schimbarea limbii straine ca materie de studiu

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

schimbarea limbii straine ca materie de studiu

Mesajde danilacristi » 20 Iun 2013, 12:01

Cum se poate trece, intr - o scoala gimnaziala,unde in prezent se preda ca prima limba de studiu limba franceza, ca prima limba de studiu limba engleza?
Daca se poate temeiul legal si actele necesare, sau pasii de urmat.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
danilacristi
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Apr 2013, 15:15

Re: schimbarea limbii straine ca materie de studiu

Mesajde sportiv » 20 Iun 2013, 16:55

Se poate,dar treptat! Adică la clasa pregătitoare si clasa I în anul școlar care vine este în planul cadru o ora de lb. modernă, așa că puteți opta pentru engleză. (la fel si la clasa a III-a la care se studiază tot prima limbă modernă ). Acum depinde de nr. de ore pentru cel care este titular pe franceză și de planul dat de școală pentru anul următor!Se poate avea în vedere din 2014/15. Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: schimbarea limbii straine ca materie de studiu

Mesajde danilacristi » 20 Iun 2013, 18:24

Multumesc mult.
danilacristi
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Apr 2013, 15:15

Re: schimbarea limbii straine ca materie de studiu

Mesajde danilacristi » 20 Iun 2013, 19:38

Va rog daca se poate sa mi da ti si cadrul legislativ (la fel si la clasa a III-a la care se studiază tot prima limbă modernă)
Copilul meu trece in clasa a II a si cu greu am optinut ca materie optionala limba engleza.
Doamana directoare este buna prietena cu profesoara de franceza, deci nu am sprijinul dainsei.
Cum pot rezolva problema legal?
danilacristi
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Apr 2013, 15:15

Re: schimbarea limbii straine ca materie de studiu

Mesajde sportiv » 21 Iun 2013, 12:05

Opționalul unei clase se stabilește de către părinți (în luna mai), cu participarea ,desigur a părinților și învățătorului, pe bază de opțiuni și proces verbal încheiat în cadrul ședinței cu părinții.La momentul acesta, deja, se cunoaște acest opțional! (Care nu mai poate fi schimbat). :D :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori