Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Mesajde maria_64 » 21 Apr 2013, 21:12

Peste o saptamana voi avea inspectia finala pentru sustinerea gradului didactic I. Am o nelemurire la proiectarea didactica: la clasa pregatitoare mai folosim obiective operationale? In "Ghidul de proiectare curriculara pentru clasa pregatitoare"(CD-ul primit de la minister) avem un model de proiectare in care sunt specificate si obiectivele operationale. La cursuri ni s-a spus ca mergem doar pe competente. Nu stiu ce sa fac. Eu mi-am intocmit deja proiectele. Le-am publicat si pe Didactic. Metodistul mi-a spus ca nu poate fi nimic gresit daca folosesc si obiective operationale.
Va rog, daca ati sustinut anul acesta inspectii, spuneti-mi cum ati procedat?
Va multumesc!
maria_64
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Feb 2008, 14:54

Re: Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Mesajde myky94 » 05 Oct 2013, 21:29

am si eu inspetie anul acesta,imi trimite-ti si mie proiectele va rog ,((model)
myky94
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Mai 2012, 20:47

Re: Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Mesajde ininin » 06 Oct 2013, 10:56

myky, se scrie '( imi) trimiteti''. Mai bine te-ai lasa de invatat pe altii ca esti varza... Un sfat: TRIMITE-TI urgent un mesaj de genul "" ia-ma ,Doamne,stinge-mi neamul! ""
ininin
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mai 2012, 04:59

Re: Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Mesajde 79bade » 06 Oct 2013, 16:26

Competentele se formeaza intr-o perioada mai mare de timp, nu intr-o ora de curs.
79bade
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Mai 2012, 22:26

Re: Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Mesajde nicoletascarlatescu » 06 Oct 2013, 17:43

maria_64 scrie:Peste o saptamana voi avea inspectia finala pentru sustinerea gradului didactic I. Am o nelemurire la proiectarea didactica: la clasa pregatitoare mai folosim obiective operationale? In "Ghidul de proiectare curriculara pentru clasa pregatitoare"(CD-ul primit de la minister) avem un model de proiectare in care sunt specificate si obiectivele operationale. La cursuri ni s-a spus ca mergem doar pe competente. Nu stiu ce sa fac. Eu mi-am intocmit deja proiectele. Le-am publicat si pe Didactic. Metodistul mi-a spus ca nu poate fi nimic gresit daca folosesc si obiective operationale.
Va rog, daca ati sustinut anul acesta inspectii, spuneti-mi cum ati procedat?
Va multumesc!



Dragă Maria, am și eu inspecție de gradul I la sfârșitul lunii și mi s-a spus să trec și competențele și obiectivele operaționale. Doresc și eu dacă se poate modelele .Eu am simultan trei clase
nicoletascarlatescu
 
Mesaje: 6
Membru din: 29 Sep 2010, 19:09

Re: Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Mesajde irinacernat » 06 Oct 2013, 18:04

Competenţele sunt ansambluri structurate de cunoştinţe, abilităţi şi atitudini dezvoltate prin învăţare, care permit rezolvarea unor probleme specifice unui domeniu sau a unor probleme generale, în diverse contexte particulare.
Competentele generale vizate la nivelul disciplinei jalonează achiziţiile elevului pentru întregul ciclu primar.
Competenţele specifice sunt derivate din competenţele generale, reprezintă etape în dobândirea acestora şi se formează pe durata unui an şcolar. Pentru realizarea competenţelor specifice, în programă sunt propuse exemple de activităţi de învăţare care valorifică experienţa concretă a elevului şi care integrează strategii didactice adecvate unor contexte de învăţare variate.

(Programele scolare pentru invatamantul primar, clasa pregatitoare, clasa I si clasa a-II-a,
aprobate prin Ordinul MECT nr. 3418/2013)

Deoarece competentele prevăzute de programa şcolară nu se pot realiza într-o singură activitate didactică, este necesară formularea unor finalităţi concrete care să indice rezultatele ce se pot atinge la sfârşitul unei activităţi didactice date (a unei lectii). Acestea reprezintă obiectivele operaţionale ale lecţiei.

Obiectivele operaţionale sunt rezultate anticipate ale activităţii de învăţare care prezintă următoarele caracteristici: exprimă în termeni de comportamente observabile şi pe cât posibil măsurabile, modificările apărute la elev, în plan cognitiv, afectiv şi psihomotor, la sfârşitul unei situaţii de învăţare; reprezintă puncte de referinţă pentru organizarea, reglarea şi evaluarea activităţii de predare-învăţare.
irinacernat
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Iun 2008, 22:24

Re: Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Mesajde mirela-barcan » 06 Oct 2013, 18:21

În cadrul unei lecţii se proiectează obiective operaţionale. Pe parcursul întregului an şcolar, competenţele specifice sunt transpuse în obiective operaţionale (ale învăţării/evaluării), ori de câte ori este cazul.
Încerc mai jos un exemplu de operaţionalizare pentru C.S. 1.2 - C.L.R. "Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar" (aceste obiective - şi altele care ar putea deriva din competenţa enumerată - vor fi proiectate pe parcursul întregului an şcolar, nu toate într-o lecţie!!!):
- să identifice personajul/ personajele dintr-un fragment de poveste audiat;
- să formuleze răspunsuri la cererea elementară de informaţii: „Cine? Ce? Unde? Cum?”;
- să formuleze replici afirmative/ negative la enunţuri scurte care vizează diverse informaţii din text;
- să recunoască enunţuri care nu se potrivesc ca sens cu un mesaj audiat anterior;
- să recunoască detaliul corect dintr-un set de enunţuri/ cuvinte;
- să demonstreze înţelegerea unui mesaj prin îndeplinirea unor instrucţiuni simple;
- să participe la jocuri de grup, ca urmare a înţelegerii regulilor jocului
etc.
Atenţie câte competenţe specifice alegeţi să transpuneţi în obiective operaţionale! Şi, mai ales, fiecare competenţă să fie transpusă în cel puţin un obiectiv operaţional. Nu exageraţi numărul de competenţe/obiective! Gândiţi-vă câte dintre obiective puteţi măsura (până) la sfârşitul lecţiei.

Succes!
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Re: Intrebare proiectare didactica clasa pregatitoare

Mesajde alexpetriceanu » 11 Dec 2013, 17:09

Aveam si eu aceasta nelamurire cu obiective operationale si competente si am indraznit si am intrebat-o pe d-ra formatoare cu care am facut anul acesta cursu de pregatitoare. Mi-a spus asa: in proiectele didactice pe care le intocmim pe discipline trebuie sa fie pe langa scop si 6-7 obiective operationale care nu vor mai fi grupate ca pe timpuri(cognitive,psiho-motofii si afective) se mai adauga competente vizate care le urmariti la unitatea tematica la care va aflati.
Sper k nu v-am bagat mai mult in ceata. acestea se scriu cu cifrele din fata asa cum le gasim in programa scolara Ex(1.3. Identificarea sunetului initial si/sau final dintr-un cuvant, a silabelor si a cuvintelor din propozitii rostite clar si rar)
Eu am inspectie (a doua) de grad I si nu am proiecte model mai ales la DP si MM. adresa mea : larcip@yahoo.com
alexpetriceanu
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Oct 2012, 18:52


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori