MANUALE CLASA I

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde sportiv » 15 Sep 2013, 23:48

De ce mai trebuie tablă (fie și interactivă) dacă ,,vin” tabletele? Probabil vor veni ca și materialele de la clasa pregătitoare! Să vedeți când ne va interzice la clasele mici să mai cumpărăm cretă! Vom primi cartele pentru cretă! :D
Succes, (de mâine) tuturor! :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde anarob » 16 Sep 2013, 22:34

Buna seara, dragi colegi! Cei care ati avut deja Consfatuirea in acest an scolar, vi s-au comunicat informatii noi, utile? Stiu ca manualul este un auxiliar, deci ne putem lipsi de el....insa consider ca avem nevoie macar de caiete speciale in conformitate cu noile discipline si programa in vigoare. Ati consultat materiale ce considerati a fi potrivite? Eu inca nu am putut sa iau aceasta decizie, de aceea va cer parerea... Un an scolar cu sanatate, rabdare si putere de munca!
anarob
 
Mesaje: 29
Membru din: 28 Ian 2008, 22:47

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde verovrab » 17 Sep 2013, 15:17

Cred ca toti ne confruntam cu aceeasi problema. Nici acum nu am o planificare, nu stiu asupra caror auxiliare sa ma opresc, cred ca voi merge pe manulalele vechi, pentru ca pe acestea ni le-au dat de la scoala.
verovrab
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Mar 2007, 11:55

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde anarob » 20 Sep 2013, 23:36

Dintre toate materialele auxiliare pe care le-am studiat, recunosc ca cele de la Ed. BOOKLET m-au incantat. Copiii au de rezolvat exercitii pentru comunicarea orala si mai putin pentru cea scrisa, au de colorat intrucat paginile sunt alb-negru (ceea ce ma incanta!), insa, de la literele 3-4, integreaza direct litera in silaba sau cuvant, nemaiexistand rand pentru scrierea doar a literei. Dar e ok. Si la matematica sunt frumoase, cu notiuni de cunoasterea/explorarea mediului integrate. Cred ca ma voi opri la acestea! Altceva mai accesibil si mai atractiv in sistem integrat nu am prea vazut...
anarob
 
Mesaje: 29
Membru din: 28 Ian 2008, 22:47

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde sanmartino » 21 Sep 2013, 09:44

anarob scrie:Dintre toate materialele auxiliare pe care le-am studiat, recunosc ca cele de la Ed. BOOKLET m-au incantat. Copiii au de rezolvat exercitii pentru comunicarea orala si mai putin pentru cea scrisa, au de colorat intrucat paginile sunt alb-negru (ceea ce ma incanta!), insa, de la literele 3-4, integreaza direct litera in silaba sau cuvant, nemaiexistand rand pentru scrierea doar a literei. Dar e ok. Si la matematica sunt frumoase, cu notiuni de cunoasterea/explorarea mediului integrate. Cred ca ma voi opri la acestea! Altceva mai accesibil si mai atractiv in sistem integrat nu am prea vazut...

Și mie îmi plac aceste auxiliare, în plus, sunt pentru întreg anul școlar și nu sunt scumpe. Le voi folosi în paralel cu abecedarul. Deja le-am comandat, trebuie să țin cont și de situația materială a elevilor mei.
sanmartino
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2012, 21:02


Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 4 vizitatori