Cine va preda la clasa pregatitoare?

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde sportiv » 31 Mar 2013, 14:22

Titularizarea se ,,câștigă” pentru ambele specializări(educatoare sau învățătoare,daca ambele sunt pe diplomă). Examenul se dă pentru postul de cel puțin 4 ani existent, iar dacă pe percurs se desființează, se poate trece pe a doua specializare, în aceeasi școală, ori în alta ca titular-cu condiția să existe! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde danax3ro » 01 Apr 2013, 12:52

Foarte utile informatiile! Multumesc frumos!
danax3ro
 
Mesaje: 10
Membru din: 14 Oct 2009, 10:47

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde femina » 02 Iun 2013, 18:11

Vă rog să mă ajutaţi într-o problemă.
Sunt într-o situaţie nu tocmai comodă. În toamna anului trecut am preluat clasa pregătitoare deşi nu-mi doream acest lucru din motive întemeiate:
sunt titulară detaşată (dar uneori suntem confundaţi cu suplinitorii care trebuie să tacă şi să înghită mereu ce le spun cei din conducere şi colegii) iar o colegă titulară la şcoala unde funcţionez a anunţat chiar cu un an înainte că ea va prelua clasa mea pentru că nu-şi doreşte să parcurgă acel curs pentru clasa pregătitoare. Eu atunci am zis că prefer o clasă I-îi (pe care se află tot o învăţătoare detaşată de pe educatoare) dar am fost asigurată de către conducere că mi se va acorda continuitate la detaşare pe clasa pregătitoare pe care până la urmă am preluat-o şi nu-mi pare rău.
Acum sunt în situaţia de care m-am temut de la început: titulara finalizează clasa a IV-a şi vrea să-mi ia clasa pe motiv că "e titulara şcolii şi are mai multe drepturi decât mine", pe mine mă doare sufletul să-i las şi să preiau clasa a II-a în aceeaşi şcoală, iar conducerea se pare că-i va face pe plac acestei doamne. Părinţii sunt supăraţi şi în fiecare zi sunt întrebată de situaţia clasei. Am vorbit cu directorul şi acesta este destul de evaziv în răspunsuri.
Ce mă sfătuiţi să fac? Nu sunt genul care să facă scandal, prefer să rezolv totul pe cale amiabilă.
femina
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2010, 16:40

pensie pe caz de boala?

Mesajde dana24com » 09 Aug 2013, 16:39

buna ziua!cine ma poate lamuri ?un coleg este pensionat pe caz de boala ce se intimpla cu postul d-lui?se poate titulariza altcineva?
dana24com
 
Mesaje: 21
Membru din: 19 Iun 2009, 21:09

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde marinela_57 » 12 Sep 2013, 12:44

As vrea sa stiu si eu cine va preda educatia fizica la clasa pregatitoare, OBLIGATORIU profesorul de ed.fizica,sau invatatorul, acolo unde nu exista profesor, chiar daca ore sunt pentru o catedra si jumatate? Directorul nu este interesat sa aiba profesor de sport si la clasele primare, daca ore exista? Pentru ca la clasa pregatitoare eu sunt obligata sa predau orele de sport in acest an 2013-2014.Multumesc pentru raspuns!
marinela_57
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mar 2007, 20:16

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde sportiv » 12 Sep 2013, 14:33

Acolo unde nu există profesor calificat ( ed. fzică ,limbă modernă, religie) orele intră în postul înv. , deci le desfășurăm fără plată! Problema cea mai mare este cu limba străină! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde alessia11 » 12 Sep 2013, 19:21

pt situatia postului eliberat: in mod normal , daca este viabil 4 ani va fi scos la titularizare, dar inainte de asta daca sunt doritori printre titularii de la scoala cu personalitate juridica se face concurs de dosare, apoi se analizeaza in CA eventualele cereri de transfer( a se vedea metodologia miscarii personalului didactic) .
Repet : postul este scos la titularizare daca este viabil minim 4 ani
alessia11
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Ian 2008, 19:51

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde sportiv » 13 Sep 2013, 09:08

alessia11 scrie:pt situatia postului eliberat: in mod normal , daca este viabil 4 ani va fi scos la titularizare, dar inainte de asta daca sunt doritori printre titularii de la scoala cu personalitate juridica se face concurs de dosare, apoi se analizeaza in CA eventualele cereri de transfer( a se vedea metodologia miscarii personalului didactic) .
Repet : postul este scos la titularizare daca este viabil minim 4 ani

Despre ce concurs de dosare e vorba în PJ?? Nu se face niciun concurs de dodsare ! DACĂ ESTE POST ÎN PJ , indiferent dacă este într-o scoala arondată, acesta este și gata în localitatea respectivă. Directorul poate stabili unde se duce noul venit (consultând,desigur, pe toată lumea din conducere :D :) )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori