ora de consiliere la clasa a3-a

ora de consiliere la clasa a3-a

Mesajde adabordu » 27 Sep 2013, 16:22

Ajutor!
Ora de consiliere la clasa a3-a este in trunchiul comun sau nu? Eu am citit materiale informative pe edu.ro.dar nu m-am lamurit.Unii dintre colegii mei sunt de parere ca este in trunchiul comun,altii spun ca face parte din curriculumul la decizia scolii.Am mare nevoie de ajutorul vostru!
adabordu
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2010, 20:42

Re: ora de consiliere la clasa a3-a

Mesajde sportiv » 27 Sep 2013, 23:22

In planul cadru (după care se lucrează anul acesta școlar) cel vechi din 2004 parcă, scrie clar în plaja orară O-1, deci nu vă poate obliga nimeni să luați 1 dacă vreți O :D !Nu este nici în trunchiul comun , nici ,,obligatoriu” în CDȘ!( Că puteți să luați ca opțional, asta-i altă poveste, dar NU ESTE obligatoriu!)! De fapt discuția aceasta a fost de ani de zile ! Se punea problema celor 10 % din salariu, dar o ordonanță a ,,lămurit” asta.(Nu am acum la îndemână instrucțiunea cu privire la ora de dirigenție și consiliere la educatoare și învățători.) :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ora de consiliere la clasa a3-a

Mesajde adabordu » 28 Sep 2013, 09:48

Multumesc!Asa zic si eu,dar ma va lamuri inspectoarea de sector peste doua saptamani!Atunci voi posta alt mesaj! :(
adabordu
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2010, 20:42

Re: ora de consiliere la clasa a3-a

Mesajde 1551016182784 » 15 Oct 2013, 13:20

STIMATI COLEGI,
La noi in Gorj,la o scoala, este ceva si mai grav.Te obliga directorul sa iei aceasta ora ,sa o treci in tr.comun si sc. orara, asfel eu fiind obligat sa renunt la o ora de lb.romana numai pentru a-i face pe plac.Degeaba nu srie asa ceva in lege ca ,,maria sa '' nu vrea sa inteleaga.
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54

Re: ora de consiliere la clasa a3-a

Mesajde sportiv » 15 Oct 2013, 18:14

1551016182784 scrie:STIMATI COLEGI,
La noi in Gorj,la o scoala, este ceva si mai grav.Te obliga directorul sa iei aceasta ora ,sa o treci in tr.comun si sc. orara, asfel eu fiind obligat sa renunt la o ora de lb.romana numai pentru a-i face pe plac.Degeaba nu srie asa ceva in lege ca ,,maria sa '' nu vrea sa inteleaga.

PĂI, DIRECTORUL DV FACE INOVAȚII! :D Dacă tot e director, el hotărăște planul cadru, el schema orară, poate scoate și manuale ,dacă are editură, el face orarul, el își ia (încă) o normă peste cele 4-6 ore , la plata cu ora + indemnizația, că.... o dată-i director! :oops: Doamne, mare-i grădina!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron