acordul invatatorului pentru inscrierea unui copil cu CES

acordul invatatorului pentru inscrierea unui copil cu CES

Mesajde amarina » 30 Iun 2013, 12:16

Am citit legislatia privind integrarea copiilor cu CES in invatamantul de masa.Nu vreau discutii pro/contra pe aceasta tema.Este vorba de un copil inscris in scoala speciala , cu program saptamanal .Legislatie exista , dar stiu din propria experienta ca ramai singur cu copilul ,cu problemele lui si ale clasei .Nu este cazul fericit in care familia isi asuma puternic rolul sprijinirii copilului , dar si al parteneriatului cu scoala.Cu toata implicarea cadrului didactic,traseul educational al copilului este previzibil intr-o clasa din invatamantul de masa, intr-o perioada in care realitatea nu e deloc conforma cu hotararile din legislatia adoptata .
Am aflat ca inscrierea nu se poate face fara acordul invatatorului , chiar daca s-au parcurs etapele inscrierii( obtinerea domiciliului printr-un contract de inchiriere, evaluare/recomandare de la CMBRAE ).
Stie cineva daca e adevarat , daca informatia potrivit careia inscrierea nu se poate face fara acordul invatatorului are fundament in legislatia in vigoare?
amarina
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Mai 2012, 22:17

Re: acordul invatatorului pentru inscrierea unui copil cu CE

Mesajde viocro » 30 Iun 2013, 20:58

În 31 de ani de activitate o singură dată mi s-a cerut acordul pentru înscrierea unui copil în învăţământul de masă. Era în 1984, aveam 23 de ani, copilul era diagnosticat cu gigantism precoce şi speranţa de viaţă de maximum 25 de ani (la 7 ani şi jumătate mama îl bărbierea şi avea o forţă foarte mare de care el nu era conştient - problema: posibilele acte de agresiune periculoasă asupra celorlalţi copii şi furia pe care nu şi-o controla când era provocat). Am semnat, am fost învăţătoarea lui doar în clasa I, fiind detaşată. Ca paranteză, că tot mi-am amintit de el, după integrarea nu uşoară făcută cu mine, dar nu fără satisfacţii, a continuat să fie în acea clasă, copiii au învăţat să nu-l provoace, el îi iubea, a rămas apoi mai departe şi a terminat şcoala şi, minune, trăieşte şi azi, om la casa lui, tată şi gospodar.
Despre situaţia dumneavoastră, de azi, e cam delicat, promovându-se incluziunea, vorba vine "pe toate gardurile". Nu am auzit , ca la înscrierea unui copil cu CES să se ceară acordul învăţătorului, eu am avut 7 astfel de copii şi nu mi-a cerut nimeni acordul la nici unul.
Trebuie să fiţi, ştiu eu, foarte atentă cum puneţi problema şi, mai ales, foarte bine documentată. Se pare că se poate cere părerea şi juristului inspectoratului şcolar la care este arondată şcoala dumneavoastră.
În ceea ce priveşte sprijinul profesorului "de sprijin" cam aveţi dreptate: chiar dacă aveţi norocul să existe aşa ceva în instituţia dumneavoastră, va face doar un timp limitat pe săptămână lucru direct cu copilul, în rest e al dumneavoastră şi nu este uşor. Dat nici să refuzaţi nu vă va fi uşor, chiar dacă vă veţi afla în legalitate: greu este să te uiţi în ochii unei mame cu o asemenea povară amară şi să spui că nu-i primeşti copilul în clasa ta. Greu de tot.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori