Strigator la cer!!

Strigator la cer!!

Mesajde vasiliu68dana30 » 04 Apr 2014, 13:30

Buna ziua!
Va rog sa ma luminati, se poate ca un invatator sa devina peste noapte profesor de limba franceza - romana?.....are USH, la distanta, cu "fara frecventa",dupa scandalul celor din 2009....deci, e la restrangere, desi in cadrul PJ, sunt posturi de INVATATOR, "stimabilei Dne i se ofera postul de profesor"...e corect??.....cunostintele pe aceaste discipline sunt "putine".De ce se permite asa ceva?...........Asa decade Invatamantul romanesc!.......specific Dna e cu liceul agricol, cu postliceala la Casa de Cultura pt invatator si USH pentru profesor...........practica pedagogica ZERO si surpriza.... preda si la liceu.
vasiliu68dana30
 
Mesaje: 27
Membru din: 06 Feb 2011, 22:38

Re: Strigator la cer!!

Mesajde felixmunteanu » 04 Apr 2014, 22:34

Eu as zice "strigator in gol", ca "la cer" te mai aude Dumnezeu, macar!
Ce nu e posibil in tara noastra romaneasca? E posibil sa fii orice numai ce trebuie nu. Cat am urlat legat de echivalarile si de scolile de doi bani!!! Cine sa auda? Cei care intretin aceste scoli si de unde le curge (nu doar pica)? Pai, d-na Andronescu era gata sa faca studenti chiar si fara bac, numai sa aiba "materia prima" asigurata!
Lehamite e un cuvant prea frumos!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Strigator la cer!!

Mesajde 8101961 » 06 Apr 2014, 09:34

Astfel de situatii intra in ,,normalitatea" invatamantului nostru. Am ajuns la concluzia ca tinerele cadre didactice (viitorul invatamantului),care au absolvit peste noapte diferite studii si au diploma de licenta sunt mai apreciate decat noi, invatatorii, care am absolvit doar liceul pedagogic. Nu se ia in considerare practica pedagogica facuta in liceu, pregatirea noastra profesionala, gradele didactice, experienta acumulata in 34 de ani de invatamant. Ba mai mult, ni se reaminteste ca in timp de 6 ani trebuie sa ne obtinem diploma de licenta, cu toate ca pe a mea diploma scrie ca sunt invatator. Niciodata nu strica niste bani in plus in buzunarele celor care organizeaza studiile universitare la distanta. Ne-au gasit pe noi, bietii invatatori, care mai avem cativa ani pana la pensie. Si in loc sa ne dedicam educarii si formarii elevilor nostri, prin pregatirea lectiilor, in opinia mai marilor nostri ar fi mai benefic sa realizam proiecte de lectii scrise de mana (nu la calculator), pe care sa le predam profesorilor pentru a-si justifica salariile. Saraca tara pe mainile cui a ajuns!
Ii compatimesc pe parintii care vor avea copii la scoala in viitor. Corpul profesoral va fi format din licentiati la distanta. Aceasta distanta se va mentine intre ei si elevi.
8101961
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Feb 2007, 18:48

Re: Strigator la cer!!

Mesajde bosana » 06 Apr 2014, 10:05

Sunt de acord cu dumneavoastra in legatura cu munca pe care o depuneti,si mai ales ca dupa o viata de om petrecuta printre copii,sa mai faceti si facultate.Dar totusi sa nu aruncam cu noroi in viitoarele generatii,nu uitati ca si dumneavoastra ati fost tanara si poate la inceput nu le stiati pe toate,v-ati perfectionat in timp......prin obtinerea gradelor si a cursurilor de formare.Si eu sunt tanara ,am 8 ani la catedra ,nu am facut liceul pedagogic,am facut un colegiu universitar de institutori si daca am vrut sa invat ,am invatat pentru ca imi place ceea ce fac si ma doare sa vad si sa aud cum gandesc cadrele didactice,care vorba ceea sunt "dascali".Daca noi gandim asa,cum o sa le insuflam copiilor nostri pe care ii "dascalim" in fiecare zi,sa fie corecti,sa nu supere colegul,sa nu-i jigneasca pe cei din jur......
bosana
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mai 2012, 21:05

Re: Strigator la cer!!

Mesajde felixmunteanu » 06 Apr 2014, 16:28

Da, si noi am fost tineri si ne-am perfectionat in timp, asa cum spuneti si aveti dreptate, dar eu si colegii mei, cand am iesit din liceul pedagogic in '81, stiam sa scriem corect si caligrafic si citeam cursiv. De practica nu mai vorbesc: sute de ore. In cazul nostru perfectionarea de care vorbiti a fost profesionala si metodica, baza era formata deja.
Ei bine, de curand eu am terminat si PIPP+master, la zi, dupa-masa (cursuri, seminarii si examene scrise, nu cu butoane), dar, daca va spun ca cele mai multe dintre studentele tinere cu care eram colega citeau silabisit si faceau greseli grosolane de ortografie, ma credeti? Va intreb: cand si cum se vor perfectiona, cand unele ar trebui trimise in scoala primara sa invete sa scrie, nu sa predea? Am cunoscut si exceptii, dar ... "rara avis".
Ca sa nu va spun ca am fost la corectat la titularizare si am corectat, si am corectat, si am corectat... si am asistat, in comisiile de evaluare, la niste lectii de tot plansul.
Stiu, nimeni nu e de neinlocuit, dar depinde ce pui in loc.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Strigator la cer!!

Mesajde bosana » 06 Apr 2014, 19:06

Corect!Sunt rare cazurile,de acord cu dumneavoastra.Si eu am avut astfel de colege,dar nu putem baga toti tinerii in aceeasi oala si sa-i etichetam "nu sunt buni de nimic".Stiti aceste vorbe dor.........E adevarat ca sunt multi analfabeti ,dar asta se intampla peste tot in tara asta si stiti de ce,pentru ca un om care intr-adevar este apt nu incape nicaieri ,tot cei cu bani au prioritate.Dar unul sarac,care a facut 6 de ani de facultate(medicina veterinara) si poate doar el stie ce a mancat sau ce a imbracat nu are un loc de munca,cunosc cazul,a terminat cu 8.90.Credeti ca a fost usor?Oare mai este dreptate in tara asta???
bosana
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mai 2012, 21:05

Re: Strigator la cer!!

Mesajde felixmunteanu » 06 Apr 2014, 20:27

Stiu ca e neplacut sa fii etichetat, in primii ani la catedra, am auzit destule "urari de bine" pentru "tineretul asta". Cred, insa, ca autorul mesajului de mai sus, cand a scris "tinerele cadre didactice", nu s-a referit neaparat la varsta tanara cat la ideea de "noile generatii" (indiferent de varsta) formate "de mantuiala".
Cand vezi, in paragina, o gradina pe care o stiai bine lucrata, prima reactie e "Vai, saraca gradina! Cate buruieni!". De-abia dupa aceea observi, ici, colo, cate o floare care te face sa speri ca, poate, nu-i totul pierdut. Dar, in primul moment, ai inclus floarea printre buruieni.
Vom trai si vom vedea, dar bine nu va fi: la asa societate, asa scoala!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori