Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde antoceanca » 03 Dec 2013, 12:23

Am de facut un proiect pentru facultate cu tema ,,Schimbarile actuale din invatamantul primar si impactul lor in practica educationala curenta". Ceva idei? D-na profesoara mi-a zis sa fac o analiza comparativa intre invatamantul dinainte si dupa Reforma, dar nu stiu la care Reforma se referea, din ce an, mai exact? Multumesc
antoceanca
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2013, 15:31

Re: Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde felixmunteanu » 03 Dec 2013, 18:55

Din 1998-99 se opereaza cu termenul de ''curriculum national'', dar asa-zisa reforma a inceput inca din 1990. Se vede cum se schimba in fiecare an cate ceva, astfel ca reforma se tot lungeste fara nicio directie clara.
Dati o cautare dupa cuvintele "reforma curriculara" si gasiti destule informatii.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde sportiv » 03 Dec 2013, 19:22

antoceanca scrie:Am de facut un proiect pentru facultate cu tema ,,Schimbarile actuale din invatamantul primar si impactul lor in practica educationala curenta". Ceva idei? D-na profesoara mi-a zis sa fac o analiza comparativa intre invatamantul dinainte si dupa Reforma, dar nu stiu la care Reforma se referea, din ce an, mai exact? Multumesc


Sunteți sigură că doamna știe? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde mirela-barcan » 03 Dec 2013, 20:43

antoceanca scrie:Am de facut un proiect pentru facultate cu tema ,,Schimbarile actuale din invatamantul primar si impactul lor in practica educationala curenta". Ceva idei? D-na profesoara mi-a zis sa fac o analiza comparativa intre invatamantul dinainte si dupa Reforma, dar nu stiu la care Reforma se referea, din ce an, mai exact? Multumesc


... Introducerea clasei pregătitoare în învăţământul primar...
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Re: Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde antoceanca » 04 Dec 2013, 13:01

mirela-barcan scrie:
antoceanca scrie:Am de facut un proiect pentru facultate cu tema ,,Schimbarile actuale din invatamantul primar si impactul lor in practica educationala curenta". Ceva idei? D-na profesoara mi-a zis sa fac o analiza comparativa intre invatamantul dinainte si dupa Reforma, dar nu stiu la care Reforma se referea, din ce an, mai exact? Multumesc


... Introducerea clasei pregătitoare în învăţământul primar...


Mai aveti si alte exemple? Multumesc frumos
antoceanca
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2013, 15:31

Re: Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde antoceanca » 04 Dec 2013, 13:04

felixmunteanu scrie:Din 1998-99 se opereaza cu termenul de ''curriculum national'', dar asa-zisa reforma a inceput inca din 1990. Se vede cum se schimba in fiecare an cate ceva, astfel ca reforma se tot lungeste fara nicio directie clara.
Dati o cautare dupa cuvintele "reforma curriculara" si gasiti destule informatii.


Eu ma gandeam la o comparatie intre sistemul comunist si cel actual...Credeti ca este o perioada cam indepartata pentru tema asta? Multumesc
antoceanca
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2013, 15:31

Re: Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde sportiv » 04 Dec 2013, 14:52

antoceanca scrie:
felixmunteanu scrie:Din 1998-99 se opereaza cu termenul de ''curriculum national'', dar asa-zisa reforma a inceput inca din 1990. Se vede cum se schimba in fiecare an cate ceva, astfel ca reforma se tot lungeste fara nicio directie clara.
Dati o cautare dupa cuvintele "reforma curriculara" si gasiti destule informatii.


Eu ma gandeam la o comparatie intre sistemul comunist si cel actual...Credeti ca este o perioada cam indepartata pentru tema asta? Multumesc


:D Degeaba s-ar chinui cineva să realizeze vreo comparație. Diferența este ca de la cer la pământ! :oops: (Fiecare o vede -altfel-!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde felixmunteanu » 04 Dec 2013, 20:40

Asa e, domnule Sportiv! :wink:
Doamna/domnisoara, sfatul meu e sa cautati pe Google, așa cum v-am sugerat, si sa scrieti asa cum vi se cere, adica "vai ce rau era inainte fara manuale alternative, cu gramatica gramatică și compunerea compunere, cu uniforme școlare și cu disciplină, cu note, cu metode active, dar pe care nu se gândise nimeni să le boteze cu nume de floare, de struguri și de pietre prețioase,............ și vaaaai ce bine e acum când fiecare are manualul pe care-l vrea, dar nimeni nu învață după el, când ora de română e un ghiveci din care lipsesc unele ingrediente, când fiecare se îmbracă după cum îi dictează ombilicul și rotunjimile, cu calificative care arată roșu pe alb că binele nu-i bine, cu discipline opționale pentru care optează profesorul cu norma in pericol, cu metode botezate în trend cu onomastica românească ( vezi: Mercedesa, Brusli și alte Beatrice)!”
Repet, scrieți cum ”trebuie”, că, dacă vă luați după noi, ăștia formați la „școala comunistă”, riscați să picați examenul!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Proiect schimbarile actuale din invatamantul primar

Mesajde sportiv » 05 Dec 2013, 16:17

cu discipline opționale pentru care optează profesorul cu norma in pericol

S(A)cuze :D , acum s- a implicat si munisterul, cică a sugestionat opționale! Eu am fost acuzat (nu numai pe acest forum) de comunist-ca fiind absolvent mai vechi, acum 40 de ani- informator (al nu știu cui), ,,perimat” care ,chipurile” n-aș fi la curent cu noutățile, cu ,,noile :oops: METODE ori mai știu eu de ce altceva, de care nu m-am supărat! Mai ales cănd văd ce- avem ,,în spate” (de-a dreptul, nu figurativ).
Vă doresc Sfinte sărbători cu bine!
P.S.(Aș fi dorit să mai atașez un emoticon ,dar dl emil, administratorul, se face că nu înțelege dorințele noastre!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori