Incepatoare: Egalarea ecuatiilor reactiilor chimice?

Incepatoare: Egalarea ecuatiilor reactiilor chimice?

Mesajde _andreea_ » 05 Ian 2010, 20:03

Bunaziua, am si eu o nelamurire, nu am reusit sa inteleg egalarile... cum egalez o ecuatie chimica? ce trebuie sa am in vedere? de exemplu, daca imi cere sa egalez reactia:
Ag+ H2SO4 --> Ag SO4+ SO2+ H2O

forma corecta, egalata, ar fi atunci cand adaug cate un 2 inainte de argint. acid sulfuric, dioxid de sulf si apa, nu? Dar... de ce? va raman recunoscatoare daca imi explicati si mie :mrgreen:
_andreea_
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2010, 19:47

Re: Incepatoare: Egalarea ecuatiilor reactiilor chimice?

Mesajde mihaimdl » 26 Ian 2010, 12:12

1 - Reactia este incorect scrisa din start (argintul e monovalent, ionul negativ SO4 "bivalent"):

Ag+H2SO4 = Ag2SO4 +SO2 + H2O

2 - Legea conservarii masei substantelor (Lavoasier-Lomonosov):
În cursul reacţiilor chimice, masa produşilor de reacţie trebuie sa fie egală cu masa reactanţilor.

3 - Semnificatia unei reactii chimice:
Pe langa transformarea pe care o reda, o reactie chimica include si informatii legate de masa (simbolul unui element "implica" si masa lui atomica)
Din 2 si 3 concluzionam ca numarul atomilor din produsii de reactie trebuie sa fie egal cu cel al atomilor din reactanti. Rezulta ca ai nevoie de doi atomi de argint "in dreapta" si tot "in dreapta" de doi atomi de sulf. Apoi completezi necesarul de oxigen si hidrogen:

2Ag + 2H2SO4 = Ag2SO4 + SO2 + 2H2O

Deoarece se schimba starile de oxidare, problema se poate rezolva prin sisteme redox, in functie de numarul de electroni transferati.

Dar toate aceste lucruri ar trebui sa se gaseasca intr-o carte normala de chimie! Chiar nu ati facut la scoala?
mihaimdl
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Apr 2006, 09:35

Re: Incepatoare: Egalarea ecuatiilor reactiilor chimice?

Mesajde keitty_keitty » 03 Dec 2013, 16:37

NaCl
keitty_keitty
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Feb 2013, 20:46


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori