Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Este o initiativa buna si realizabila.
156
23%
Este interesant dar nu se poate aplica.
248
36%
Nu este o idee buna.
212
31%
Nu imi dau seama daca e bine sau rau, pentru ca nu am toate informatiile.
73
11%
Nu stiu.
4
1%
 
Voturi totale : 693

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sorana » 14 Iun 2014, 16:59

Tablete?
Da, total de acord pentru elevii de gimnaziu și liceu.
Un copil de 6-7 ani își scapă creioanele pe jos, își împlântă penița stiloului în podea, își spală petele de cerneală din caiete cu apă, își pune dulceața pe cărți, își toarnă laptele în penar, scrie cu stiloul pe biscuiți să-i vadă albaștri. Toate acestea nu doar pentru că sunt încă puțin neîndemânatici, pentru că încă descoperă, sunt curioși să vadă ce se întâmplă dacă... Ce se va alege de tablete?
Avatar utilizator
sorana
 
Mesaje: 1337
Membru din: 07 Oct 2005, 23:58
Localitate: Alba Iulia

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde acuaplus » 15 Iun 2014, 17:35

Manualele digitale pot fi eventual introduse, dar doar în zonele metropolitane. Și ar trebui ca tabletele să devină ceva mai ieftine și să se mai maturizeze puțin tehnologia. Și, de fapt, ar avea mai mult sens introducerea manualelor digitale la gimnaziu sau în liceu. Sau, mai degrabă, la universitate...
acuaplus
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Iun 2014, 22:02

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde cristianamaria » 30 Iul 2014, 15:14

Nu este acceptabila pentru toti copii.
Nu sunt de acord.
cristianamaria
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2012, 14:40

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde simonagrigoras » 31 Iul 2014, 14:04

sorana scrie:Tablete?
Da, total de acord pentru elevii de gimnaziu și liceu.
Un copil de 6-7 ani își scapă creioanele pe jos, își împlântă penița stiloului în podea, își spală petele de cerneală din caiete cu apă, își pune dulceața pe cărți, își toarnă laptele în penar, scrie cu stiloul pe biscuiți să-i vadă albaștri. Toate acestea nu doar pentru că sunt încă puțin neîndemânatici, pentru că încă descoperă, sunt curioși să vadă ce se întâmplă dacă... Ce se va alege de tablete?

Nu sunt de acord
simonagrigoras
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mai 2012, 23:50

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde simonagrigoras » 31 Iul 2014, 14:06

cristianamaria scrie:Nu este acceptabila pentru toti copii.
Nu sunt de acord.

Poate pentru gimnaziu si liceu , invatamant primar nu .
simonagrigoras
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mai 2012, 23:50

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde felixmunteanu » 01 Aug 2014, 23:20

Eu propun un manual digital de gramatică pentru toți ”dascălii” care scriu precum cristinamaria.
Se scrie ”toți copiii”. Da, da, cu 3 de i (sau 3 i, după unii).
un copil - doi copii (niște copii)
copilul - copiii (toți copiii)
Pentru Dumnezeu, ești învățătoare? Dacă da, du-te la sapă și nu distruge copiii!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 02 Aug 2014, 09:43

:D Păi a spus că nu este de acord! (N-a spus cu ce)!Va fi din ce în ce mai rău! Iață și partea ,,rea ” a erei internetului! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 02 Aug 2014, 09:48

acuaplus scrie:Manualele digitale pot fi eventual introduse, dar doar în zonele metropolitane. Și ar trebui ca tabletele să devină ceva mai ieftine și să se mai maturizeze puțin tehnologia. Și, de fapt, ar avea mai mult sens introducerea manualelor digitale la gimnaziu sau în liceu. Sau, mai degrabă, la universitate...

Nu vor să creeze diferențe (între sat și oraș) :P Introduse oriunde, banii sunt din aceeași căciulă! Universitățile se bazează pe cursuri cu ,, valabilitate” de 50 de ani! Cel puțin până iese ,,proful” la pensie! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde lauraboamfa » 06 Aug 2014, 10:20

Progresul!!! Iată direcția în care ne avântăm cu atâta patos, încât uităm cele mai elementare forme de existență. Din păcate nu ne putem opune. E cursul firesc al vieții către ...nu știm ce. Noi, românii, avem un talent extraordinar de a pune căruța în fața carului. Avem manuale digitale! Oauuuu! Dar oare sunt toate, repet toate școlile din România pregătite să le primească? Avem logistica minimă pentru a ”răsfoi” un astfel de manual? Din nou dascălii sunt puși în fața misiunii ingrate de a accepta ajutorul părinților cu repercursiunile de rigoare. Cui pot cere un videoproiector al clasei mele? Dar un PC performant? Domnule ministru, nu sunt pregătită să bat din poartă în poartă pentru a primi sponsorizări pentru care primesc și eu 1 punct în fișa de evaluare anuală. Nu mai pot să rog părinții să ajute clasa căci învățământul este GRATUIT!! Și atunci? Ce fac eu în acest an școlar cu manualul dvs digital? As avea un raspuns murdar, dar nu uit ca sunt cadru didactic trup si suflet, care de multe ori a pus serviciul pe primul plan, în defavoarea familiei. Ne vom descurca și anul acesta cu toate că ne bombardați anual cu schimbări, ne supuneți unor munci peste puterea unui adult de a le mai face față. Ba clasa pregătitoare, ba testări naționale, ba plan cadru cu plajă orară, ba fără, tone de hârtii bune de reciclat, căci de refolosit la clasă în continuare nu se poate pune problema. Eu personal am obosit!! Am pierdut sentimentul ce m-a adus în fața copiilor, ca dascăl. Opriți=vă!!! Lăsați-ne să îi învățăm pe copii ceea ce am fost pregătiți să facem. Sau nici asta nu mai este de ajuns??
lauraboamfa
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Iul 2010, 11:05

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde andreincln » 06 Aug 2014, 11:19

Criteriile de atribuire a contractelor:
1. Pretul ofertei: 50%
2. Corectitudinea continutului stiintific (continutul stiintific perzentat trebuie sa respecte recomandarile programei scolare): 10%
3. Abordarea didactica a continutului invatarii: 10%
4. Organizarea continutului proiectului de manual scolar in vederea formarii/dezvoltarii de competente in conformitate cu programa scolara: 10%
5. Contributia la optimizarea procesului de predare-invatare-evaluare (echilibrarea continutului disciplinei cu testele de evaluare): 5%
6. Calitatea si accesibilitatea limbajului: 5%
7. Calitatea tehnoredactarii si facilitatea utilizarii variantei digitale a proiectului de manual scolar: 5%
8. Stilul, unitatea proiectului de manual scolar si calitatea pedagogica a activitatilor multimedia de invatare interactiva: 5%

Va dati seama ce manuale au fost alese daca pretul a fost cotat cu 50 puncte,iar continutul stiintific al manualelor, contributia lui la optimizarea procesului de invatamant, calitatea limbajului,etc. au fost cotate cu 5 sau 10 puncte?
Doamne,in ce tara traim!! Cum se face ca au corespuns criteriilor numai manualele editurii CD Press la toate disciplinele? Ne-am lamurit!
andreincln
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Mai 2012, 18:51

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde pucheadorel » 01 Sep 2014, 17:19

Și iată că incertitudinea încă nu s-a risipit nici după mai bine de un an! Da, aș fi de acord cu manualele digitale dacă:
1. toți copiii ar beneficia de energie electrică, așa cum spunea cineva un pic mai sus;
2. dacă toate clasele ar fi dotate cu calculatoare/laptopuri/tablete pentru fiecare copil sau dacă toate școlile ar avea laboratoare de informatică (deși și aici pot fi întâmpinate greutăți, având în vedere faptul că de aceste laboratoare trebuie să beneficieze toate clasele), ceea ce în mediul rural este mai greu, aproape imposibil.
Singurul avantaj ar fi acela că s-ar consuma mai puțină hârtie și mai puțin tuș. Așadar, dacă privim la aspectul avantaje/dezavantaje, ce părere aveți?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde milcka » 04 Sep 2014, 15:53

Cand primim manuale (noi si pe hartie) la clasa 1? Dupa ce incepe scoala, cand mai facem planificarile? :(
milcka
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Mai 2012, 19:28

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde 1551016182784 » 04 Sep 2014, 21:12

O idee interesanta, dar cum este in Romania, sortita esecului.Motivul?
Incepe scoala,Unde sunt vestitele manuale? Cand ajung in scoli?
Parerea mea este ca la sfarsitul anului.
Nu era mai bine sa apara si dupa aceea sa comentam?
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 05 Sep 2014, 15:32

milcka scrie:Cand primim manuale (noi si pe hartie) la clasa 1? Dupa ce incepe scoala, cand mai facem planificarile? :(

Aveți puțintică răbdare, că nu dau turcii! Ed. Litera (SIVECO) este în Republica Moldova, așa că trebuie să mai așteptăm ,,olecuțî” !Di și sî ni grăghim cî doarî nu o intrat zâlili în sac! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 05 Sep 2014, 15:38

Dle Emil Eu am folosit , aici, doar un emoticon și celălalt era al ,,andrisantului”! Chiar ,revin : măriți măcar la 4 ! Până la urmă, democratic, era să ne întrebați și pe noi, cei ce mai intervenim pe aici ( se pare că din ce în ce mai puțini), cam ce și cum ar fi mai bine pe acest(e) site(uri)! Toate cele bune vă doresc la început de an școlar ( și bisericesc)!Doamne-ajută să dispară cenzura! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori