Scrisoarea metodica-Proiectul Familia mea

Scrisoarea metodica-Proiectul Familia mea

Mesajde iuiu_flori » 21 Oct 2013, 08:35

Ce parere aveti despre proiectul Familia mea pe care trebuie sa-l proiectam conform scrisorii metodice in acest an scolar? Cum credeti ca-l vom desfasura.
Eu m-am gandit asa: Saptamana viitoare sa informez parintii despre proiect și fiecare copil, impreuna cu parintele, sa-si aleaga o tema pentru care sa se pregateasca si apoi, in primavara, timp de o saptamana sa-si prezinte proiectul, cu parintele, apoi in cea de a doua saptamana sa avem o intalnire de lucru cu copiii altor gradinite in care sa desfasuram una din temele mentionate in scrisoare (pentru care sa se pregateasca tot de pe acum).
O viața trecută prin acte sau Viața familiei
Ce credeti? Aveti alte idei?
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: Scrisoarea metodica-Proiectul Familia mea

Mesajde balosilvia14 » 21 Oct 2013, 20:41

Eu cred că din nou este un nou mod de a ne "băga în seamă!". Părinţii găsesc fel şi fel de scuze de a nu citi o poveste copiilor, de a nu cumpăra o revistă pt. copii, sau mai mult, de a nu aduce un material informativ pentru centrul de interes. Cum şi când să mai facă un proiect? Se bucură că au unde-şi lăsa copiii şi consideră că e responsabilitatea noastră. Cum pot eu să cer unui copil sau părinte să facă un PROIECT şi să-l prezinte, când ei abia leagă o propoziţie în limba română? . Noi, educatoarele, cele mai nefericite dintre cadrele didactice, cenuşeresele învăţămantului, ne zbatem zilnic să ne stoarcem creierii cu fel de fel de ciudăţenii, schimbări peste schimbări, de la an la an, de la o zi la alta, să notăm, să raportăm, şi mai nou să REFLECTĂM . Când să mai fie timp pentru copii, pentru părinţi, şi mai grav pentru propia-ne familie? A REFLECTAT CINEVA( de la IERUSALIM) la drama unei familii de EDUCATOARE, supusă la atâtea PROIECTE, RAPOARTE şi REFLEXII. Într-o agonie bâjbâie nopiţile după informaţii pe NET, ziua aleargă besmetică să cumpere materiale din leafa-i de nimic, apoi restul timpului şi-l împarte CONSILIIND pe alţii: copii, părinţi. CINE ŞI-AR MAI DORI O ASEMENEA VIAŢĂ?
balosilvia14
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Ian 2013, 21:17


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator