Nelamurire documente scolare

Nelamurire documente scolare

Mesajde ionela_laura » 08 Oct 2011, 21:51

Buna tuturor!
Sunt educatoare incepatoare (de la 1 sep. 2011 m-am transferat pe post de educatoare, dupa ce am lucrat 14 ani ca invatatoare). As dori sa ma lamuriti in legatura cu o problema cu care ma confrunt: am cumparat Caietul educatoarei (desi mi s-a parut absurd sa dau 30 lei pe el), am completat rubricile si am constatat ca in anumite tabele sunt prea putine randuri, spatiul pentru argument si obiective (in cadrul proiectelor) este insuficient si nu are suficiente pagini cate ar trebui completate pe parcursul anului scolar.
Intrebarea mea este: pot sa folosesc acest caiet drept model si sa-mi intocmesc documentele pe calculator (in conformitate cu CAIETUL CUMPARAT)? Sau este stricta folosirea acelui caiet IN ORIGINAL? Ce se intampla in momentul in care gresesc ceva? Voi avea un caiet cu taieturi, corecturi, adaugiri care nu vor da un aspect estetic caietului. Deci, repet: pot sa imi intocmesc caietul educatoarei pe calculator sau este obligatoriu SA CUMPAR SI SA COMPLETEZ ACEL CAIET in original?
V a multumesc anticipat si astept cu nerabdare si mare interes raspunsul dumneavoastra!
ionela_laura
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mai 2009, 15:14

Re: Nelamurire

Mesajde ionela_laura » 08 Oct 2011, 23:26

Nu ma poate lamuri nimeni?
Precizez ca sunt din judetul Neamt. Poate imi raspunde cineva care e tot din acelasi judet si stie cum e treaba aici.
ionela_laura
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mai 2009, 15:14

Re: Nelamurire

Mesajde SandraCDZ » 09 Oct 2011, 00:18

Din cate stiu eu, caietul trebuie sa fie completat in original. Nu are cum sa aiba prea putine file pentru saptamanile anului scolar. Mie anul trecut mi'au ramas vreo doua pagini goale.
Cat despre taieturi si corecturi, se pot evita, daca planificarea se face pe o ciorna si se trece in caiet in curat, dupa ce s'a stabilit forma finala. Spatiul nu mi se pare prea putin, mie imi incape tot ce am de scris, desi e drept ca la obiectivele de referinta nu ar strica ceva spatiu in plus. Dar asta e. Acum depinde si de editura s.a.m.d. Cred ca cel mai bine e sa cereti sfatul directorului unitatii in care lucrati. El/ea ar trebui sa stie sa va spuna exact.
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Nelamurire

Mesajde churmuzache » 09 Oct 2011, 11:07

Dragi colege, eu imi intocmesc planificarea in format electronic, dupa modelul judetului, apoi o listez si o trimit la directoare pentru stampilare. Astfel devine un document juridic; m-am interesat la un jurist si este legal.Am vorbit cu inspectoarea judetului-Bacau si i-am explicat ca nu exista o lege care sa ma oblige sa folosesc caietele pe care le platim cu banii nostri -20 lei in judetul nostru;
-este mai usor le lucrat;
este legal;
-este mult mai ieftin 3-4 lei si nu 20-30 lei (AM IMPRIMANTA MEA)
Trebuie numai sa avem curaj sa ne aparam de cei care ne incarca munca inutil, in secolul calculatoarelor, noi sa scrie, sa scriem...cu mana! :(
Curaj!
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Nelamurire

Mesajde ionela_laura » 09 Oct 2011, 14:46

Multumesc pentru interventii!
Exact la acest lucru ma gandeam si eu: scriem de mana in era calculatoarelor. Nu cred, cel putin nu am auzit sa existe o lege care sa prevada obligativitatea cumpararii acestor caiete tip. Dar, se incaseaza sume de bani din vanzarea lor si de aceea ne sunt ,,impuse" ilegal.
ionela_laura
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mai 2009, 15:14

Re: Nelamurire

Mesajde SandraCDZ » 09 Oct 2011, 22:38

Mi se pare mult mai usor sa completezi niste caiete in care totul e pregatit, decat sa te pui sa faci din nou aceleasi tabele si alte chestii. In plus, caietul costa 20 de lei si daca calculezi cat costa printatul pe intreg anul scolar, e mult mai mult.
Da, e adevarat ca unele lucruri pe care le avem de facut sunt inutile. Dar mi se pare ca unii exagereaza cu aceasta tendinta de a inota impotriva curentului.
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Nelamurire documente scolare

Mesajde marianaari » 13 Oct 2011, 21:31

Daca tot este obligatoriu sa scriem cu mana intr-un caiet(cred ca suntem unicul nivel din sistemul national de invatamant!!), de ce nu ni se distribuie gratuit, prin ISJ, aceste "minunate si utile caiete", pe care, la sfarsitul anului scolar sa le inapoiem frumos completate,muncite,scrise cu mii de prescurtari, pentru ca nu tuturor "ne incape" in spatiile puse la dispozitie de creatorii acestora? Dar, daca e musai, cu placere, nu?
marianaari
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Ian 2007, 22:00

Re: Nelamurire documente scolare

Mesajde ionela_laura » 18 Oct 2011, 14:27

marianaari scrie:Daca tot este obligatoriu sa scriem cu mana intr-un caiet(cred ca suntem unicul nivel din sistemul national de invatamant!!), de ce nu ni se distribuie gratuit, prin ISJ, aceste "minunate si utile caiete", pe care, la sfarsitul anului scolar sa le inapoiem frumos completate,muncite,scrise cu mii de prescurtari, pentru ca nu tuturor "ne incape" in spatiile puse la dispozitie de creatorii acestora? Dar, daca e musai, cu placere, nu?

Mare dreptate aveti!
ionela_laura
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mai 2009, 15:14

Re: Nelamurire documente scolare

Mesajde SandraCDZ » 19 Oct 2011, 20:22

marianaari scrie:Daca tot este obligatoriu sa scriem cu mana intr-un caiet(cred ca suntem unicul nivel din sistemul national de invatamant!!), de ce nu ni se distribuie gratuit, prin ISJ, aceste "minunate si utile caiete", pe care, la sfarsitul anului scolar sa le inapoiem frumos completate,muncite,scrise cu mii de prescurtari, pentru ca nu tuturor "ne incape" in spatiile puse la dispozitie de creatorii acestora? Dar, daca e musai, cu placere, nu?


Nu stiu daca suntem unicul nivel din sistemul educational care scrie cu mana. In primul rand, nu este "obligatoriu", pentru ca, asa cum sustinea doamna care a deschis topicul, exista alternative.
Apoi, nu inteleg aceasta predispozitie spre a face totul pe calculator. Pe mine, sincer, ma oboseste. Fac pe calculator numai ceea ce e strict necesar, in ciuda faptului ca ma descurc si scriu foarte repede pe calculator. Daca ni se ofera aceste caiete, gata facute, doar pentru a fi completate, de ce sa il luam pe "nu" in brate, de dragul de a fi revolutionari?
Daca e sa o luam pe poteca aceasta, cu "de ce nu ni se ofera caietele gratuit", nu ajungem nicaieri. De ce nu ni se ofera materiale didactice de calitate, gratuit? In multe gradinite, cum e si cazul meu, educatoarele scot din buzunar sume exorbitante, raportat la salariul lor, pentru materiale didactice. Iar aceste "de ce"-uri pot continua la nesfarsit.
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Nelamurire documente scolare

Mesajde tinatina » 09 Sep 2014, 15:58

Bună ziua,
Vă rog să mă lămuriți și pe mine cu privire la Caietul de evidență a activității și a prezenței educatoarei la grupă.
Știu că este obligatoriu să completăm și să semnăm zilnic în acest caiet dar, întrebarea mea este dacă există un caiet standard avizat de Ministerul Educației sau fiecare folosește ce caiet dorește? Am văzut astfel de caiete la mai multe edituri din țară. La noi în județ ni se impune în fiecare an un caiet de la o editură anume, care este distribuit obligatoriu prin responsabilii de cerc pedagogic pe coperta căruia se află câteva nume...Există o reglementare undeva prin care să ne oblige să cumpărăm fix acest caiet? Eu, ca educatoare nu-mi pot crea un caiet pe calculator care să conțină aceleași pagini ca și cel de la edituri, astfel încât să nu fiu obligată să scriu de mână? Care ar fi modalitatea ca acesta să fie considerat document juridic? La dumneavoastră în județ cum se procedează, vi se impune un caiet anume?
tinatina
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Noi 2008, 10:27

Re: Nelamurire documente scolare

Mesajde churmuzache » 23 Sep 2014, 19:22

Buna ziua, ma bucur ca mai exista persoane care isi pun aceleasi intrebari ca si mine.
1. Nu exista nicio reglementare legala care sa stipuleze obligativitatea folosirii unor astfel de caiete. Pe noi, in Bacau ne obliga sa folosim numai caietul-planificare realizat de cine?-de inspectoare si colaboratorii ei, pentru cativa mai multi banuti in plus.
2. In judet, cred ca sunt singura care imi realizez planificarea pe calculator, apoi printez. Ca sa am totusi o validare, i-am spus inspectoarei, care mi-a spus ca trebuie sa fie stampilata de director, ca sa devina un document juridic, sa aiba paginatie, toate capitolele, etc. Eu am respectat ordinea pe care am vazut-o la ele si nu poate comenta nimeni. Si daca va comenta, ce se intampla?
3. Nu inteleg de ce atatea sute de mii de educatoare se lasa umilite de o practica imorala, ilegala. Ar trebui facut un memoriu la Minister ca sa se renunte la o astfel de practica existenta numai in inv. prescolar.
Succes, nu va fie teama!
C.H.
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Nelamurire documente scolare

Mesajde sportiv » 23 Sep 2014, 20:37

Succes! În sfârșit v-ați ,,trezit”, stimate colege, educatoare! Caietele au fost (sunt) o afacere profitabilă pentru cineva! Acești ,,cineva” n-au citit codul? :D
P.S. Dacă nimeni nu ar cumpăra aceste caiete, n-ar mai apărea în viitor și situația s-ar regla de la sine, din mers!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Nelamurire documente scolare

Mesajde loganul » 09 Sep 2015, 18:17

Si eu subscriu la aceasta idee.Ma revolta atitudinea aceasta servile .Gata, asa ne-a zis, asa facem !Totul se invarte in jurul intereselor financiare ale unora.

Mi-am deformat scrisul cu aceste amarate de caiete facute in total dispret fata de munca educatoarei.Totul prescurtat si spatii insuficiente .Aceste caiete parca vor sa ne demonstreze ca noi nu avem nimic in cap,si nu suntem in stare sa ne concepem o proiectare corecta. Ce sa-ti spun, cumpar foi liniate! Extraordinar!
loganul
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Aug 2013, 09:01

Re: Nelamurire documente scolare

Mesajde sportiv » 10 Sep 2015, 18:33

Mi se pare corect, dacă tot se impun (nu știu de către cine :) ) să fie achiziționate de școală! (Par a fi și niște condici și atunci , mai mult, mi se pare de datoria unității școlare! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori