GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde andrei40 » 08 Mai 2013, 21:14

VA PROPUN SA DEZBATEM MODUL IN CARE SE REALIZEAZA GILELE DE EVALUARE PENTRU GADATIILE DE MERIT
DE EXEMPLU, IN JUDETUL DAMBOVITA AU FOST MULTE CRITERII PUNCTATE DESTUL DE DUBIOS.
LA CRITERIUL:
Cntegrarea copiilor cu cerinţe educative speciale în şcolile de masă şi desfăşurarea
activităţilor de educaţie remedială ( plan de interventie personalizat si certificat de
handicap, CES)
S-AU ACORDAT 6 PUNCTE!!!!!!!!!!!!!!
MA INTREB CE FAC PROFESORII INTINERANTI, DACA O EDUCATOARE TREBUIE SA SE OCUPE DE ACESTI COPILASI. DIN CATE STIU EI VIN INSOTITI IN SALA DE CLASA.
O ALTA ABERATIE:
Participarea la cursuri de formare din proiectele POSDRU
90 credite – 12p
50 – 60 credite - 10p
20 - 40 credite - 8p
10 - 20 credite - 6p
5 – 10 credite - 4p

DIN CATE STIU EU, ATATA TIMP CAT ESTI INSCRIS LA CONCURSURILE PENTRU OBTINEREA GRADELOR DIDACTICE, NU ESTI OBLIGAT SA FACI CELE 90 DE CREDITE.
NU SE PUNCTEAZA FOLOSIREA CALCULATORULUI, INITIEREA DE ACTIVITATI IN CARE ESTE FOLOSIT CALCULATORUL, CU TOATE CA SUNTEM CHEMATE LA DIVERSE CURSURI TIC
SI LISTE POATE CONTINUA(VEZI FISIERUL ATASAT)
EU NU POT SA INTELEG CA NU SE MAI DORESTE CALITATE, FORMARE PROFESIONALA, NUMIC
NU AU FOST PUCTATE CORESPUNZATOR BURSELE COMENIUS, PROIECTELE INTERNATIONALE, ACTIVITATI CARE STIU CA SE OBTIN PRIN MULTA MUNCA, SI MAI ALES PARTICIPAREA LA ACESTE ACTIVITATI ESTE DECISA DE FORURI CARE INCA RESPECTA CALITATEA
POATE AR FI BINE SA LUAM ATITUDINE, SI SA SOLICITAM MINISTERULUI SA FAC ACEASTA GRILA, POATE ACOLO FOR FI IN ECHIPA OAMENI CARE STIU EXACT CE FACE O EDUCATOARE, CARE POT SA APRECIEZE CORECT MUNCA UNEI EDUCATOARE
ASTEPT COMENTARIILE VOASTRE, POATE ASA VOM PUTEA SCHIMBA CEVA.
LA ANUL CINE STIE CE MAI PUN IN LISTA.
andrei40
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Iul 2009, 18:48

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde Veronica_Lungu1983 » 09 Mai 2013, 16:19

Sunt de acord cu observatiile si sustin orice demers.Si in Arges grilele sunt facute pentru inspectori mai intai si apoi pentru pilosi ,iar oamenii care intr-adevar isi fac meseria cu dedicatie nu au loc de ei.
Veronica_Lungu1983
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Mar 2011, 10:09

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde geti_serban » 12 Mai 2013, 19:15

Si eu sunt de acord cu observatiile dvs. Se puncteaza foarte prost publicatiile- articole, carti, auxiliare- etc., dar se puncteaza foarte generos "premiile" obtinute de copii la fel de fel de concursuri, cunoscute sau obscure. De ce primesc atat de multe puncte "liderii" de sindicat? Acestia sunt prea mult si mult prea des avantajati. Ar fi bine sa ne spunem opiniile si, poate, cineva le va auzi. Ce fac inspectorii de specialitate pentru noi? De ce nimeni nu apara interesele "maselor"? Oare pentru ca si aici politicul si-a varat coada? Daca acestia ar fi alesi de "mase" si nu pusi politic, ne-ar putea reprezenta mai bine.
Zic si intreb...
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde geti_serban » 12 Mai 2013, 19:20

Un sfat, daca mi-e permis: e bine ca ne spunem parerile, e foarte bine ca avem atitudine, dar sa fim civilizate in dialog, iar exprimarea noastra sa fie corecta din toate punctele de vedere. Multumesc.
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde starsafir77 » 12 Mai 2013, 22:37

geti_serban scrie:Un sfat, daca mi-e permis: e bine ca ne spunem parerile, e foarte bine ca avem atitudine, dar sa fim civilizate in dialog, iar exprimarea noastra sa fie corecta din toate punctele de vedere. Multumesc.

Nu stiu din ce judeti sunteti, dar in Constanta, liderii de sindicat primesc 0.10 p pe an. Adica pt 1 punct, trebuie sa fii lider de 10 ani. Deci nu mi se pare mult. Cat despre alte avantaje....poate le enumerati, ca se se destepte si alti lideri care pana acum au facut munca patriotica. Numai bine.
starsafir77
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Feb 2009, 13:49

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde andrei40 » 13 Mai 2013, 08:29

cred ca ar trebui sa discutam despre activitatea noastra, a educatoarelor, nu despre liderii de sindicat.
sa discutam despre cuantificarea criteriilor din grila
de ce nu este punctata corespunzator, activitatea de formare prin bursele comenius?
de ce mai facem cursuri de TIC,daca nu se iau in calcul?
cat despre liderii de sindicat..................ei semneaza gila
sunt acolo ca sa ne apere interesele, dar atitudinea lor lasa de dorit
poate a venit timpul ca aceasta gila sa fie facuta la nivel national, ca sa nu se mai poate interveni prin ISJ-uri, sa fie chemati la redactarea acestei gile, oameni care sunt prieteni cu inspectorul de specialitate.
daca nu esti in partid, ai pierdut,poti sa muncesti tu cat poti de mult, sa faci formare continua, sa duci prescolarii la diverse concursuri, sa implici gradinita in diverse activitati(eu vorbesc de acele educatoare care fac aceste lucruri in mod real)
din cate vad eu, daca spui adevarul, esti criticat, ca nu sti sa te exprimi, sau esti criticat ca jignesti oamenii.
nu vreau sa jignesc pe nimei, vreau doar adevar, vreau doar evaluare corecta, atat.
andrei40
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Iul 2009, 18:48

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde ilinca_noel » 13 Mai 2013, 13:31

andrei40 scrie:cred ca ar trebui sa discutam despre activitatea noastra, a educatoarelor, nu despre liderii de sindicat.
sa discutam despre cuantificarea criteriilor din grila
de ce nu este punctata corespunzator, activitatea de formare prin bursele comenius?
de ce mai facem cursuri de TIC,daca nu se iau in calcul?
cat despre liderii de sindicat..................ei semneaza gila
sunt acolo ca sa ne apere interesele, dar atitudinea lor lasa de dorit
poate a venit timpul ca aceasta gila sa fie facuta la nivel national, ca sa nu se mai poate interveni prin ISJ-uri, sa fie chemati la redactarea acestei gile, oameni care sunt prieteni cu inspectorul de specialitate.
daca nu esti in partid, ai pierdut,poti sa muncesti tu cat poti de mult, sa faci formare continua, sa duci prescolarii la diverse concursuri, sa implici gradinita in diverse activitati(eu vorbesc de acele educatoare care fac aceste lucruri in mod real)
din cate vad eu, daca spui adevarul, esti criticat, ca nu sti sa te exprimi, sau esti criticat ca jignesti oamenii.
nu vreau sa jignesc pe nimei, vreau doar adevar, vreau doar evaluare corecta, atat.

Buna ziua . Vreau sa va spun, in caz ca nu stiati, aceste grile se realizeaza de catre Consiliul Consultativ al fiecarei specializari la nivel de inspectorat .
ilinca_noel
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Oct 2012, 11:02

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde ela78 » 13 Mai 2013, 19:31

Acelasi lucru se intampla si in dolj- sunt punctate corespunzator doar dosarele celor cu pile, cei care nu au pile, spun din proprie experienta, nu mai trebuie sa depuna dosarele, li se taie punctele c-am codru, Eu sunt dezamagita, nu se evalueaza munca la clasa, eforturile depuse, ci conteaza ajutorul pus de sus!
ela78
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Aug 2008, 13:09

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde andrei40 » 13 Mai 2013, 21:11

STIU FOARTE BINE CINE FACE ACEASTA GRILA
TOCMAI AICI ESTE PROBLEMA
IN ACEST FAIMOS CONSILIU ISI GASESC LOCUL CEI CU [cuvant indecent, cenzurat], CEI DIN PARTID
LA UNA DIN SEDINTELE CARE A PRECEDAT PERIOADA DE DEPUNERE A DOSARELOR DE GRADATIE A FOST COMUNICAT URMATORUL LUCRU: AVETI GRIJA CU DOSARELE DE GRADATIE, ANUL ACESTA ISI DEPUN DOSARUL NUME GRELE
ESTE OARE NORMAL ACEST LUCRU?
EVALUAM NUMELE SAU MUNCA LA CLASA?
CUM POATE O EDUCATOARE SA FACA 86 DE PUNCTE, CAND NU ESTE DE ACORD CU FOLOSIREA METODELOR MODERNE DE INVATAMANT(NU FOLOSI METODA BLAZONULUI, DRAGA STUDENTA, CA EU NU O CUNOSC, NU AM LUCRAT NICIODATA ASA CEVA)VA ASIGUR CA ESTE ADEVARAT, UN ADEVAR DUREROS, DAR EL EXISTA.
NU MAI VREM CALITATE, PERFORMANTA,VREM SPECTACOLE GEN CANTAREA ROMANIEISAU CARTI FACUTE PE GENUNCHI(PUBLIC 10 FISE DE EVALUARE, CUMPAR ISSN, SI GATA)
E RUSINOS CE SE INTAMPLA SI ESTE FFFFFFFFF RAU CA NU SUNTEM UNITI, SA NE APARAM MUNCA
RAMAN LA PAREREA MEA: ACESTE FISE TREBUIE FACUTE DE MINISTER, POATE ACOLO SUNT OAMENI COMPETENTI, OAMENI CARE TREBUIE SA NE APRECIEZE MUNCA.
andrei40
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Iul 2009, 18:48

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde emil » 14 Mai 2013, 16:56

Imi pare rau ca intervin, dar am cateva observatii.
Tonul si adresarea dvs. sunt jignitoare pentru noi toti.
Scrisul cu majuscule este tot jignitor.
Solicitarile dvs. nu sunt tocmai corecte.

Eu cred ca trebuie mai multa decenta.

Multumim pentru intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: GRILA GRADATIE-JIGNIRE PENTRU EDUCATOARE

Mesajde sportiv » 14 Mai 2013, 19:28

NU MAI VREM CALITATE, PERFORMANTA,VREM SPECTACOLE GEN CANTAREA ROMANIE

Dacă ați participat vreodată la aceste ,,spectacole” tip ,,Cântarea României ”, cred că e doar de bine, intervernția!Dacă nu ,înseamnă că nu vă puteți da cu părerea! :oops:
Credeți cumva CĂ CAlitatea învățământului de astăzi este superioară celei din timpul ,,Căntării României”? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori