Diseminare reuniune proiect Comenius

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Diseminare reuniune proiect Comenius

Mesajde radescumaria » 31 Oct 2013, 21:03

In cadrul Proiectului multilateral Comenius- ENSEMBLE POUR LA TERRE DU IIIeme MILENIUM ( Impreuna pentru Terra Mileniului III) obtinut de catre Gradinita cu Program Normal Nr.1 Baia de Fier -structura a Liceului Tehnologic Baia de Fier si finantat de catre Comisia Europeana prin ANCPDEFP a avut loc prima reuniune de proiect desfasurata in Turcia, orasul Iznik, in perioada 07/10/2013-11/10/2013. Proiectul se desfasoara pe parcursul a doi ani scolari-2013-2015.
La aceasta treuniune de proiect au participat urmatoarele cadre didactice:
1.Radescu Maria-prof. Inv. Prescolar,coordonator proiect
2. Chirieac Rodica- prof. Inv. Prescolar,coordonator proiect
3.Turbaceanu Dana Simona-Director adjunct
4. Cetina Ileana-Director
Parteneri in acest proiect sunt :Baia de Fier-Romania-scoala coordonatoare;Avignon- Franta; Katerini Paralia- Grecia; Iznik- Turcia; Wroclaw-Polonia; Dobrich-Bulgaria; Burjasot-Spania.
Obiectivul acestei prime reuniuni de proiect la Iznik , Turcia a fost acela de a ne cunoaste, de a ne prezenta scolile, localitatile si tara . De asemenea, pe parcursul acestei reuniuni au avut loc ateliere de lucru la clasa prin intermediul carora am facut schimb de medote didactice , de bune practici.Dupa prezentarea materialelor partenerii au facut schim de materiale didactice, materiale care constituie produsele finale ale proiectului.Am participat la spectacole folclorile ale prescolarilor si elevilor din scoala.
Tot in cadrul acestei reuniuni am avut intalniri cu oficilalitatile scolii si ale orasului Iznik : primar, prefect, inspectori scolari.In cadrul acestor intalniri am disctuat despre importanta si beneficiile proiectelor Comenius, despre felul cum se implica autoritatile locale in desfasurarea acestor actiuni. In timpul liber am efectuat vizite pentru a cunoaste imprejurimile orasului, cultura si civilizatia locurilor respective.Am facut un bilant al primei noastre reuniuni de proiect si am stabilit programul urmatoarei vizite din Bulgaria.
Prof. Inv. Prescolar -Radescu Maria-coordonator proiect
radescumaria
 
Mesaje: 122
Membru din: 29 Mar 2007, 09:38

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori