca doresc sa plec in străinătate pentru un curs de limba,trebuie sa renunt la titulatura?Am înțeles ca la 10 ani vechime am dreptul la 1 an de concediu fara plata,pe lângă aceasta am aflat ca ,poti sa faci studii pana la 3 ani fara sa pierzi titulatura.Ma puteți lămuri,îndruma ? Ce-as putea face in cazul de fata?
Ariana26
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Sep 2012, 18:48


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori