SFINTIRE SCOALA

SFINTIRE SCOALA

Mesajde ipm77 » 12 Aug 2013, 19:01

Buna ziua! Scriu acest mesaj cu speranta ca voi primi raspunsuri care sa ma ajute...In toamna scoala noastra va fi sfintita. Ma intreb cum ar trebui sa procedez: sa-l invitam pe episcop, as organiza si un program artistic, dar nu prea am idei....Ce spuneti? Ma ajutati, va rog?
ipm77
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Sep 2009, 13:03

Re: SFINTIRE SCOALA

Mesajde sportiv » 13 Aug 2013, 20:29

Încerc să vă ajut cu ce mă pricep și eu:
-luați legătura cu preotul paroh din parohia de care aparține școala (unele detelii le poate da și prof. de religie);
-puteți pregăti o mică ,,serbare” care să cuprindă texte cu referire la sărbătoarea religioasă din acea săptămână (sau duminica a ....după rusalii),precum si pricesne pe care să le cânte copiii (și nu numai);
- ierarhii bisericii (arhiereu sau episcop ) se deplasează la o sărbătoare mare doar la invitația (solicitarea) preoților, a conducătorului comunității, nu a mirenilor și sfințirea unei școli o poate face preotul paroh;
- trebuie să pregătiți si o masă de sfințire la care să invitați ,pe lângă elevi, reprezentanții comunității locale,ori alte personalități.
(Puteți antrena sponsori! :D :oops: )
Doamne-ajută să fie bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: SFINTIRE SCOALA

Mesajde ipm77 » 14 Aug 2013, 12:32

sportiv scrie:Încerc să vă ajut cu ce mă pricep și eu:
-luați legătura cu preotul paroh din parohia de care aparține școala (unele detelii le poate da și prof. de religie);
-puteți pregăti o mică ,,serbare” care să cuprindă texte cu referire la sărbătoarea religioasă din acea săptămână (sau duminica a ....după rusalii),precum si pricesne pe care să le cânte copiii (și nu numai);
- ierarhii bisericii (arhiereu sau episcop ) se deplasează la o sărbătoare mare doar la invitația (solicitarea) preoților, a conducătorului comunității, nu a mirenilor și sfințirea unei școli o poate face preotul paroh;
- trebuie să pregătiți si o masă de sfințire la care să invitați ,pe lângă elevi, reprezentanții comunității locale,ori alte personalități.
(Puteți antrena sponsori! :D :oops: )
Doamne-ajută să fie bine!

Multumesc pentru raspuns!Fiecare opinie conteaza! Doamne ajuta-ne!
ipm77
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Sep 2009, 13:03


Înapoi la Filosofie, Religie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori