statut secretar, bibliotecar, contabil, fochist

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

statut secretar, bibliotecar, contabil, fochist

Mesajde nadacam » 27 Iul 2009, 16:37

Poate cineva sa imi spune corect si concret , cu referire la cadrul legal , care este statul posturilor de secretar, bibliotecar , contabil, fochist ?sunt didactice auxiliare sau nedidactice si cine le gireaza - primaria sau directorul scolii ? Multumesc !
nadacam
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Apr 2007, 19:00

Mesajde lucky6emi » 27 Iul 2009, 17:53

Secretar , bibliotecar , laborant, contabil = didactic auxiliar .Ingrijitor , muncitor , administrator = nedidactic
Sunt subordonati directorului .
Regulamentul de org . si functionare a inv. preuniversitar zice ca :
Art.85. Personalul didactic de predare şi de instruire practică din învăţământul preuniversitar are drepturile şi obligaţiile prevăzute în Legea nr. 128/1997 privind Statutul Personalului Didactic, cu modificările şi completările ulterioare. La nivelul fiecărei unităţi de învăţământ, prin regulamentul de ordine interioară, se pot stabili drepturi şi obligaţii specifice, cu consultarea reprezentantului/ reprezentanţilor organizaţiei/ organizaţiilor sindicale din unitate.

Art.86. (1) Compartimentul de secretariat este subordonat directorului unităţii de învăţământ.

Art.87. (1) Serviciul de contabilitate este subordonat directorului unităţii de învăţământ.
Art.88. (1) Serviciul de administraţie este subordonat directorului unităţii de învăţământ.

Art.89. (1) Bibliotecarul este subordonat directorului unităţii de învăţământ.

Art.90. (1) Laborantul, informaticianul, programatorul, tehnicianul, pedagogul şi profesorul documentarist sunt subordonaţi directorului unităţii de învăţământ.

(2) Atribuţiile fiecărei funcţii de la alineatul (1) sunt menţionate în fişele de post aprobate de director.

am mai taiat cateva portiuni din articole si am selectat ceea ce va interesa .Daca doriti alte lamuriri intrati pe http://www.edu.ro/index.php/articles/c21
Cea mai grea lupta este cea cu tine insuti . Daca o castigi pe aceasta ,restul sunt cu siguranta victorii...
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

Re: statut secretar, bibliotecar, contabil, fochist

Mesajde trompetist1961 » 01 Apr 2014, 21:45

Bună seara,
Lucrez ca bibliotecar de 23 de ani la un liceu . Am studii superioare, Curs postuniv. de biblioteconomie şi Master în domeniu. Şcoala are în dotare o bibliotecă /CDI, cu un singur post, 27.000 de volume şi 1000 de elevi. Menţionez faptul că, după contestaţia făcută de mine,în urma deciziei dată de dir. şc. de a scrie condica cadrelor didactice,(sarcină ce le revine secretarelor) domnia sa, mi-a dat un registru în care sunt obligată să consemnez zilnic şi pe ore tot ce fac în bibliotecă. Mai menţionez următoarele lucruri: am fost responsabila bibliotecarilor pe zona.....; am avut gradaţie de merit; am făcut parte din mai multe comisii de examinare (ocupare post bibliotecar, trecere la o nouă treaptă bibliotecar etc.)am participat la diferite festivaluri; am organizat la nivel local diferite acţiuni cu bibliotec. zonali; am luat locul 3 la concursul biblioteca anului 2014, faza judeţeană, şi multe alte rezultate bune. Cu toate acestea , sunt singura persoană din acea instituţie care are acest registru şi care este urmărită pas cu pas. Motivul ? ?? poate faptul că am adev. medicală după ce am fost luată cu targa din instit. şi dusă de urgenţă la spital cu tensiune mare, în urma ameninţărilor cu calificativul etc.
Întrebare: poate cineva să-mi răspundă dacă acel registru este legal, dacă în meseria de bibliotecar, în loc să-ţi îndeplineşti sarcinile de bibliotecar trebuie să tragi la xerox sute de foi /zi, să scri condica şi să faci alte lucruri care sunt impuse ? să lucrezi în stres, cu gândul la acel caiet că trece ora şi trebuie completat în el ? De ce numai mie?
Mulţumesc anticipat celor care pot să-mi răspundă !
trompetist1961
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iun 2013, 17:35


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori