Pavoazare săli de grupă

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde mona_alx » 12 Sep 2012, 14:28

Sandra( daca imi permiti sa te tutuiesc),am cam aceeasi problema si eu:(.Clasa mea are "cateva" gauri de acoperit.Mie nu mi-ar placea sa fie foarte incarcata, dar nu vreau nici sa se vada peretii fara var pe alocuri.
Trebuie sa mai fac niste tablouri, dar chiar sunt in pana de idei.
Am facut si eu un copacel din burete si hartie creponata, pe care l-am umplut cu diverse fructe si frunze.Mai am un copac din polistiren ( pe care l-am gasit in clasa) si vreau sa il polosesc pentru prezenta.
Calendarul naturii l-am avut confectionat de mine anul trecut.Anul acesta am pus si eu trenuletul pe o bucata de polistiren si il voi folosi pentru prima data.
Cand ai timp, poate postezi cateva imagini din sala ta de grupa.
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde SandraCDZ » 12 Sep 2012, 16:35

Simona, te inteleg! Asa e si cu sala mea de grupa. Nu o vreau prea plina, prea incarcata, sa ne oboseasca ochii. Si nici nu vreau sa fiu nevoita sa ma urc pe pereti o data la 2-3 luni ca sa schimb toata sala in functie de anotimp.
In legatura cu tablourile iti spun ce am facut eu anul trecut, poate te ajuta. Am luat patru bucati de polistiren, din acelea patrate si subtiri care se folosesc la tavanul fals. Au si un soi de model, ca niste irizatii in relief si e mai bine decat sa aiba suprafata plana. Le'am pictat cu un burete mare, fuzionand mai multe culori si am facut cate un tablou pentru fiecare anotimp. Pentru primavara am pictat unul cu verde si am amestecat cateva pete de culoare - alb [pentru ghiocei], galben, rosu [pentru lalele si narcise]. La cel de vara am folosit ca si culoare de baza galbenul, pentru a semnifica soarele si caldura si am amestecat si acolo cateva pete de culoare semnificand fluturii multicolori si florile. Cel de toamna l'am pictat in nuante de portocaliu, galben, verde si maro, iar cel de iarna cu albastru deschis, albastru inchis si alb. Le'am pus pe perete, astfel incat sa arate ca niste romburi [nu le'am pozitionat ca patrate, mi s'a parut ca arata mai interesant asa], apoi am "infipt" in ele diferite elemente specifice fiecarui anotimp. Mi'au fost de folos cand am invatat despre Roata Anotimpurilor si despre Batranul An. Iar un avantaj in plus e faptul ca raman acolo tot anul, nu trebuie sa ma tot urc si sa le schimb!
Tot pe panouri de polistiren am atasat si regulile grupei, ilustrate si laminate.
Eu anul trecut am creat intr'un colt [unde era peretele albastru deschis] un peisaj subacvatic. Am creat din hartie colorata, in diferite nuante de albastru sau verde marin, bule de apa de diferite marimi. Jos am pus alge colorate, iar printre bulele de apa pestisori, caluti de mare, scoici, stelute de mare si alte vietati. Copiii isi lipeau pozele pe bulele de apa cand faceam prezenta. Dar anul acesta imi e ocupat coltul, pentru ca am fost nevoita sa suplimentez sala de grupa cu masute. Asa ca imi trebuie ceva mobil pentru prezenta. Ceva ce pot pune la nivelul copiilor dimineata, iar peste zi sa poata fi mutat undeva unde sa nu ne deranjeze la activitati.
Sigur, am sa postez si niste fotografii, de indata ce sala imi e gata!
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde mona_alx » 12 Sep 2012, 17:23

Multumesc mult pentru idei.Astept cu nerabdare pozele.
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde mimia » 30 Sep 2012, 17:31

Pentru fiecare centru am pictat cate ceva reprezentativ. Va trimit pozele .
Fişiere ataşate
centre.doc
Biblioteca,arta,stiinta,joc de rol
(441.5 KiB) Descărcat de 1672 ori
mimia
 
Mesaje: 9
Membru din: 25 Mar 2009, 20:15

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde mirelar » 09 Oct 2012, 19:43

Buna seara! Imi place foarte mult cum ai pavoazat sala. Eu sunt învățătoare și, cu voia ta, voi ”fura” cateva idei. De pildă, cum ai făcut copacul?
Multumesc, Mirela Radu
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde mimia » 10 Oct 2012, 19:46

Copacul l-am pictat pe carton(imaginea este dintr-o carte de colorat ),l-am decupat si lipit pe poliestiren.pentru fiecare anotimp decorul este altul.
Fişiere ataşate
Imag0130.jpg
Toamna
Imag0143.jpg
Iarna
Imag0196.jpg
Primavara
mimia
 
Mesaje: 9
Membru din: 25 Mar 2009, 20:15

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde churmuzache » 26 Oct 2012, 21:55

Eu am gasit frumoase aceste modele de anotimpuri, le-am scos si apoi le-am tiblat...sper sa se ataseze!
Fişiere ataşate
CELE 4 ANOTIMPURI.doc
(586 KiB) Descărcat de 1827 ori
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde janeta44 » 26 Sep 2013, 19:00

Va multumim pentru idei !
janeta44
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Oct 2012, 08:22

Re: Pavoazare săli de grupă

Mesajde deliastela » 28 Sep 2013, 17:47

Pentru calendarul naturii- zilele saptamanii ,eu folosesc cei 7 pitici din Alba ca Zapada. Imaginile le-am gasit pe Google, le-am imprimat pe un carton mai subtire, le-am decupat si apoi le-am pictat, fiecare in alta culoare. In fiecare zi, unul dintre pitici o ajuta pe Alba ca Zapada sa puna masa si pentru aceea trebuie sa-i dam un sort. Luni primeste sortul piticul LUNI, marti -piticul MARTI, etc. Pe ideea imaginilor imprimate si pictate am folosit in anii trecuti flori- pe care le puneam in vaza, legume si fructe( luni mancam un fruct, marti o leguma...), stelute din carton colorat( la grupa mare care deja stiu zilele saptamanii stelutele sunt pe panou si ei trebuie sa identifice cartonasul pe care scrie ziua in care ne aflam si sa-l puna la steluta corespunzatoare; la sfarsitul saptamanii toate stelutele aveau cartonase cu denumirea zilelor pe care duminica" le trimiteam la odihna", astfel incat
luni o luam de la inceput.) Pentru prezenta am imbracat o bucata de polistiren in hartie creponata( pe care o schimb de 2 ori pe an ca se rupe prin zilnica folosire) si am impartit-o in doua. La prezenta am o fata zambitoare( emoticon)- copiii fericiti ca au venit la gradinita si la absenta o fata trista ( copiii tristi ca azi nu au putut veni).Copiii prezenti isi aseaza poza la fata zimbitoare si impreuna asezam pozele copiilor care lipsesc ,la fata trista.
deliastela
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mar 2012, 22:26

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori