O intrebare pentru profesorii de romana

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde valimatiuta » 13 Dec 2010, 22:56

Totusi esti tanara profesoara, Nicoleta, si ai o atitudine clasica, provenita dintr-un invatamant mai mult traditional decat modern si educatia viitorului in aceasta tara se contureaza a fi "pentru elev", "educatia centrata pe elev".
Sunt convinsa ca nu-ti spun nimic nou, dar nu inteleg de ce esti atat de suparata. Fii sigura ca nici tu nu ne spui lucruri necunoscute:
nicoleta12 scrie:parinte, care vine la scoala, afla de situatie copilului si iti spune verde in fata ca nu-i nimic ca nu invata, ca are tractor si pamant
. Am auzit si altele "mai cu mot" , dar reactia noastra, a dascalilor, trebuie sa se adapteze noilor conditii date, schimbarilor survenite in societate, in mediile in care ne desfasuram activitatea, in asa fel incat sa fie benefice procesului instructiv - educativ. Trebuie sa gasim alte forme de a atrage copilul spre invatatura, de a atrage parintii alaturi de noi si nicidecum pe un asemenea ton, n-o sa reusim niciodata.
Nu spun ca nu ne putem plange-ntre noi: ca ni se pare greu (asa este, nici o schimbare nu-i usoara), ca suntem mereu nemultumiti, ... dar nici intr-un caz n-avem voie sa cautam vinovati! Sa cautam si sa gasim solutii! Chiar aici putem sa impletim experientele. Nimanui cred ca nu i-ar strica sa afle din tehnica si tactul pedagogic al celuilalt.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde poli » 25 Ian 2014, 19:33

Profesorul de limba română este obligat să predea ora de latină la clasa a VIII-a? Poate cineva să facă trimitere la un articol din lege care lămureşte acest lucru?
poli
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Feb 2007, 08:31

Re: O intrebare pentru profesorii de romana

Mesajde oana_iloae » 26 Ian 2014, 09:46

BUNA DIMINEATA. TOTUL TINE DE INCADRARE. DACA TU AI ORE SUPLIMENTARE LA LIMBA ROMANA POTI CEDA ACESTE ORE. SPRE EXEMPLU, ACUM CATIVA ANI, ORELE MELE DE LATINA AU FOST IN COMPLETAREA ISTORIEI. ACUM ORA DE LATINA O TIN EU, PENTRU CA INCADRAREA MEA CA TITULAR ASA E FACUTA SI NICI NU MAI AM ORE SUPLIMENTARE.
oana_iloae
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Mai 2006, 07:26

Anterior

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori